Trudna sytuacja Huty Liberty Częstochowa. Produkcja w zakładzie jest wstrzymana od wielu tygodni. Około tysiąca pracowników czeka na jej uruchomienie, obawiając się o przyszłość huty i swoje miejsca pracy.
Powodów kłopotów jest kilka. Huta Liberty Częstochowa ma zaległości m.in. wobec dostawców wody.
Jak mówią w rozmowie z reporterką RMF FM Anną Kropaczek związkowcy, problemy finansowe wynikają z wysokich cen energii, cen wody i dostępności złomu, a także opłat za emisję CO2. Sytuacja jest niepewna już od kilku miesięcy.
Prawdziwej produkcji: stalowni, walcowni nie ma już od końca października ub.r. - mówi Robert Gonera, przewodniczący Solidarności w Hucie Liberty Częstochowa.
Związkowiec podkreśla, że przez dwa ostatnie miesiące ubiegłego roku pracownicy przychodzili do zakładu robić prace porządkowe, serwisowe i remontowe. Wysyłane były wcześniej wyprodukowane produkty. Natomiast nasze główne instalacje produkcyjne były wstrzymane - zaznaczył.
Pracownicy nie zostali wysłani na postój. Byli zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. Takie rozwiązanie zapewnia im wypłatę pełnych wynagrodzeń.
Biura, księgowość, zaopatrzenie świadczą pracę zdalną. Pozostali nie świadczą w ogóle pracy i pracodawca płaci im 100 procent - podkreślił Mariusz Ciupiński, przewodniczący związku zawodowego "Kadra".
Teraz w marcu - po wielotygodniowej przerwie - pracownicy wracają do pracy, by przygotować hutę do wznowienia produkcji, ale kiedy to nastąpi - nie wiadomo. Żeby po około pięciu miesiącach przerwy wznowić produkcję, spełnione muszą zostać pewne warunki.
Produkcja zostanie wznowiona w momencie, kiedy pozyskamy zamówienia, zawrzemy umowy z kontrahentami, dostawcami mediów i firmami współpracującymi oraz dokonamy niezbędnych przeglądów i testów urządzeń - wyjaśnia rzecznikiem huty Jackiem Noszczykiem.
Pytany o konkretny termin, mówi, że ma to nastąpić jak najszybciej.
W sprawę huty zaangażował się częstochowski samorząd. Rada miasta zaapelowała do rządu o włączenie się w rozwiązanie problemów zakładu, który potrzebuje wsparcia finansowego na szybkie wznowienie produkcji.