Kolejne 8 osób zostało zatrzymanych przez służby w ramach prowadzonego od 2022 roku śledztwa ws. gangu handlującego fikcyjnymi fakturami. Łącznie do tej pory w ręce policji trafiło ponad 50 podejrzanych.

REKLAMA

Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się obrotem fikcyjnymi fakturami, a także m.in. praniem brudnych pieniędzy, jest prowadzone przez bydgoską jednostkę Centralnego Biura Śledczego Policji i kujawsko-pomorską Krajową Administrację Skarbową, pod nadzorem szczecińskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Postępowanie trwa od 2022 roku.

Zatrzymano 8 osób

Jak poinformowały służby, "w ostatnim czasie funkcjonariusze przeprowadzili działania na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, w wyniku których zatrzymali 8 osób oraz wykonali przeszukania ich miejsc zamieszkania oraz nieruchomości przez nich użytkowanych".

Funkcjonariusze "zabezpieczyli pieniądze, a także dokumenty i sprzęt elektroniczny, które będą teraz wnikliwie analizowane" - podało Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP).

W całej sprawie występuje już ponad 50 podejrzanych. Straty Skarbu Państwa w wyniku działania gangu to co najmniej 55 mln zł. 2 osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Na czym polegał przestępczy proceder gangu?

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa zajmowała się obrotem fakturami VAT, wystawionymi na różne fikcyjne usługi, ale także na pozorny zakup towarów - przekazuje CBŚP.

"Na podstawie takiej dokumentacji księgowej generowano koszty uzyskania przychodu, co pozwalało występować do urzędów skarbowych o nienależne zwroty podatku VAT oraz obniżać w nieuprawniony sposób należności podatkowe" - relacjonuje policja.

Zatrzymani w ramach tej akcji to m.in. "przedsiębiorcy" podejrzani o udział w obrocie dokumentami i jednocześnie pośredniczący w przekazywaniu ich dalej w ramach "karuzeli fakturowej" - przekazało CBŚP.

"W zachodniopomorskiej Prokuraturze Krajowej podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karnoskarbowych dotyczących wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz prania pieniędzy" - podało Centralne Biuro Śledcze Policji.

Podejrzanym grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.