Piłkarze Motoru Lublin pokonali w Gdyni w finale baraży Arkę 2:1 (0:1) i awansowali do ekstraklasy, z której spadli w 1992 roku. W najwyższej klasie znalazły się wcześniej triumfator 1. ligi Lechia Gdańsk (powrót po rocznej przerwie) oraz drugi GKS Katowice (zdegradowany w 2005 roku).

Oba zespoły były w czwartek gospodarzami półfinałów - gdynianie pokonali Odrę Opole 4:2, a beniaminek z Lublina wygrał w derbach regionu z Górnikiem Łęczna w rzutach karnych 4-2 (po dogrywce było 0:0).

Ekstraklasa znowu nie dla Arki

Dla piłkarzy Arki było to trzecie podejście do ekstraklasy (opuścili ją w 2020 roku) w barażach. W 2021 roku oraz w następnym sezonie odpadali na własnym stadionie w pierwszej rundzie - odpowiednio z ŁKS Łódź (0:1) i Chrobrym Głogów (0:2).

Bramka dla gospodarzy padła w 13. minucie po katastrofalnym błędzie przyjezdnych. Bramkarz Kacper Rosa razem ze stoperem Kamilem Krukiem pogubili się przy wznowieniu gry we własnym polu karnym, z czego skorzystał Olaf Kobacki, który wepchnął piłkę z dwóch metrów do siatki.

Wyrównał w 87. minucie z rzutu wolnego Bartosz Wolski, a kiedy drużyny szykowały się do dogrywki, w trzeciej minucie doliczonego czasu rezerwowy Senegalczyk Mbaye Jacques Ndiaye wymanewrował obronę Arki i strzelił zwycięskiego gola.

Powrót Lechii Gdańsk i GKS Katowice

Bezpośredni awans do ekstraklasy zapewniła sobie - jako mistrz 1. ligi - Lechia Gdańsk oraz drugi GKS Katowice.

Te zespoły oraz Motor zastąpią w najwyższej klasie Wartę Poznań, Ruch Chorzów i ŁKS Łódź.