Wyczarterowany przez PGNiG z Grupy Orlen metanowiec "Lech Kaczyński" po raz pierwszy zawinął do terminala LNG w Świnoujściu. Rozładuje transport skroplonego gazu przywiezionego z USA.
Dzisiaj, po ośmiu latach rządów PiS, rządów Zjednoczonej Prawicy, Polska jest bezpieczna, Polska jest niezależna i suwerenna energetycznie - powiedział w Świnoujściu wicepremier wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak podkreślił, to jest "wielki komunikat dla Polaków, to wielkie pokazanie tego, jak potrzebna jest odważna i skuteczna polityka w trudnych czasach".
Mogę z tego miejsca złożyć zapewnienie, że z tej drogi nasz rząd, nasza formacja polityczna, nie zejdzie, że w dalszym ciągu bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo Polaków będzie dla nas tym najważniejszym wyzwaniem, któremu będziemy chcieli sprostać tak, jak sprostaliśmy dotychczas - oświadczył szef resortu aktywów państwowych.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wskazał, że kierowany przez niego koncern inwestuje w przedsięwzięcia związane wydobyciem i logistyką paliw 320 mld zł przez 7 lat. Podkreślił, że są to "przede wszystkim inwestycje w bezpieczeństwo Polaków". Mówił, że dzięki współpracy rządu i Orlenu udało się m.in. zamrozić ceny gazu. Sam Orlen dopłaca 14 mld do zamrożenia cen gazu - powiedział.
Obajtek zaznaczył, że rafineria w Możejkach znacząco zwiększa niezależność energetyczną Polski, a ponadto dostarcza paliwa krajom nadbałtyckim a także Ukrainie. Dodał, że obecnie trwa proces modernizacji rafinerii, by była ona jednym najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.
Prezes Orlenu wskazał też, że koncern przeznaczy ponad 70 mld zł w zwiększenie wydobycia. 25 proc. w Polsce, 70 proc. w Norwegii, reszta w Kanadzie i Pakistanie - wymienił.