Warszawski ogród zoologiczny świętuje przyjście na świat nowego podopiecznego. To samiec irbisa śnieżnego – bardzo rzadkiego gatunku kota drapieżnego z Azji. W ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje ich około 400.
"Mamy dla Was wspaniale wieści! Powitajcie kolejnego maluszka w rodzinie warszawskiego ZOO - oto uroczy samczyk irbisa śnieżnego, który w minioną niedzielę skończył 6 tygodni" - napisało we wtorek warszawskie ZOO.
Mały irbis urodził się 2 czerwca. Jest synem Suri, która przyjechała do stolicy w maju 2023 r. z Niemiec i Jamira, który do 2017 r. przebywał w Wielkiej Brytanii.
Opiekunowie podkreślają, że Suri jest bardzo troskliwą i opiekuńczą mamą.
Młody kociak ma apetyt i rośnie "jak na drożdżach". Kilka dni po narodzinach ważył 685 g, a teraz jego masa ciała to 2560 g. Ma już pierwsze ostre ząbki.
"Irbisek jest jeszcze nieufny i poznaje wszystkie kąty swojej sypialni. Nim wyjdzie z mamą na pierwszy spacer na wybieg zewnętrzny musi jeszcze podrosnąć (w naturze irbisy zaczynają wychodzić za mamą w wieku ok. 3 miesięcy)" - przekazali opiekunowie.
Pracownicy zoo przywołali również ustalenia Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), które wskazują, że w Himalajach, na Wyżynie Tybetańskiej i w górach Azji Centralnej, tj. w środowisku naturalnym irbisa śnieżnego, żyje obecnie ok. 4000 tych zwierząt. W ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje ich ok. 400.
Irbis śnieżny (zwany również panterą śnieżną) należy do rodziny kotowatych i zamieszkuje przede wszystkim Azję Środkową. Irbisy są kotami najbardziej zbliżonymi do tygrysów. Genetyczne badania dowodzą, że pomiędzy oboma gatunkami istnieje bardzo duże podobieństwo.
Dorosłe osobniki mogą osiągnąć wagę sięgającą przeszło 50 kilogramów. Długość ciała przeciętnego irbisa wynosi 100 cm i tyle samo może osiągnąć długość ogona. Zwierzęta te są samotnikami, które wiążą się w pary wyłącznie w okresie godowym.
Irbisy śnieżne są przystosowane do życia w minusowych temperaturach. Posiadają bardzo gęste futro, mają owłosione łapy i niezwykle puszyste ogony, którymi nakrywają się podczas snu. Te koty poruszają się na wysokościach. Nazywane są "Duchami Gór", ponieważ poruszają się bezszelestnie i właściwie bez większego wysiłku wtapiają się w górskie otoczenie.
Od przeszło siedmiu lat obchodzony jest światowy dzień tych kotów. Wypada 14 października i jest inicjatywą World Wide fund for Nature, do której dołączyło kilkanaście innych państw.