"Zwiększa się impuls konsumpcyjny" - to zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Szejny pozytywna strona tzw. chwilówek, czyli niewielkich pożyczek finansowych na wysokie oprocentowanie udzielanych przez instytucje finansowe. Andrzej Szejna był gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Wiceszef resortu dodał, że "to jedyny taki" pozytywny aspekt tej sytuacji.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Prowadzący rozmowę rozpoczął od pytania o tzw. chwilówki. Jak zwrócił uwagę, w okresie od stycznia do października w 2023 i 2024 - rok do roku - liczba udzielonych tych wysokooprocentowanych pożyczek wzrosła o ponad połowę.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Zależy jak na to spojrzeć - stwierdził Andrzej Szejna.
Jakie znajdzie pan dobre wytłumaczenie dla gospodarki? - zapytał Robert Mazurek.
Korzystne dla gospodarki jest to, że zwiększa się impuls konsumpcyjny - powiedział wiceszef MSZ. Nie chcę, żeby ludzie się zapożyczali, ale skłonność do konsumpcji się zwiększyła - dodał.
Zapytał pan, czy widzę jakikolwiek pozytywny aspekt tego, że ludzie pożyczają pieniądze: bo chcą je wydać, to jest jedyny taki (pozytyw) - zaznaczył.
Pozytywna strona "chwilwek"? @AndrzejSzejna, wiceszef @MSZ_RP, @__Lewica w Porannej #RozmowaRMF: Zwiksza si konsumpcja pic.twitter.com/qXUvABl4iz
Rozmowa_RMFDecember 6, 2024
Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił również uwagę, na to, że średnia płaca krajowa w marcu przekroczyła 8 tys. złotych.
Część płac wzrosła, jeśli chodzi o sferę publiczną - mówił. Dodał, że dotyczy to m.in. informatyków i "usług wyspecjalizowanych".
Prowadzący Poranną rozmowę w RMF FM zapytał również o kwestię pracy dla żony ministra nauki Dariusza Wieczorka.
Żona ministra nauki, pani Beata Wieczorek została dyrektorką na Uniwersytecie Szczecińskim, bo specjalnie dla niej obniżono wymogi. Ale nie ma nic za darmo - w związku z tym żona rektora Uniwersytetu Szczecińskiego została powołana przez ministra Wieczorka do Komisji Ewaluacji Nauki. Czy tutaj też znajdzie pan jakąś korzyść? - pytał Robert Mazurek.
Jeżeli chce pan znaleźć odpowiedź na to pytanie, najlepiej zaprosić ministra Wieczorka - odpowiedział Andrzej Szejna. Najpierw musiałbym się o to zapytać, a nie pytałem się go o tę kwestię, trudno powiedzieć - dodał.
O co chciałby pan pytać? - dopytał prowadzący rozmowę.
Czy jest między tym jakikolwiek związek? - odparł wiceszef MSZ.
Robert Mazurek zaczął się śmiać i stwierdził, że "to jest banalna sytuacja".
Andrzej Szejna dodał, że "minister Wieczorek słynie z twardej ręki".
@AndrzejSzejna w temacie pracy dla ony ministra @wieczorekdarek: Musiabym zapyta ministra. Poranna #RozmowaRMF. pic.twitter.com/IJWxin20a8
Rozmowa_RMFDecember 6, 2024
Prowadzący rozmowę zapytał swojego gościa o kwestię umorzenia przez prokuraturę śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.
Walczyła z mafią reprywatyzacyjną w Warszawie. Zdaniem prokuratury, sama się uprowadziła, sama się oblała benzyną, sama się podpaliła i w dodatku ukryła ślady. Przyjęcie takiego założenia przez prokuraturę to są szczyty bezczelności - wyjaśnił Robert Mazurek.
Znam tylko tą sprawę z dyskusji, nie znam akt sprawy. Natomiast wygląda to dla mnie rzeczywiście niepokojąco. Pewnie po programie dzisiaj postaram się z tymi aktami sprawy zapoznać jako adwokat, bo przecież są różne możliwości nadzwyczajnego wznowienia postępowania. To obiecuję - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.
Jak dodał, "mamy podział władzy". Ja dzisiaj reprezentuję władzę ustawodawczą, a prokuratura - wymiar sprawiedliwości. My sobie w drogę nie wchodzimy. Możemy oceniać - zaznaczył.
Robert Mazurek zwrócił uwagę, że Jolanta Brzeska zmarła najprawdopodobniej 1 marca 2011 r., a wtedy w Warszawie prokuratorem apelacyjnym był Dariusz Korneluk i odpowiadał za działania prokuratury.
"Zapoznam si z aktami sprawy Jolanty Brzeskiej jako adwokat" - zapowiedzia @AndrzejSzejna, wiceszef @MSZ_RP w Porannej #RozmowaRMF. pic.twitter.com/GiIcQFbP5C
Rozmowa_RMFDecember 6, 2024
Teraz nie da się znaleźć sprawców. Wynika to z tego, że wtedy nie zabezpieczono żadnych śladów. Wtedy nie sprawdzono bilingów, nie sprawdzono niczego - mówił prowadzący Poranną rozmowę w RMF FM.
Jak dodał, Korneluk "za to skandaliczne śledztwo został zdegradowany przez ministra Ziobrę w 2016 roku". Podkreślił, że teraz sprawa Jolanty Brzeskiej po raz kolejny została umorzona.
Kiedy był przez 8 lat ministrem sprawiedliwości, nie potrafił tej sprawy przeprowadzić do końca, jak np. postawienie komukolwiek zarzutów. Tu chyba widzimy większy problem i nieudolność niż Korneluk - stwierdził Andrzej Szejna.
Pan z nas kpi? - pytał prowadzący rozmowę.
Andrzej Szejna dodał, że "przez 8 lat Ziobro i jego akolici nic w tej sprawie nie zrobili".
"Kandydatura @MagdaBiejat wydaje mi si kandydatur dobr. Gdzie w grze s te inne nazwiska" - powiedzia @AndrzejSzejna, wiceminister @MSZ_RP, @__Lewica w Porannej #RozmowaRMF. pic.twitter.com/mzwXMdEx3I
Rozmowa_RMFDecember 6, 2024