Mimo ambitnej i momentami odważnej gry, piłkarze reprezentacji Polski przegrali w Lidze Narodów z Portugalią 1:3. Kontaktowy gol Piotra Zielińskiego tylko zmniejszył rozmiary porażki, bo podopieczni Roberto Martineza byli na PGE Narodowym w Warszawie zespołem zdecydowanie lepszym. Kolejne spotkanie Biało-Czerwoni rozegrają we wtorek z Chorwacją.

Przed meczem z reprezentacją Polski oficjalnie pożegnali się Wojciech Szczęsny i Grzegorz Krychowiak. Obaj 34-letni piłkarze odebrali z rąk prezesa PZPN Cezarego Kuleszy oprawione w specjalne ramy koszulki z liczbą ich występów w kadrze narodowej.

Polacy odważnie rozpoczęli spotkanie, kilkukrotnie stwarzając zagrożenie pod bramką Portugalczyków. Ci momentami musieli się ratować wybijaniem piłki z dala od własnego pola karnego.

Potem do głosu zaczęli jednak dochodzić nasi rywale. W 9. minucie świetnym strzałem zza pola karnego popisał się Diogo Dalot, ale Łukasz Skorupski sparował piłkę do boku. Chwilę później Portugalczycy powinni prowadzić - z lewej strony futbolówkę w pole karne dograł Rafael Leao, ta trafiła do Cristiano Ronaldo, który z bliskiej odległości trafił w poprzeczkę.

Kolejną groźną okazję podopieczni Roberto Martineza stworzyli sobie w 14. minucie. Piłka trafiła do stojącego przed polem karnym Bruno Fernandesa, który bez chwili namysłu uderzył na naszą bramkę. Udaną interwencją znów popisał się jednak Skorupski.

Co za interwencja ukasza Skorupskiego po mierzonym strzale Bruno Fernandesa! KLASA WIATOWA Ogldaj online #POLPOR https://t.co/sGMTNngTw9 pic.twitter.com/gDO7oG9W3H

sport_tvpplOctober 12, 2024

W 20. minucie Polacy próbowali się odgryźć - z okolicy narożnika pola karnego strzelał Sebastian Walukiewicz, ale Karolowi Świderskiemu nie udało się zmienić głową toru lotu piłki.

Tak blisko gola dla Polski! Karol widerski chcia zmieni to lotu piki po strzale Sebastiana Walukiewicza... Ogldaj online #POLPOR https://t.co/sGMTNnglGB pic.twitter.com/vvJwdn02eO

Niestety, to Portugalczycy sześć minut później objęli prowadzenie. Świetnym zagraniem w pole karne popisał się Ruben Neves, jeszcze lepiej - będąc tyłem do bramki - piłkę zgrał głową Bruno Fernandes, dopadł do niej Bernardo Silva i mocnym strzałem pokonał polskiego golkipera.

Inteligentne zgranie Bruno Fernandesa do Bernardo Silvy i ukasz Skorupski by bezradny! Ogldaj online #POLPOR https://t.co/sGMTNnglGB pic.twitter.com/RAwQsttRUJ

W 37. minucie mistrzowie świata z 2016 roku podwyższyli prowadzenie. Kapitalną akcją popisał się Rafael Leao, który minął kilku naszych zawodników i będąc w polu karnym, strzelił na bramkę Skorupskiego. Piłka odbiła się jednak od słupka, trafiła pod nogi Cristiano Ronaldo i piłkarzowi saudyjskiego Al-Nassr nie pozostało nic innego, jak wpakować ją do pustej bramki.

Ale rajd Leao przez p boiska! A .... by gdzie by powinien. Ogldaj online #POLPOR https://t.co/sGMTNnglGB pic.twitter.com/ILtCFG37wD

W trzeciej minucie doliczonego czasu gry Ronaldo strzelał z rzutu wolnego, ale piłka przeszła obok bramki Skorupskiego. Portugalczycy zeszli na przerwę z dwubramkowym prowadzeniem.

