Mistrzowie świata znowu triumfują. Reprezentacja Argentyny po raz drugi z rzędu wygrała turniej Copa America. W finale rozegranym w Miami Gardens pokonała Kolumbię 1:0 po dogrywce. W drugiej połowie kontuzji doznał Lionel Messi, a mecz rozpoczął się z 80-minutownym opóźnieniem.

Argentyna powtórzyła dokonanie Hiszpanii z lat 2008-12, kiedy "La Roja" została dwa razy z rzędu mistrzem kontynentu, a w międzyczasie triumfowała także w mundialu. "Albicelestes" sięgnęli po triumf w Copa America również w 2021 roku, a jesienią 2022 zostali w Katarze mistrzami świata.

Kolumbia przegrała z kolei pierwszy mecz od 2 lutego 2022 roku, kiedy w eliminacjach mundialu uległa... Argentynie. W 28 kolejnych spotkaniach była niepokonana, ale w tym czasie z "Albicelestes" nie grała. W niedzielę nie udało jej się wziąć rewanżu

Lepsze wrażenie w pierwszej połowie sprawiała jednak Kolumbia, ale okazji bramkowych po obu stronach było niewiele. Najlepsze mieli Jefferson Lerma, który w siódmej minucie oddał strzał z kilkunastu metrów, ale obił zewnętrzną część słupka argentyńskiej bramki, oraz pół godziny później Messi, który uderzał z mniejszej odległości, ale trafił w kolegę z drużyny Juliana Alvareza.

W 66. minucie Messi zakończył udział w meczu. Chwilę wcześniej poślizgnął się bez udziału rywala i doznał kontuzji mięśnia uda. Po zejściu na ławkę rezerwowych nie potrafił powstrzymać łez. Zastąpił go Nicolas Gonzalez.

Absolutny dramat Leo Messiego w finale Copa America. Nie mg powstrzyma ez po zejciu z kontuzj #viaCopa pic.twitter.com/tOE9e6L1WJ

viaplaysportplJuly 15, 2024

Po zmianie stron mistrzowie świata zaczęli się nieco bardziej rozkręcać, ale okres bardziej dynamicznej gry był krótki. Mecz był "rwany", często przerywany z powodu fauli i urazów. W 75. minucie padła wprawdzie bramka, ale trafienia Gonzaleza nie uznano ze względu na wyraźną pozycję spaloną podającego mu Angela Di Marii.

W odróżnieniu od meczów poprzednich rund, w finale remis oznaczał, że dojdzie do dogrywki. Wcześniej od razu po 90 minutach odbywał się konkurs rzutów karnych. W tym dodatkowym czasie selekcjoner Argentyny Lionel Scaloni dokonał kilku zmian i wprowadził na boisko m.in. Giovaniego Lo Celso oraz Lautaro Martineza

To właśnie ta dwójka rezerwowych w 112. minucie przeprowadziła akcję na wagę triumfu: Lo Celso podał prostopadle do Martineza, a król strzelców włoskiej ekstraklasy zdobył swojego piątego gola w trwającym turnieju, w którym także jest najskuteczniejszy. Kilka chwil później Scaloni postanowił zdjąć z boiska Di Marię, a to oznaczało, że dobiegł końca ostatni reprezentacyjny występ 36-letniego skrzydłowego o bogatej karierze. To on zdobył m.in. bramkę na wagę triumfu w finale Copa America 2021 oraz jednego gola w meczu o trofeum mistrzostw świata z Francją w Katarze.

Argentyna 16. raz zdobywa Copa America! Pikny gest Messiego, ktry przywoa Otamendiego i Di Mari, by razem witowa #viaCopa pic.twitter.com/nSoyJbHnKJ

Kilka godzin wcześniej zakończyły się mistrzostwa Europy w Niemczech - w finale w Berlinie Hiszpania pokonała Anglię 2:1. To oznacza, że dojdzie do pojedynku Hiszpanii z Argentyną w tzw. "Finalissimie", czyli rywalizacji najlepszych ekip tych dwóch kontynentów. Miejsce i termin tego spotkania jeszcze nie zostały ustalone.

Mecz na Florydzie rozpoczął się z ponad 80-minutowym opóźnieniem z powodu kłopotów z wpuszczaniem kibiców na stadion. Jak donosiły zagraniczne media, grupa fanów Kolumbii bez biletów próbowała siłą przedostać się na stadion, a w odpowiedzi funkcjonariusze ochrony i policji zamknęli czasowo wszystkie wejścia.

Z kolei przerwa wyjątkowo trwała nie kwadrans, tylko więcej niż 25 minut, bo w jej trakcie wystąpiła kolumbijska piosenkarka Shakira.

W sobotę w spotkaniu o trzecie miejsce Urugwaj zremisował z Kanadą 2:2, ale wygrał po rzutach karnych 4-3.

Argentyna - Kolumbia 1:0 po dogrywce (0:0)

Bramka: Lautaro Martinez (112.).

Żółte kartki: Argentyna - Alexis Mac Allister, Giovani Lo Celso; Kolumbia - Jhon Cordoba, Miguel Borja.

Sędzia: Raphael Claus (Brazylia). Widzów: ok. 65 tys.

Argentyna: Emiliano Martinez - Gonzalo Montiel (72. Nahuel Molina), Cristian Romero, Lisandro Martinez, Nicolas Tagliafico - Angel Di Maria (117. Nicolas Otamendi), Rodrigo de Paul, Enzo Fernandez (97. Giovani Lo Celso), Alexis Mac Allister (97. Leandro Paredes) - Lionel Messi (66. Nicolas Gonzalez), Julian Alvarez (97. Lautaro Martinez).

Kolumbia: Camilo Vargas - Santiago Arias, Davinson Sanchez, Carlos Cuesta, Johan Mojica - Jhon Arias (106. Jorge Carrascal), Richard Rios (89. Kevin Castano), James Rodriguez (91. Juan Quintero), Jefferson Lerma (106. Mateus Uribe), Luis Diaz (106. Miguel Borja) - Jhon Cordoba (89. Rafael Borre).