Pięciotysięczny Bolków na Dolnym Śląsku był Twoim Miastem w Faktach RMF FM. Odwiedziliśmy Zamek Bolków, który zgodnie z legendą miał powstać już w IX wieku. Sprawdziliśmy, czy wciąż można spotkać tam rycerzy. Raz w roku na dziedzińcu nie brakuje na pewno miłośników muzyki gotyckiej, a to za sprawą znanego Castel Party. Bolków to także tajemnicze podziemia i Anielska Fontanna, którą można obejrzeć na tutejszym Rynku.
Historia Bolkowa sięga XIII wieku, gdy na skrzyżowaniu dróg handlowych z Wrocławia i Legnicy do Czech założono w tym miejscu miasto. Prawa miejskie nadano w 1276 roku. W XIV wieku Książe Bernard Świdnicki nadaję nazwę Bolków. To gest wobec nieżyjącego ojca, Bolka I zwanego Surowym. W kolejnych wiekach miasto przeszło najpierw pod panowanie Czech, a później niemieckich Habsburgów. Wiek XVI i XVII to powodzie, epidemie i trzęsienie ziemi, w czasie, których miasto podupada. W 1704 roku Bolków kupują cystersi z Krzeszowa. W XIX wieku zostaje jednak włączony do Prus. Po drugiej wojnie światowej osiedlili się tu Polacy z różnych stron świata.
Pierwsze informacje o istnieniu zamku górującego nad miastem pochodzą z XIII wieku. Budowla nie ma regularnego kształtu, a jej charakterystycznym elementem jest ogromna wieża. Jej średnica to obecnie piętnaście metrów, a wysokość 25. W przyziemiu grubość murów sięga ponad czterech metrów. Co ciekawe, wieża jest zbudowana na planie kropli, której spiczasta część skierowana była w stronę, z której może nadejść zagrożenie. Do wieży prowadził zwodzony most. Początkowo był to zamek wyżynny. W XVI wieku zamienił się w renesansową twierdzę. To wówczas wybudowano dwupiętrowy budynek zwany Domem Kobiet. Dziś mieści się tu Muzeum Regionalne, które jest filią Muzeum Karkonoskiego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Organizacją turniejów rycerskich, występów teatralnych, koncertów muzyki dawnej i dawnego tańca zajmują się współcześni rycerze z Bolkowa. Bractwo Rycerskie Zamku Bolków powołano w 1995 roku. To tutejsze turnieje uznawane są za jedne z najbardziej prestiżowych w Polsce.
Raz w roku Bolków opanowują miłośnicy rocka gotyckiego, gothic metalu czy industrialu. To na tutejszym zamku organizowany jest jeden z największych festiwali muzycznych tego typu w Europie. Do niewielkiej miejscowości przyjeżdżają tysiące uczestników, którzy bardzo chętnie pojawiają się na ulicach miasteczka w strojach związanych z subkulturą gotycką.
W wybudowanych w czasie II Wojny Światowej pod Górą Ryszard podziemiach miała być ukryta bursztynowa komnata, tak twierdzą przynajmniej niektórzy pasjonaci historii. Dziś już wiemy, że w podziemnym kompleksie wybudowanym przez więźniów niemieckich obozów znajdowała się fabryka broni. To dziesiątki podziemnych korytarzy i ogromne hale, w których miały stać maszyny.
W Bolkowie znajduje się jeden z nielicznych w Europie, edukacyjnych symulatorów nalotów bombowych. Chodzi o to, w jakich warunkach musiała w czasie wojny przetrwać ludność cywilna.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Spacer po Bolkowie skończymy na miejscowym Rynku, to tu stoi figurka chłopca czytającego biblię. Rzeźba powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Do dziś nie wiadomo, skąd jej anielska nazwa. Zdaniem części mieszkańców ma to związek z niezwykłą urodą chłopca, inni twierdzą, że miało w tym miejscu istnieć kiedyś anielskie źródło.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video