Taka mi przyszła do głowy myśl po rozmowie z dr Bartłomiejem Chwilczyńskim. Wybitny grafik, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, odwiedził mnie w studiu RMF FM na Kopcu Kościuszki. Okazją do spotkania była zapowiedź wernisażu wystawy pokonkursowej i rozdania nagród GRAND PRIX Grafika Roku 2023/2024. Czas: 20 lutego 2025 godz. 18:00. Miejsce: Galeria Syrokomli 21 (ASP, ul. Syrokomli 21, Kraków). Wystawa będzie czynna od 20 lutego do 7 marca. Jednak żywy dialog ma swoje prawa i z czysto informacyjnej wymiany zdań na temat artystycznej imprezy przerodził się w dyskusję o grafice jako specyficznej ekspresji połączonej z technologiczną biegłością, o tradycji graficznego eksperymentowania, a także o krakowskim genius loci.
Grand Prix – Justyna Rusinek II nagroda – Florentyna Cieślak III nagroda – Benedykt Maciejowski Wyróżnienia: – Julia Święcicka – Wojciech Kamiński Wyróżnienie Specjalne Dziekana Wydziału Grafik – Łucja Wużyk Nagroda Specjalna Fundacji Art React – Aleksandra Kaim
Cytat
Konkurs Grafika Roku Katedra Grafiki Warsztatowej ASP w Krakowie organizuje od lat 80-tych. Było to pierwsze tego typu wydarzenie skierowane do studentów, którego formuła została z czasem podchwycona przez inne uczelnie. Podstawowy cel konkursu stanowiła próba ożywienie środowiska studentów i młodych absolwentów poprzez udostępnienie warsztatu graficznego i pomoc w trakcie pracy nad zgłaszanym dziełem. Dzięki temu udało się zebrać grupę artystów, których starano się wspierać na początku kariery. W okresie pełnienia przez prof. Romana Żygulskiego funkcji dziekana, zaczęto do kolejnych edycji konkursu włączać szkoły z całej Polski. Od 2003 roku do współpracy zostały zaproszone Akademie Sztuk Pięknych z Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Gdańska oraz Katowic. Podjęte wspólnie działania dawały interesujące efekty, w tym wgląd w różne postawy twórcze. Utarło się, że jednym z jurorów zostawał przedstawiciel zapraszanej uczelni. Wystawa pokonkursowa Grafiki Roku odbywała się dwukrotnie: w galerii Wydziału Grafiki przy ul. Humberta 3 w Krakowie i w terminie późniejszym, w pomieszczeniach zaproszonej do udziału szkoły.Taka formuła realizowana była do roku 2013. W latach 2014 i 2015 wystawa odbyła się z udziałem jedynie studentów i absolwentów ASP w Krakowie, ale już w roku 2016 udało się zorganizować konkurs o zasięgu ogólnopolskim.