Kończy się pierwszy etap rewaloryzacji Bastionu Sakwowego we Wrocławiu. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć efekty prac konserwatorów już w sobotę. Tego dnia w bastionie ukryta zostanie kapsuła czasu.

REKLAMA

Pierwszy, najważniejszy etap remontu wzgórza wraz z odbiorem prac, potrwa do końca kwietnia. Do tej pory wydano 30 mln złotych. Konserwatorzy podczas prac odkryli m.in. nieznane wcześniej pomieszczenia pod kolumnadą i jeszcze jedną fontannę, która zostanie wyeksponowana, podobnie jak pozostałości strzelnicy z XVI wieku.

W sobotą zaplanowano umieszczenie w bastionie "kapsuły czasu", do której włożony zostanie dokument zaadresowany do przyszłych pokoleń oraz pamiątki z 2024 roku, w tym flaga Wrocławia, mapa inwestycji, zdjęcia z placu budowy oraz wybite specjalnie na tę okazję numizmaty.

Bastion odzyskał dawną kolorystykę

Nawet najstarsi mieszkańcy naszego miasta nie pamiętają Bastionu Sakwowego w tak znakomitej formie, do jakiej właśnie go doprowadzamy - podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wszystkie prace zostały zrealizowane z wielką pieczołowitością. Dzięki badaniom stratygraficznym, odkryto oryginalną kolorystykę z XIX wieku i przywrócono ją na całym obiekcie. Budowla nie była biała czy beżowa, choć taką ją znamy z drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Dominowały zdecydowane kolory: ugier, czerwień i kobalt. Nas to może zaskakiwać, ale taka była moda - mówi Jolanta Wnęk, dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich, który zajmuje się rewaloryzacją bastionu.

W jednym miejscu, w porozumieniu ze służbami konserwatorskimi, specjalnie pozostawiono efekt prac XX-wiecznych ekip remontowych, czyli siedem szczebelków z betonu w tarasowych balustradach, choć oryginalne były z piaskowca. Chodzi o pokazanie, że podczas wcześniejszych remontów uszkodzone lub brakujące elementy z oszczędności uzupełniano betonowymi - będą one tzw. świadkami historii, żeby każdy mógł przekonać się, jak kolosalny wpływ na efekt końcowy ma użycie jednego lub drugiego materiału.

Restauracja i kawiarnia

Władze Wrocławia chcą, by bastion tętnił życiem. Na parterze, w tzw. pawilonie perystylowym (dawna "Reduta"), będzie restauracja. W kolumnadzie ma funkcjonować kawiarnia. Dla gości będzie jeszcze 660 m2 na świeżym powietrzu.

Cały teren będzie oświetlony, monitorowany kamerami podłączonymi do monitoringu miejskiego oraz wyposażony w udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Sobota dla mieszkańców

W sobotę od g. 10 do 15 mieszkańcy będą mogli zwiedzać Bastion Sakwowy. Zapisy będą prowadzone w namiocie, który stanie po południowej stronie wzgórza, przy fosie.

Oprowadzać będą przewodnicy, którzy opowiedzą o historii tego miejsca i odsłonią kulisy prowadzonych prac. Wejścia będą się odbywać w grupach po dwadzieścia osób.