"Położyliśmy na stole propozycję, żeby stworzyć speckomisję do wszystkich ustaw aborcyjnych" – mówiła w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 Katarzyna Kotula. Minister ds. równości przyznała także, że Lewica chce zaproponować koalicjantom, aby nowym kompromisem aborcyjnym do czasu wyborów prezydenckich była ustawa o dekryminalizacji aborcji.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Lewica proponuje speckomisję do ustaw aborcyjnych. Kotula: Jesteśmy po rozmowach

Katarzyna Kotula przyznała, że w sprawie speckomisji ds. aborcji odbyły się już pierwsze rozmowy pomiędzy koalicjantami. Jesteśmy po rozmowach z marszałkiem Hołownią i naszymi koalicjantami i to wydaje się dzisiaj naprawdę rozsądny kierunek, bo w takiej speckomisji moglibyśmy zająć się wszystkimi ustawami dotyczącymi aborcji. Rozmowy na temat jej powstania toczyły się w czwartek - powiedziała minister ds. równości.

Przedstawicielka Lewicy przyznała, że jej ugrupowanie chce zaproponować koalicjantom, aby nowym kompromisem aborcyjnym do czasu wyborów prezydenckich była ustawa o dekryminalizacji aborcji. Po wyborach moglibyśmy wrócić do rozmowy o pełnej liberalizacji - dodała.

Dobrą drogą dojścia momentu, w którym aborcja do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyny będzie legalna, bezpieczna i darmowa jest np. przyjęcie projektu depenalizacji. Taki projekt w Sejmie złożyła także Lewica. Mamy nadzieję, że dla tego projektu będziemy mogli znaleźć większość. Jesteśmy gotowi do tego, żeby rozmawiać jak ten projekt miałby wyglądać, czy to byłaby pełna dekryminalizacja, tak żeby pomocnictwo w aborcji nie było karane i żeby bezpiecznie czuli się także bliscy kobiety, ale też lekarze - dodała.

Paweł Balinowski podczas rozmowy odczytał także pytania od słuchaczy. Jedna z osób zapytała o bezterminowe orzeczenia dla osób z chorobami genetycznymi i o to, kiedy ministerstwo może wydać rozporządzenie w tej sprawie. Taka lista de facto powstała jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, w międzyczasie część chorób została także z niej wykreślona. Ja sygnalizowałam to pani minister Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, że ten problem jest i wiem, że decyzja w tej sprawie zapadła, by natychmiastowo do tej listy wrócić. Ta kwestia zostanie rozwiązana w ciągu dwóch tygodni. Teraz ministerstwo rodziny i polityki społecznej wraz z ministerstwem zdrowia musi ją jeszcze uaktualnić - zadeklarowała minister ds. równości.

W trakcie rozmowy padło także pytanie o to, kiedy w pełni uregulowane zostaną związki partnerskie. Katarzyna Kotula przyznała, że trwają konsultację z organizacjami pozarządowymi.

Teraz pracujemy nad kwestiami technicznymi z tym związanymi, bo chcemy by związki partnerskie mogły być zawierane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Do końca zimy, tak jak zapewniał premier Tusk, ten projekt będzie procedowany. W ciągu miesiąca będziemy komunikować, czy będzie to projekt rządowy, jeśli PSL go poprze, a jeśli nie to będzie to projekt poselski - dodała polityczka.

Kotula przyznała, że wcześniej uchwalona zostanie ustawa o mowie nienawiści i że zmodyfikowany zostanie kodeks karny w tej kwestii. Nad tym pracuje teraz ministerstwo sprawiedliwości. Wiem, że jest to kwestia 2-3 tygodni i ten projekt będzie procedowany - zapewniła Kotula.

Jedno z pytań słuchaczy dotyczyło także nierównego wieku przejścia na emeryturę wśród kobiet i mężczyzn.

Ten temat faktycznie powraca i tak, nierówny wiek przejścia na emeryturę jest dyskryminacją i trzeba to przyznać. Nie planujemy jako rząd zmian w tym zakresie, ale kwestia przebudowy systemu emerytalnego jest na agendzie. Tutaj z pewnością zarówno moje działania jak i ministerstwa rodziny i polityki społecznej w najbliższych latach, bo to jest kwestia lat, będą się na tym skupiały. Ten temat wróci pewnie za kilka lat i chociażby w obliczu zmian demograficznych trzeba się będzie zastanowić jak tę kwestię rozwiązać i w którą stronę ten wiek równać - przyznała minister ds. równości.

>>>SŁUCHAJ INTERNETOWEGO RADIA RMF24<<<