Po ponad dwóch tygodniach od zamknięcia okolic gazoportu w Świnoujściu znów będzie można odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne tego kurortu. Od soboty turystów do latarni morskiej i Fortu Gerharda będą wozić statki białej floty. Przez całą majówkę rejsy będą darmowe.
Od soboty ponownie otwarte dla turystów zostaną latarnia morska i Fort Gerharda. Od 13 kwietnia, z powodu wprowadzonego przez wojewodę zakazu przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu, do obu obiektów nie ma dostępu. Od 29 kwietnia będzie to możliwe jedynie od strony wody. Ruszą rejsy statków białej floty.
Przez najbliższy tydzień, do 7 maja, za kursy statków zapłaci właściciel gazoportu, spółka Gaz-System. Spółka utwardzi również drogę leśną prowadzącą do plaży, na odcinku do Podziemnego Miasta. Do plaży w dzielnicy Przytór wozić będą mieszkańców i turystów darmowe autobusy.
Statki Adler-Schiffe odpływać będą z przystani na Uznamie, za skrzyżowaniem ulic Wybrzeże Władysława IV oraz Marynarzy, a z wyspy Wolin z nabrzeża Warszów, tuż obok przeprawy promowej. Rejsy powrotne będą odbywać się z nabrzeża GPK przy Forcie Gerharda.
By dostać się na pokład, potrzebny jest darmowy bilet. Można go pobrać ze strony internetowej Adler-Schiffe, odebrać w kasie biletowej na nabrzeżu lub w mobilnej kasie przy trapie.
Na plażę w Przytorze wozić będzie linia autobusowa kursująca od przystanku "Dworzec PKP" do przystanku "Plaża Przytór / Podziemne Miasto". Przejazdy są w majówkę darmowe dla mieszkańców i turystów.
Jak informuje spółka GAZ-SYSTEM, chce ona podjąć dialog z władzami miasta i mieszkańcami, w celu wypracowania docelowych rozwiązań umożliwiających swobodny dostęp do plaży i zabytków na prawobrzeżu Świnoujścia. Spółka stoi na stanowisku, że koszty tych rozwiązań mogą być pokryte ze środków ujętych w podpisanym we wrześniu 2022 r. porozumieniu z miastem Świnoujście, dotyczącym wybudowania drogi dojścia do zabytków od zachodniej strony terminalu.
Władze Świnoujścia chcą, by alternatywna dla zamkniętej obecnie ulicy Ku Morzu trasa mimo wszystko powstała, a jej budowa ruszyła niezwłocznie po zniesieniu zakazu przebywania w okolicy gazoportu.