65 tysięcy ton konstrukcji stalowych, 250 tysięcy ton betonu i 3 tysiące kilometrów kabli można zobaczyć na budowie dwóch nowych bloków działającej Elektrowni Opole. To jedna z największych inwestycji w Polsce po 1989 roku, która ma być gotowa w ciągu najbliższych trzech lat. Ta zamknięta na co dzień budowa to Twoje Niesamowite Miejsce w RMF FM.

REKLAMA

Elektrownia Opole znajduje się w Brzeziu, około 9 kilometrów od Opola tuż obok ujścia rzeki Mała Panew do Odry w gminie Dobrzeń Wielki. Jej rozbudowa o dwa nowe bloki (numer 5 i 6) rozpoczęła się w lutym 2014 roku. Wykonawcy inwestycji podają, że według stanu na połowę września wykonano już 60 prac. Finał budowy zaplanowany jest na pierwszy kwartał 2019 roku.

Budowa odbywa się na powierzchni 4,5 hektara. Na miejscu każdego dnia pracują ponad 4 tysiące pracowników. Docelowo ma być ich 5 tysięcy. W czasie realizacji tej inwestycji zastosowano prawie 2,5 tysiąca norm prawnych.

Najwyższy komin chłodni w Polsce

Ponad 185 metrów wysokości (185,1 m), czyli prawie tyle, co Pałac Kultury i Nauki (188 metrów) ma komin chłodni elektrowni w Opolu. To największa taka budowla w Polsce. To jest obiekt, który służy schładzaniu wody. To jest woda niezbędna do funkcjonowania całego obiektu. Woda wpływa tu z kotłowni, kanałami podziemnymi. Tym kanałem woda wpływa do centrum - wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Marek Janiak.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

POSŁUCHAJ, CO DZIEJE SIĘ W NAJWYŻSZYM KOMINIE CHŁODNI W POLSCE (185,5) - NA TERENIE ELEKTROWNI OPOLE

Tak wysoki obiekt daje nam ogromny ciąg kominowy, co usprawnia proces schładzania wody - dodaje Marek Janiak.

Łączna moc powstających bloków elektroenergetycznych numer 5 i 6 elektrowni w Opolu to 1800 MW. Blok jest to jednostka wytwarzająca energię. To system, który od momentu rozpoczęcia, czyli od wytworzenia ciepła wytwarza parę. I wytwarza na końcu, poprzez generator, prąd elektryczny - mówi Jarosław Cybulski, dyrektor projektu budowy bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole.

W samej elektrowni zobaczyć można obecnie dużo elektroniki. Skończyły się czasy, gdy ktoś kręcąc armaturą regulował moc podzespołów. Teraz to wszystko jest regulowane przez elektroniczne układy - wyjaśnia Jarosław Cybulski.

Zasilić 4 miliony gospodarstw domowych

Energia wytworzona w powstających blokach 5 i 6 Elektrowni Opole będzie mogła zasilić 4 miliony gospodarstw domowych!

Przed wejściem do Elektrowni Opole zobaczyć można hałdy węgla. Zapas jest gromadzony na okres jesienno-zimowy. Potem wszystko trafia do kotła - mówi Witold Mencel z Generalnego Wykonawstwa rozbudowy Elektrowni Opole. Niedaleko stamtąd znajduje się duży zbiornik na popioły. Popioły służą jako dodatki do mas betoniarskich, między innymi do utwardzania dróg - wyjaśnia.

W elektrowni jak na piłkarskim boisku

Agnieszka Socha, która na terenie rozbudowy Elektrowni Opole odpowiada za BHP zdradza, że pracownicy mogą dostawać tam - podobnie jak piłkarze - kartki z ostrzeżeniami. Kartki są czterech kolorach: żółtym, zielonym, pomarańczowym i czerwonym. Żółta i zielona to jest upomnienie za brak okularów, za brak kamizelki, za drobne przewinienia. Pomarańczowa i czerwona to już poważniejsze upomnienie, na przykład za brak dokumentów. Dwie żółte lub pomarańczowe kartki dają czerwoną, jak w piłce nożnej - wyjaśnia.

Prace budowlane odbywają się nawet w nocy. Na początku tego tygodnia na teren rozbudowy Elektrowni Opole dostarczono pierwszą kadź transformatora blokowego. Dostarczono jeden z trzech elementów transformatora blokowego.

Ładunek o wadze 200 ton dostarczono na teren bloków 5 i 6 wagonem typu "norka". Kolejne dostawy transformatorów blokowych mają być realizowane do maja przyszłego roku. Kocioł pracuje na olbrzymich blachownicach, które są poniżej dachu. To potężna konstrukcja. Cały czas w okolicy dowożone są ściany grzewcze. W bloku 5 jest kocioł wiszący, do którego podwieszone są układy sprężynowe - opowiada dziennikarzowi RMF FM Michałowi Dobrołowiczowi Witold Mencel, zastępca dyrektora budowy bloków 5 i 6 Elektrowni Opole.

Na terenie budowy bloków 5 i 6 Elektrowni Opole pracuje kilkudziesięciu ratowników wysokościowych. Pracujemy na wysokości od 0 do 185 metrów. 185 metrów to wysokość komina chłodni. Praca polega na tym, że sprawdzamy, kto, gdzie pracuje, czy wszyscy są zabezpieczeni. Mam specjalną uprząż alpinistyczną, jest ciężka. Najtrudniejsze jest dbanie o bezpieczeństwo własne i innych. Na wysokość wjeżdżamy windą, wchodzimy po linie albo po schodach - opowiada jeden z ratowników wysokościowych Sebastian Stachów.


Na blok elektrowni składają się kocioł, maszynownia z turbinami i generatorami, chłodnia kominowa, układy elektryczne, instalacje odsiarczania spalin, instalacje odpylania, czyli elektrofiltry - wymienia Witold Mencel. Bloki numer 5 i 6 opalane węglem kamiennym o łącznej mocy 1800 MW mają być ukończone odpowiednio w trzecim kwartale 2018 roku (blok numer 5) i pierwszym kwartale 2019 roku.

Budowa bloków energetycznych 5 i 6 w technologii pyłowej (na tzw. parametry nadkrytyczne) pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla o około 20-25% w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym.

Wyjazd na teren rozbudowy Elektrowni Opole zorganizowały Towarowa Giełda Energii przy współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną.