Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia. "Polska była o wiele bardziej głodna wygrania tej inwestycji niż konkurencja" - podkreślił dyrektor generalny firmy Intel Pat Gelsinger.

REKLAMA

Firma Intel wybrała na lokalizację swojego nowego, zaawansowanego technologicznie zakładu integracji i testowania półprzewodników Miękinię, w okolicach Wrocławia.

Dodano, że planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2 tys. miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej we Wrocławiu podkreślał, że to "wielki moment dla Polski". Jak dodał, planowana inwestycja to "element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata - strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników".

To największa inwestycja w historii Polski. Fabryka wniesie znaczący wkład w zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia europejskiego przemysłu w półprzewodniki, ale też wesprze rozwój nowoczesnej technologii w Polsce. Produkcja układów scalonych jest bardzo wymagająca i wykorzystuje procesy technologiczne dostępne dla nielicznych - podkreślił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

"Fabryka będzie magnesem dla dalszych inwestycji"

Dyrektor generalny firmy Intel Pat Gelsinger podkreślił, że Intel jest w wyjątkowej pozycji, ponieważ może przygotować się i przewidzieć długoterminowe zapotrzebowanie na półprzewodniki. Przewodzimy w budowaniu zróżnicowanego i odpornego łańcucha dostaw, którego świat potrzebuje - mówił Gelsinger.

Dyrektor podkreślił, że Intel wybrał okolice Wrocławia na stworzenie nowego zakładu testowania i montażu półprzewodników. Nie mogę przy tym zapomnieć o wielkim wsparciu jakie otrzymaliśmy od samorządów i rządu polskiego. Polska była o wiele bardziej głodna wygrania tej inwestycji niż konkurencja - mówił.

Dodał, że półprzewodniki są centralną technologią w dzisiejszym świecie. Produkcja nowych modeli półprzewodników - jak mówił Gelsinger - obejmuje inwestycje w USA i UE.

Intel może przygotować świat na większe zapotrzebowanie na półprzewodniki. Zakład, który powstanie koło Wrocławia pomoże sprostać zapotrzebowaniu całego świata na najbardziej zaawansowane technologie. Zaczynamy z inwestycją sięgająca 4,6 mld dolarów. Zakład zapewni 2 tys. stałych miejsc pracy, a proces tworzenia zakładu stworzy wiele innych miejsc pracy - mówił dyrektor. Dodał, że nowa fabryka "będzie magnesem dla dalszych inwestycji, w cały ekosystem".

Gelsinger podkreślił, że obecnie produkcja półprzewdoników jest zbyt skoncentrowana w niewielu regionach na świecie. To może powodować nagłe zaburzenia dostaw, co widzieliśmy w trakcie pandemii (...) Widzimy jak bardzo wrażliwy jest ten łańcuch dostaw, a zatem odporność tego łańcucha jest dla nas krytyczną wartością. To ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie powinniśmy polegać na jednej lokalizacji; musimy być bardzie zróżnicowani w zakresie łańcuchów dostaw - mówił dyrektor wyrażając nadzieję, że Intel będzie dla UE częścią ambicji stworzenia łańcuchów dostaw na przyszłość.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski podkreślił z kolei, że USA chcą by Polska rozwijała się dynamicznie i odnosiła sukcesy. Intel to jeden z największych inwestorów i pracodawców w Polsce. Dziś mamy jedną z największych amerykańskich inwestycji w Polsce; dziś dzieje się historia - mówił ambasador dodając, że inwestycja Intela pokazuje w jakim kierunku rozwija się współpracy Polski i USA.

Zakład w Miękini wpisuje się w europejską strategię Intela. Nowa fabryka będzie współpracować z zakładem produkcji wafli krzemowych (tzw. fabami), funkcjonującym już w Irlandii oraz zakładem powstającym w niemieckim Magdeburgu. Wyprodukowane w fabach wafle trafią do dolnośląskich zakładów integracji i testowania, w których będą rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach docelowych produktów (np. procesorów wykorzystywanych w komputerach osobistych) oraz testowane przed dostarczeniem do klientów.

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych.

W UE zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.