Mieszkańcy śródmieścia Gdyni od kilku dni zmagają się z problemem jakości wody. Sanepid przekazał, że w sieci wodociągowej wykryto bakterie grupy coli.

REKLAMA

Przed weekendem bakterie z grupy coli wykryto w wodzie w śródmieściu Gdyni. Od kilku dni trwa intensywne płukanie i dezynfekcja wodociągów z użyciem podchlorynu sodu. Konieczne było wyłączenie z eksploatacji jednego ze zbiorników wody.

Dzisiaj służby spółki PEWIK Gdynia rozpoczną jego czyszczenie i dezynfekcję.

Działania PEWIK GDYNIA wynikają ze standardowej procedury postępowania w przypadku wystąpienia pogorszenia parametrów mikrobiologicznych wody - informuje Anna Szpajer, rzecznik prasowy spółki PEWIK Gdynia.

Działania te nie powinny wywołać spadków ciśnienia w kranach. Działania naprawcze prowadzone będą do uzyskania pozytywnych wyników jakości mikrobiologicznej wody we wszystkich wytypowanych punktach monitoringowych - dodaje Szpajer.

Prace powinny najpóźniej zakończyć się 22 listopada.

Wodę trzeba przegotować

Mieszkańcy śródmieścia Gdyni przed spożyciem wody z kranów powinni ją przegotować. Bez tzw. obróbki termicznej nadaje się ona tylko do celów sanitarnych.

Przyczyną pojawienia się bakterii grupy coli w sieci wodociągowej w centrum Gdyni może być poważna awaria, która 31 października sparaliżowała ruch na zjeździe z obwodnicy Trójmiasta.

Woda tryskała wówczas z ziemi, zalewając skrzyżowanie ul. Morskiej z obwodnicą Trójmiasta.

Siła strumienia była na tyle duża, że powstała dziura w chodniku. Naprawa wodociągu trwała całą noc.