W Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Nieopodal znajduje się miejsce, gdzie amerykański żołnierz może kupić wszystko, co pamięta ze swojego domu za oceanem. Można kupić słodycze, kasze czy pączki z dziurką.
Navy Exchange - sklep zarządzany przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych mieści się tuż obok bazy w Redzikowie. Można kupić wszystko, co amerykańskie.
Są słodycze, kasze, ryże, słynne pączki z dziurką, kawa czy elektronika. Wszystko importowane i głównie dla wojskowych.
Obsługujemy jeszcze fryzjera, bo mamy fryzjera obok, który też jest podpięty pod nasz sklep. Również obsługujemy pralnię, do której wysyłamy rzeczy i szwalnię, która naszywa naszywki na mundury - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Gardyasem pan Grzegorz, który każdego dnia obsługuje klientów.
Jak tłumaczył, sieć Navy Exchange jest wspomagana przez amerykański rząd. W związku z tym ceny są o wiele niższe niż zazwyczaj.
Pan Grzegorz zaznaczył, że można płacić tylko w dolarach. U nas płaci się kartami, telefonami, zegarkami. Gotówką nie operujemy, bo to by było raczej chyba niewykonalne - wyjaśnił.
Baza w Redzikowie jest częścią tarczy antyrakietowej, której zadaniem jest ochrona USA i ich europejskich sojuszników przed pociskami batalistycznymi, zwłaszcza z Iranu.
Jest ona wyposażona m.in. w systemy antyrakietowe podobne do tych, które są montowane na okrętach.
Wraz z bliźniaczą bazą w rumuńskim Deveselu, ma ona służyć do obrony Europy przed pociskami krótkiego (1000-3000 km) i średniego (3000-5500 km) zasięgu.
Redzikowo miało być gotowe w 2018 roku, ale termin był jeszcze kilkukrotnie przekładany; na 2020, potem 2022 i dopiero pod koniec 2023 roku mogli się tam wprowadzać amerykańscy marynarze, bo stworzony na potrzeby marynarki system obsługiwany jest przez US Navy.
W grudniu ub.r. baza została oficjalnie przekazana US Navy; władze amerykańskie informowały wtedy, że baza musi przejść jeszcze modernizację systemów i sieci komputerowych, po czym będzie "w pełni zintegrowanym i przetestowanym elementem systemu obrony przeciwrakietowej USA", zostanie także włączona w struktury dowodzenia NATO.