Dzięki Waszym głosom 20-tysięczne Działdowo w woj. warmińsko-mazurskim w sobotę było bohaterem naszego cyklu "Twoje Miasto w RMF FM". To jedyne miasto na Mazurach, które leżało w granicach II Rzeczypospolitej.
Działdowo to małe, urokliwe miasteczko leżące na granicy Mazur i Mazowsza. Często zwane jest bramą do krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Charakterystycznym punktem miasta jest rynek, pośrodku którego znajduje się zabytkowy ratusz. Historia działdowskiego ratusza ma swój początek w wieku XIV, jednak z powodu wielokrotnych zniszczeń obecny budynek pochodzi z 1796 roku. Początkowo mieściła się w nim izba sądownicza, pomieszczenia dla aresztantów, izba obrad magistratu, dzwon miejski i zegar. Na dolnej kondygnacji znajdowały się izba oficerska, odwach /wartownia/, a w piwnicy remiza strażacka. Swój obecny wygląd ratusz otrzymał dopiero po odbudowie ze zniszczeń wojennych w roku 1922. To w jej wyniku budowla utraciła dotychczasowy, pruski charakter. Pod budynkiem znajduje się pięć średniowiecznych piwnic, które nie są dostępne do zwiedzania. Na piętrze zachował się ozdobny piec kaflowy, a nad wejściem odlany z brązu herb Działdowa. Codziennie o godzinie 11:55 z wieży ratusza grany jest hejnał miasta. W roku 2011 rozpoczęła się adaptacja budynku na Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego.
Mimo, że Państwo Krzyżackie miało duży udział w rozwoju dawnych ziem pruskich, to jednak na tych terenach nie było dotąd żadnych, poświęconych mu placówek muzealnych. Lukę wypełniło dopiero Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał 13 sierpnia 2013 roku m.in. ówczesny Wielki Mistrz Zakonu Bruno Platter. Muzeum oferuje aktywną formę edukacji wykorzystując do tego nowoczesną technikę multimedialną. Prześledzimy tu dzieje zakonu krzyżackiego - od Ziemi Świętej po czasy współczesne. Dzięki makietom poznamy wiele zamków, obejrzymy animacje bitew i machin oblężniczych, poznamy uzbrojenie i tajniki kuchni zamkowej, przyjrzymy się codziennemu życiu mieszkańców średniowiecznych zamków i miast. Wśród eksponatów jest wiele oryginalnych zabytków wzbogaconych depozytami z Muzeum w Malborku, Olsztynie, Elblągu, Brodnicy. Ekspozycja główna zlokalizowana jest w pięciu salach oraz na poddaszu.
Największe wrażenie na zwiedzających zrobi pewno sala z mapą Państwa Krzyżackiego w podłodze oraz ekranami prezentującymi poszczególne zagadnienia związane z tematyką krzyżacką - od znanych postaci aż po menu krzyżackich uczt. Każde z prezentowane zagadnień opatrzone jest odpowiednio dobranymi rycinami i fotografiami. Oprócz standardowych ekranów multimedialnych, zwiedzający mogą korzystać z trójwymiarowego symulatora machin oblężniczych, czy interaktywnych okularów 3D. Bardzo ciekawie przedstawiona jest rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem, zaprezentowana na wielkim ekranie w formie stołu, łącząca grę komputerową z planszową. W tle prezentacji wyświetlane są dokumentalne i fabularne filmy. Wśród eksponatów uwagę zwracają manekiny w strojach historycznych, woreczki i suszone zioła, które w czasach krzyżackich znajdowały się pewno w każdej kuchni i apteczce. W sali przeznaczonej dla dzieci i młodzieży obejrzeć można komiks oparty na legendzie o Dobrej Pani z Działdowskiego Zamku. Zobaczymy tu między innymi atrapę pręgierza z możliwością przywiązania, imitację zamkowej celi oraz kopie średniowiecznego uzbrojenia. Prawdziwym hitem Muzeum jest wyświetlana na ekranie makieta postaci w średniowiecznym stroju, do której możemy wstawić własną twarz, zrobić "historyczne" zdjęcie i wysłać na swój e-mailowy adres. Placówka posiada bogaty zbiór biblioteczny z blisko 300 tytułami, na który składają się różnego rodzaju publikacje, książki, katalogi i mapy związane z historią Zakonu Krzyżackiego. Wszystkie materiały znajdujące się Muzeum prezentowane są w trzech wersjach językowych - polskim, angielskim i niemieckim. Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie znalazło się w roku 2014 w gronie zwycięzców w ogólnopolskim plebiscycie organizowanym przez miesięcznik National Geographic Traveler - "7 Nowych Cudów Polski".
Zbudowany w latach 1344-1391 na sztucznym wzgórzu zamek był samodzielną jednostką terytorialną, administracyjną i gospodarczą. Posiadał własne zaplecze gospodarcze - młyn, browar i folusz /pomieszczenie do obróbki sukna/. W jego gotyckich murach urzędował prokurator zakonny, a od 1383 roku wójt. Zamek był wielokrotnie przedmiotem walk między wojskami krzyżackimi i pruskimi, a polskimi, litewskimi i szwedzkimi. Po przebudowie w XVII wieku stał się budowlą w stylu renesansowym. W kolejnych latach ulegał stopniowym rozbiórkom, jednak w końcu XIX wieku został ponownie odnowiony. Działania wojenne w czasie II wojny światowej nie oszczędziły również działdowskiego zamku. W odbudowanym jego zachodnim skrzydle swoją siedzibę ma obecnie Urząd Miasta. Z dawnej krzyżackiej warowni pozostały m.in.: wspomniane skrzydło zachodnie, fragmenty murów obronnych, baszta północna, część bramy. Zachowało się również kilka pomieszczeń w budynku głównym i w piwnicach, a wśród nich dawny refektarz i kaplica. Do ciekawych obiektów, odkrytych podczas prac archeologicznych należą studnia i kamienna cysterna na wodę. Duma mieszkańców Działdowa.
Działdowo znane jest również dzięki wynikom jakie osiągają tutejsi sportowcy, szczególnie w takich dyscyplinach jak tenis stołowy i baseball. Drużyna DEKORGLASSU od wielu lat zajmuje w Polsce czołowe miejsca w rozgrywkach ligowych tenisa stołowego i ma duże szanse zagrać w europejskiej lidze mistrzów. Trzymamy kciuki.
Spore sukcesy osiągają także miejscowi basebolliści. Działajacy tu klub UKS YANKEES Działdowo znajduje się w czołówce I ligi. Natomiast miłośnicy polskiej piosenki wiedzą zapewne, że Działdowo jest miejscem urodzenia znanej polskiej piosenkarki, wokalistki zespołu Varius Manx i autorki tekstów - Kasi Stankiewicz. W roku 1996 ukazał się pierwszy singel zespołu pt "Orła cień", który przez długi czas zajmował w Polsce czołowe miejsca na wielu listach przebojów. Przebojami stało się także wiele innych piosenek.