Prokuratura i nadzór górniczy wyjaśnią okoliczności i przyczyny tragicznego wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie. Wczoraj po południu pod ziemią zginęło czterech górników, a dwóch rannych przewieziono do szpitala.

REKLAMA

Nie było wstrząsu ani zagrożenia metanowego - tak wynika ze wstępnych informacji. Wyższy Urząd Górniczy informował od razu, że doszło do rozerwania rurociągu.

500 metrów pod ziemią pracowała 6-osobowa brygada oddziału wentylacji. Górnicy mieli płukać rurociąg podsadzkowy, który w trakcie napełniania wodą pękł.

Cztery osoby zginęły, dwie zostały przewiezione do szpitala. Wieczorem, przed godz. 21 akcja ratownicza w kopalni Sobieski się zakończyła. Ciała wszystkich ofiar przetransportowano na powierzchnię.

W kopalni Sobieski zginęli mężczyźni, którzy pracowali w górnictwie od 9 do 19 lat. Najmłodszy górnik miał 34 lata, najstarszy 39 lat. Osierocili łącznie 10 dzieci.

Śledztwo będzie prowadzić Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu

Śledztwo ws. wypadku poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu. Śledczy na razie nie informują, jaka w postępowaniu została przyjęta kwalifikacja prawna. Trwa analiza zgromadzonych dotychczas materiałów.

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert ogłosił rano kilkudniową żałobę w mieście. "Wtorek, 28 listopada 2023 roku to smutny dzień dla naszego miasta, dla jaworznian, a przede wszystkim dla Rodzin i Bliskich Ofiar tragicznego wypadku w Kopalni Sobieski. Postanowiłem o ogłoszeniu żałoby w mieście od 29 listopada do 2 grudnia 2023 r. Uprzejmie proszę i apeluję o godne uczczenie pamięci ofiar tej tragedii. Zrezygnujmy w tym czasie z głośnych zabaw i wydarzeń. W tym czasie flagi miejskie będą opuszczone do połowy masztu. Jestem w kontakcie z zarządem kopalni, wyraziliśmy gotowość do otoczenia rodzin dodatkową opieką" - napisał prezydent na Facebooku.

Rurociąg podsadzkowy służy do transportu podsadzki, służącej wypełnianiu przestrzeni poeksploatacyjnej. Podsadzkę tworzy mieszanina wody z nietoksycznym materiałem stałym (popioły, piaski, skała płonna), lokowana tak, by zapewnić wypełnienie - czyli podsadzenie - pustki powstałej wskutek eksploatacji węgla kamiennego.

Zakład Górniczy Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie. Od początku tego roku wyłącznym właścicielem spółki, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze, jest Skarb Państwa. Po wyjściu z grupy kapitałowej Taurona na mocy zwartego porozumienia górnicza firma utrzymała prawo do używania swojej nazwy - na razie do końca 2023 r.

Tauron Wydobycie jest trzecią pod względem wielkości wydobycia węgla górniczą spółką, po Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zatrudnia ponad 6,3 tys. osób w trzech zakładach górniczych: Sobieski, Janina i Brzeszcze.