W drugiej części gry jako pierwsi dobrą okazję stworzyli sobie Portugalczycy - w 54. minucie piłkę w polu karnym otrzymał niepilnowany przez nikogo Ronaldo, wystawił ją nadbiegającemu Fernandesowi, ale piłkarz Manchesteru United nieczysto trafił w futbolówkę, w efekcie czego ta powędrowała nad poprzeczką.

Cristiano Ronaldo oddaje pik w idealnej sytuacji... wielkie rzeczy dziej si dzi w Warszawie! Ogldaj online #POLPOR https://t.co/sGMTNnglGB pic.twitter.com/8ZnpdcJSH2

Minutę później gola mogli zdobyć Polacy. Świetnym dośrodkowaniem z prawej strony boiska popisał się Przemysław Frankowski, ale piłka po strzale głową Roberta Lewandowskiego przeleciała tuż obok bramki. Potem dogodną okazję znów mieli Portugalczycy, ale podania Leao nie wykorzystał Fernandes.

Gdy Syrenk prbujesz dogoni Ferrari... nieprawdopodobne co robi dzi Rafael Leao z nasz obron Ogldaj online #POLPOR https://t.co/sGMTNnglGB pic.twitter.com/8LhEfOqjQY

W 78. minucie Polacy strzelili bramkę kontaktową. Świetnie przyspieszył akcję Piotr Zieliński, wymienił piłkę z Kacprem Urbańskim, wyszedł na czystą pozycję i strzelił tak, że Diogo Costa był bez szans. Strzelony gol dodał animuszu Biało-Czerwonym, którzy próbowali znaleźć dziurę w defensywie rywali.

Piotr Zieliski daje jeszcze nadziej na choby punkt z Potugali! Ogldaj online #POLPOR https://t.co/oeirMhkqbj pic.twitter.com/X0r5MUhzwu

To się jednak nie udało, a co gorsza - trzeciego gola strzelili podopieczni Roberto Martineza. W polu karnym Portugalii przewrócił się wprowadzony w drugiej połowie Michael Ameyaw, ale arbiter puścił grę i mistrzowie świata sprzed ośmiu lat wyszli z kontratakiem, który zakończył się samobójczą bramką Jana Bednarka.

Więcej emocji w tym meczu już nie zobaczyliśmy. Kontaktowy gol Piotra Zielińskiego tylko zmniejszył rozmiary porażki, bo podopieczni Roberto Martineza byli dziś zespołem zdecydowanie lepszym.

W drugim sobotnim meczu "polskiej" grupy Ligi Narodów Chorwacja wygrała w Zagrzebiu ze Szkocją 2:1. Kolejne spotkanie Biało-Czerwoni rozegrają właśnie z Chorwacją we wtorek na PGE Narodowym.

Bramki: 0:1 Bernardo Silva (26.), 0:2 Cristiano Ronaldo (37.), 1:2 Piotr Zieliński (78.), 1:3 Jan Bednarek (88., gol samobójczy).

Żółte kartki: Polska - Sebastian Walukiewicz, Przemysław Frankowski, Krzysztof Piątek, Łukasz Skorupski; Portugalia - Pedro Neto.

Sędzia: Serdar Gozubuyuk (Holandia).

Widzów: 56 854.

Polska: Łukasz Skorupski - Paweł Dawidowicz, Jan Bednarek, Sebastian Walukiewicz (46. Jakub Kiwior) - Przemysław Frankowski, Maximilian Oyedele (66. Jakub Moder), Piotr Zieliński, Sebastian Szymański (84. Krzysztof Piątek), Nicola Zalewski (76. Michael Ameyaw) - Karol Świderski (76. Kacper Urbański ), Robert Lewandowski.

Portugalia: Diogo Costa - Diogo Dalot, Ruben Dias, Renato Veiga, Nuno Mendes - Ruben Neves, Bruno Fernandes (90. Otavio), Bernardo Silva (90. Samu Costa) - Pedro Neto (81. Nelson Semedo), Rafael Leao (64. Francisco Trincao), Cristiano Ronaldo (63. Diogo Jota).