Na regałach w specjalnie stworzonych i wyjątkowo uważnie chronionych podziemiach Biblioteki Jagiellońskiej spoczywają arcydzieła najznakomitszych pisarzy. "Tutaj zaczyna się przede wszystkim historia Polski. Zaczyna się i wciąż trwa" - mówi prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk - dyrektor biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W kolejnej odsłonie cyklu "Twoje Niesamowite Miejsce w RMF FM" odwiedzamy jeden z krakowskich Skarbców.

REKLAMA

W Bibliotece Jagiellońskiej znajduje się ponad 106 tys. starych druków i ok. 4 200 czasopism, czyli druków wydanych do roku 1800. Do Krakowa trafiły m.in. jako dary oraz zapisy testamentów przede wszystkim profesorów i nauczycieli. Tu są najcenniejsze skarby kultury narodowej - mówi dyrektor biblioteki prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk.

Wśród najcenniejszych zbiorów można wymienić m.in. "Banderię Prutenorum" Jana Długosza. To rękopis w języku łacińskim wydany w 1448 roku, który zawiera ilustracje i opisy chorągwi krzyżackich. Jest pamiątką narodową. Gdy go wypożyczaliśmy, musieliśmy rękopis ubezpieczyć - mówi Pietrzyk i dodaje, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dzieło Długosza zostało wypożyczone jedynie dwukrotnie: raz na 800-lecie Zakonu Krzyżackiego do Norymbergi, a drugi - sześć lat temu na obchody grunwaldzkie, które odbyły się na Zamku Królewskim na Wawelu.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk pokazuje rękopis Jana Długosza

Równie ważny i cenny jest egzemplarz pierwszej edycji dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium libri VI". To wykład o budowie wszechświata wydany w 1543 roku w Norymberdze. Jeśli chodzi o rękopisy, to chyba jedno z najcenniejszych dzieł na świecie. To zrządzenie losu, że to najważniejsze dzieło naukowe ostatniego tysiąca lat czy nawet więcej trafiło dokładnie 60 lat temu do naszych zbiorów - mówi Pietrzyk.

W zbiorach Skarbca Biblioteki Jagiellońskiej znajduje się również Kodeks Baltazara Behema - zawierający m.in. przywileje i statuty miasta Krakowa, pierwszy druk, jaki wydano na ziemiach polskich, czyli kalendarz na rok 1474, atlasy geograficzne XV- i XVI-wieczne oraz autografy takich twórców muzyki, jak: Chopin, Beethoven czy Mozart.

Właściwie to jest przy każdej z tych szaf można by się zatrzymać i opowiadać przez kilka godzin, jakie mamy tu skarby - podkreśla dyrektor Biblioteki.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk opowiada o zbiorach Skarbca

Wejście do Skarbca wcale nie jest takie proste

"Biblioteka może się złożyć, Skarbiec powinien przetrwać" - tak o bunkrze mówili architekci, którzy go zaprojektowali. Podziemia Biblioteki Jagiellońskiej są wyjątkowo pilnie strzeżone. Przed wejściem do Skarbca musimy pokonać zabezpieczenia nie tylko mechaniczne, ale i elektroniczne. Wchodząc do pomieszczenia, gdzie znajduje się droga do Skarbca, jest kontrola dostępu. Jest także monitoring. Trzeba znać kod do żelaznych drzwi - wyjaśnia prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk.

Jak podkreśla przechowywanie arcydzieł w podziemiach nie wpływa na ich stan. Warunki są tu dla nich idealne dlatego, że Skarbiec posiada osobny system klimatyzacyjny, niezależny od reszty biblioteki - mówi jej dyrektor.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej opowiada o zabezpieczeniach skarbca

Biblioteka Jagiellońska znajduje się przy al. Mickiewicza w Krakowie. Jej początki sięgają XIV wieku. Nazwa "Biblioteka Jagiellońska" została utrwalona dopiero pięć wieków później.

Dynamiczny napływ zbiorów do biblioteki nastąpił po II wojnie światowej; przełomem w gromadzeniu dzieł był rok 1969, kiedy rozpoczęto archiwizowanie druków.