"Decyzja warszawskiego urzędu miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" – napisał w piątkowym oświadczeniu prasowym ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy arcybiskupa metropolity warszawskiego i archidiecezji warszawskiej. Słowa są pokłosiem decyzji o laicyzacji urzędu miasta, jaką podjął prezydent Rafał Trzaskowski.

REKLAMA

"Skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami naszego państwa uświadamiają nam, jak bardzo potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji" - napisał w piątek ks. Przemysław Śliwiński.

Publikujemy owiadczenie rzecznika prasowegohttps://t.co/aFg1Yrv8HU pic.twitter.com/M0Wl5KLR3P

ArchWarszawskaMay 17, 2024

Duchowny dodał, że tymczasem realizowany jest "postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji".

Rzecznik podkreślił, że neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji wierzących. "Ich prawa gwarantuje Konstytucja RP" - napisał. O obecności krzyża w urzędzie duchowny wypowiedział się tak:

"Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie - obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli."

Zmiany w warszawskim ratuszu

Oświadczenie archidiecezji warszawskiej jest reakcją na nowe standardy mające obowiązywać w warszawskim ratuszu, które zatwierdził prezydent Rafał Trzaskowski. Zmiany dotyczą m.in. eksponowania na ścianach urzędu czy biurkach urzędników symboli związanych z określoną religią, czy wyznaniem.

Kady ma prawo do swojej wiary (lub jej braku). Take urzdnicy i urzdniczki. A kady, kto przychodzi do urzdu zaatwi swoj spraw, ma prawo czu si jak w neutralnym urzdzie. Po prostu.Nie dajmy si zwariowa. Nikt nie zamierza prowadzi w Warszawie walki z jakkolwiek...

trzaskowski_May 16, 2024

"Są zbiorem 16 zaleceń, które mają na celu zapewnienie wzajemnego szacunku, przeciwdziałanie dyskryminacji i sprawienie, by każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy mógł w takim samym stopniu korzystać z miejskich usług" - powiedziała w czwartek rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth.

Zgodnie z zarządzeniem podpisanym przez prezydenta Warszawy zakazane będzie m.in. eksponowanie na ścianach urzędu czy biurkach urzędników symboli związanych z określoną religią, czy wyznaniem. Zakaz nie dotyczy symboli religijnych noszonych przez osoby pracujące w urzędzie na użytek osobisty, np. w formie medalika czy tatuażu. Wszystkie wydarzenia organizowane przez urząd mają mieć charakter świecki - bez modlitwy, nabożeństwa czy święcenia.

Zmiany mają objąć także relacje na linii pracownik ratusza-mieszkaniec oraz relacje wewnątrz urzędu. Włodarze Warszawy sugerują szereg zachowań, m.in. dotyczących podejścia do par jednopłciowych, osób transpłciowych czy ofiar przemocy.

Więcej informacji o tych zmianach znajdziecie TUTAJ.

Komentarz Rafała Trzaskowskiego

W piątek sytuację wyjaśniał sam prezydent Trzaskowski, mówiąc, że chodzi o pewne uporządkowanie sytuacji wynikające z wielu pytań o to, czy urzędy powinny być miejscem, w którym eksponowane są symbole religijne. Podkreślił, że jego zarządzenie obejmuje wiele wątków związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Wskazano m.in., że przestrzenie, w których są obsługiwani warszawiacy powinny być neutralne.

Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty ani postępować w sposób dogmatyczny - powiedział Trzaskowski.

Zarządzenie nie obejmuje szpitali, szkół czy ośrodków pomocy społecznej.

Jeśli są natomiast organizowane uroczyści historyczne, jak obchody powstania warszawskiego, mamy tam elementy uświęcone tradycją i nikt tego nie będzie zmieniał, np. formuły, którą od lat mamy 31 lipca - mamy mszę świętą, to zostanie podtrzymane. Sami organizujemy często modlitwy ekumeniczne, choćby na cmentarzu Wolskim - powiedział prezydent.