Około godz. 16.30 zawalił się kilkunastometrowy fragment muru obok zamku Książ w Wałbrzychu. Kamienie spadły na znajdująca się poniżej trasę turystyczną. Dwie osoby zostały niegroźnie poszkodowane. Informację otrzymaliśmy na Gorącą linię RMF FM.

"Około godz. 16.30 na zamku Książ zawalił się mur - na drogę, którą często chodzą ludzie" - taką informację dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Lokalny serwis walbrzych24.com tuż po wypadku informował, że na miejsce przyjechały dwie jednostki straży pożarnej, a także karetka.

Niegroźnie poszkodowani

Na filmie, który opublikował na Facebooku walbrzych24.com widać grupę turystów, którzy znaleźli się w krytycznym momencie na alejce, tuż obok miejsca katastrofy. Nie wiedzieli, czy ktoś mógł zostać poszkodowany.

Rzecznik dolnośląskiej policji, mł. asp. Paweł Noga, poinformował RMF FM, że dwie osoby zostały niegroźnie poszkodowane. W pobliżu zdarzenia znajdowały się cztery osoby, dwie z nich doznały niegroźnych otarć naskórka, nie wymagały hospitalizacji - powiedział rzecznik policji.

Osunął się fragment muru północnego. Ta część została już wyłączona z ruchu turystycznego. Na miejscu w tej chwili pracują służby. Teren jest zabezpieczony - wyjaśnił RMF FM rzecznik Zamku Książ w Wałbrzychu Mateusz Mykytyszyn.

Mur ma 800 lat i nikt nie był w stanie tego przewidzieć wcześniej - dodał rzecznik.

Alejka, na którą spadła kamienna balustrada, jest popularna wśród turystów. Spacerują tędy setki osób dziennie. 

Przyczyny zdarzenia są badane. 

Mateusz Mykytyszyn zapowiada, że zniszczony fragment muru będzie odbudowany. 

Zapewnia również, że wypadek nie zakłóci pracy zamku. W sobotę mamy dużą imprezę - międzynarodowe zawody w powożeniu tradycyjnym. Incydent ten nie będzie miał żadnego wpływu na funkcjonowanie zamku i organizację ruchu turystycznego - mówi Mykytyszyn.

Zamek Książ

Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Znajduje się w nim ponad 400 pomieszczeń, łączna ich powierzchnia wynosi około 11 tys. m kw. 

Niektóre źródła podają informację, że budowa zamku Książ trwała w latach 1288-1292, na miejscu dawnego grodu drewnianego zniszczonego w 1263 r. Najstarszy znany dokument dotyczący bezpośrednio zamku Książ pochodzi z 1337 r.

Obecnie zamek corocznie odwiedza ponad 300 tysięcy turystów. Część z nich przyciąga historia księżnej Daisy, dla wielu magnesem są tajemnicze podziemia i tunele. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.