Obrazy olejne, akwarele i rysunki - mniej znane dzieła autorstwa Jana Matejki od 5 marca będzie można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa "Matejko nieznany" to zbiór dzieł, pochodzących m.in. z kolekcji prywatnych, które nigdy wcześniej nie były udostępniane szerokiej publiczności.
W trzech salach można oglądać obrazy, które są szkicami do znanych lub mniej znanych kompozycji malarskich Jana Matejki. Wystawa została ułożona tematycznie i przybliża ważne etapy rozwoju drogi artystycznej mistrza. Na początek - jego twórczość portretowa, od której artysta zaczynał. Można podziwiać m.in. portret Marii Matejko, siostry malarza.
Maria zaopiekowała się Janem po śmierci jego matki, był bardzo mocno z nią związany i ten portret jest bardzo delikatny, bardzo symboliczny. To wyjątkowa praca w przepięknej ramie - opowiada Mariusz Klarecki, kurator wystawy "Matejko nieznany".
Obok portretu został wyeksponowany obraz czworga dzieci artysty, który pochodzi z Galerii Lwowskiej. A kawałek dalej szkic, który udostępniła właścicielka z prywatnych zbiorów. Przywędrował kompletnie nieznany, nigdy go nigdy nie widział, nigdzie nie był publikowany, opisywany, nie był na żadnej aukcji - mówi nam kurator Klarecki.
Na wystawie są też wielkoformatowe kompozycje historyczne, które stanowią najbardziej reprezentatywną część dorobku Matejki. Wykreowane w wyobraźni wizje oparte na wydarzeniach historycznych, takie jak Kazanie Skargi czy Rejtan - Upadek Polski, wchodzą w skład stałej ekspozycji Zamku Królewskiego.
W twórczości Jana Matejki wciąż skrywają się tajemnice i nieodkryte obszary jego geniuszu - mówi Mariusz Klarecki - Na wystawie staramy się chociaż trochę je odsłonić, aby zainspirować odwiedzających ekspozycję do spojrzenia na mistrza przez pryzmat mniej znanych, ale równie ciekawych i dobrych warsztatowo dzieł z różnych obszarów jego zainteresowań.
Wystawa dzieł Matejki zorganizowana w Zamku Królewskim w Warszawie to nie tylko hołd dla twórczości mistrza, ale także okazja do głębszego zrozumienia jego potencjału artystycznego. Poprzez odkrywanie nowych prac artysty wystawa daje publiczności wyjątkową szansę spojrzeć na Matejkę z innej perspektywy.
Wystawie będzie towarzyszył program edukacyjny, w tym m.in. wykłady poświęcone wybranym zagadnieniom z twórczości Jana Matejki. Zwiedzający mogą też zapoznać się z publikacją towarzyszącą wystawie oraz audioprzewodnikiem, czytanym przez kuratora.
Wystawę można oglądać do 26 maja.