W Kopalni Węgla Kamiennego Staszic w Katowicach, 900 metrów pod ziemią, prowadzona jest akcja pożarowa. W rejonie przebywało 30 osób, które zostały bezpiecznie wycofane na powierzchnię. "Wstrzymano prace w pokładach 501 i 510" - poinformowała Polska Grupa Górnicza.

O trwającej od piątku akcji pożarowej na głębokości 900 metrów w Kopalni Węgla Kamiennego Staszic w Katowicach, m.in. na pokładzie 501, poinformowała rano Polska Grupa Górnicza.

W zagrożonym rejonie przebywało 30 osób, które zostały bezpiecznie wycofane na powierzchnię. Nie było konieczności użycia aparatów ucieczkowych.

Na chwilę obecną na miejscu cały czas pracują ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i kopalń Polskiej Grupy Górniczej - przekazała w rozmowie z RMF FM rzeczniczka PGG, Ewa Grudniok.

Na ten moment zostały wstrzymane roboty w pokładach 501 i 510. Były tam prowadzone prace związane z drążeniem przodka i przygotowaniem do zbrojenia ściany - poinformowała Grudniok po godz. 15.

Nad odcięciem rejonu, w którym doszło do pożaru, w systemie czterozmianowym pracują ratownicy z PGG oraz Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Akcja prowadzona jest w warunkach zagrożenia metanowego, zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, zagrożenia tąpaniami oraz zagrożenia wodnego.

"Postęp prac w głównej mierze zależy od aktualnego stanu zagrożenia panującego w rejonie. Prace polegają na wyizolowaniu zagrożonego rejonu przy pomocy korków o konstrukcji przeciwwybuchowej" - wyjaśniło PGG w komunikacie.

Rzeczniczka grupy poinformowała, że dopiero po zakończeniu akcji możliwa będzie ocena tego, jak pożar wpłynie na dalsze funkcjonowanie zakładu.

KWK Staszic funkcjonuje od 1964 r.

Kopalnię Staszic oddano do eksploatacji w 1964 r. W 2010 r. została połączona z kopalnią Murcki, a w 2021 r. z kopalnią Wujek.

Oficjalnie funkcjonuje jako ruch Murcki-Staszic w ramach kopalni zespolonej oddziału Staszic-Wujek.

Ruch Murcki-Staszic prowadzi eksploatację w obszarach górniczych Giszowiec I oraz Murcki I o pow. 39 km kw.

Posiada szyb wydobywczy, szyb zjazdowo-materiałowy, trzy szyby wentylacyjne oraz jeden szyb nieuzbrojony.