Osoby z niepełnosprawnością niosą na swoich plecach. Wspinają się, aby pomóc spełnić marzenia o górskich wędrówkach tym, którzy na co dzień nie mają możliwości zobaczenia Tatr z bliska. Po raz kolejny Szerpowie Nadziei pojawili się na podhalańskich szlakach.

REKLAMA

Spełniają górskie marzenia

W ostatni weekend sierpnia szlaki w Tatrach opanowali harcerze, wolontariusze i podopieczni Fundacji Szerpowie Nadziei. Wszystko po to, by spełniać górskie marzenia.

Od 3 lat fundacja pomaga osobom z niepełnosprawnościami w zdobywaniu górskich szczytów. W tym roku w akcji brało udział 540 uczestników, z czego 120 podopiecznych i 270 Szerpów. Celem wędrówek były m.in. Niżne Rysy, Świnica, Czarny Staw pod Rysami, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Hala Gąsienicowa, Kasprowy Wierch czy Gęsia Szyja.

/ Foto: Bartek Bodzek/Szerpowie Nadziei / Materiały prasowe
/ Foto: Bartek Bodzek/Szerpowie Nadziei / Materiały prasowe
/ Foto: Bartek Bodzek/Szerpowie Nadziei / Materiały prasowe
/ Foto: Bartek Bodzek/Szerpowie Nadziei / Materiały prasowe
/ Foto: Bartek Bodzek/Szerpowie Nadziei / Materiały prasowe
/ Foto: Bartek Bodzek/Szerpowie Nadziei / Materiały prasowe

Franek na Niżnych Rysach

Rok temu na Rysy "wszedł" podopieczny fundacji Maciek Skowronek, chłopak urodzony z dziecięcym porażeniem mózgowym. To od niego wszystko się zaczęło.

W tym roku największym wyzwanie Szerpów w Tatrach było sprawić, by na Niżne Rysy "wszedł" 13-letni Franek spod Częstochowy. Urodził się z rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo-rdzeniową i mnóstwem innych chorób. Jednak rodzice jak i on sam nie poddają się i robią wszystko, aby Franek był samodzielny.

Czy cel został zrealizowany? Oczywiście. Choć, jak relacjonuje Tatromaniak, wędrówka była wymagająca. Szli mozolnie do góry terenem pozaszlakowym, dlatego trzeba było uważać podwójnie. Po ponad 8 godzinach marszu - stanęli na szczycie. Po dłuższej przerwie ruszyli w dół, ale wcale nie było łatwiej ani szybciej. Szerpowie niosący Franka zmieniają się coraz częściej, zmęczenie dawało o sobie znać.

"Nikt nie jest w stanie nieść długo, nawet po prostym" - pisali w komunikatach. Do Morskiego Oka dotarli już po zachodzie słońca. Na miejsce noclegu jeszcze później. Cała wędrówka trwała 16 godzin. Wszyscy byli potwornie zmęczeni...i bardzo szczęśliwi.

Szerpom znów udało się dokonać niemożliwego. Pokazać, że gdy ma się wokół siebie dobrych ludzi, można wszystko.

Tymczasem Maciek Skowronek ze swoją ekipą jest w Dolomitach, gdzie zdobywa Tofana di Rozes (3 225 m n.p.m.). Niemożliwe jest jednak ...możliwe!

Ju w ten weekend w Tatrach kolejna edycja akcji Szerpowie Nadziei. Jej celem jest pomoc w zdobywaniu grskich szlakw przez Skarby - osoby z niepenosprawnociami.Najpikniejsza tatrzaska inicjatywa, zachcam do wspierania i kibicowania. pic.twitter.com/kDXi3Ib2ma

TatromaniakplAugust 28, 2024

Najważniejsi są ludzie

"Uszczęśliwianie innych jest marzeniem ludzi szczęśliwych" - piszą na stronie internetowej Szerpowie Nadziei. Ich misją jest tworzenie nowych możliwości dla podopiecznych (zwanych Skarbami) i umożliwianie im przełamywania własnych granic czy pokonywania barier niepełnosprawności.

Szerpowie organizują wyprawy górskie dostosowane do indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych, zapewniając niezbędne wsparcie. Chcą, aby każdy, niezależnie od ograniczeń, miał szansę doświadczyć niezapomnianej przygody w górach.

Na stronie na Facebooku Szerpowie napisali: "Świat jest wielkim, niesamowitym, a czasem przerażającym miejscem, ale najważniejsi są w tym wszystkim ludzie. Nasi wolontariusze rozświetlają ciemność, zabierają troski i niosą na swoich plecach nie tylko swój ciężar, ale często drugiego człowieka".

Wolontariusze fundacji mówią, że pomaganie słabszym "czyni ich bardziej ludźmi", a dawanie innym radości to najpiękniejsze, co można dla człowieka zrobić.

Na pytanie czego życzyć fundacji, Marta Mazur-Sokołowska jej wiceprezeska, odpowiada bez zastanowienia: żeby nadal znajdowali się darczyńcy i żeby nasz wolontariat nadal mógł się rozwijać.