Wojewoda pomorski wydał ostatnie niezbędne pozwolenia na budowę - w ramach projektu Baltica 2 - morskiej farmy wiatrowej. Inwestycję ma zrealizować PGE i duńska międzynarodowa firma energetyczna Ørsted.

REKLAMA

Informację o otrzymaniu ostatnich pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy Baltica 2 przekazała na swojej stronie internetowej PGE Baltica. Właścicielem firmy jest Polska Grupa Energetyczna SA, która jest spółką Skarbu Państwa.

Baltica 2 jest - razem z Baltica 3 - jest częścią Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Czego dotyczą pozwolenia?

PGE Baltica przekazała, że wojewoda pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2.

"Oba pozwolenia na budowę wydane przez wojewodę pomorskiego dotyczą przedsięwzięcia pod nazwą 'Zespół morskich farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy 1500 MW wraz z infrastrukturą techniczną związaną z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym (Morska Farma Wiatrowa Baltica 2)'" - podał PGE Baltica.

Jak wyjaśniono, "pierwsze z pozyskanych pozwoleń obejmuje budowę czterech morskich stacji elektroenergetycznych". "Drugie dotyczy budowy 107 morskich turbin wiatrowych wraz z siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną" - przekazała spółka.

PGE Baltica poinformowała, że projekt budowlany oraz wniosek o pozwolenia na budowę został opracowany przez konsorcjum tworzone przez Ramboll oraz gdańskie biuro projektowe Projmors. Obecnie firmy te pracują nad przygotowaniem projektu technicznego.

"PGE i Ørsted mają zakontraktowane już wszystkie niezbędne komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, a także podpisane umowy na instalację fundamentów, turbin i kabli. Partnerzy wybrali też generalnego wykonawcę lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie przez inwestorów ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID)" - podała spółka.

Kiedy powstanie Baltica 2?

Jak przypomina spółka należąca do PGE, "PGE i Ørsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy około 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku".

Firma dodała w komunikacie prasowym, że "Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce".