"Wielka Brytania, Francja i inne kraje będą współpracowały z Ukrainą w sprawie planu zakończenia walk, który następnie przedyskutujemy ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedział premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer. W niedzielę w Londynie odbył się szczyt europejskich i niektórych światowych przywódców poświęcony obronności, bezpieczeństwu i Ukrainie.

Po godz. 18.00 polskiego czasu w Londynie zakończył się szczyt liderów europejskich i niektórych światowych przywódców na temat obronności, bezpieczeństwa i Ukrainy. 

Spotkanie było pokłosiem piątkowej kłótni w Białym Domu w Waszyngtonie, do której doszło między prezydentem USA Donaldem Trumpem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wielka Brytania, Francja i inne kraje będą współpracowały z Ukrainą w sprawie planu zakończenia walk, który następnie przedyskutujemy ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w niedzielę premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer po szczycie przywódców w Londynie. 

Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Starmer oświadczył, że celem spotkania było zjednoczenie partnerów wokół tej inicjatywy oraz wysiłków, by "wzmocnić Ukrainę i wesprzeć sprawiedliwy i trwały pokój dla dobra nas wszystkich"

Brytyjski premier powiedział też, że pomoc wojskowa dla Ukrainy będzie kontynuowana, a na Rosję będzie wywierana presja gospodarcza. 

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Ogłaszam nową umowę, która pozwala Ukrainie na użycie 1,6 mld funtów z brytyjskiego kredytu eksportowego na zakup ponad 5 tys. pocisków przeciwlotniczych, które zostaną wyprodukowane w Belfaście, co stworzy miejsca pracy w naszym sektorze zbrojeniowym - dodał brytyjski premier. 

W. Brytania może wysłać wojska w ramach "koalicji chętnych"

Stworzymy koalicję chętnych państw, które w przypadku ogłoszenia rozejmu na Ukrainie będą bronić przestrzegania tej umowy i gwarantować pokój. Wielka Brytania jest gotowa poprzeć te wysiłki, wysyłając do Ukrainy żołnierzy i samoloty - powiedział  szef brytyjskiego rządu. 

Zaznaczył, że Europa musi wziąć na siebie ciężar tego przedsięwzięcia, ale musi mieć ono mocne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych.

Starmer podkreślił, że w czasie obrad przedstawiciele pewnej liczby państw wyrazili gotowość do dołączenia do koalicji chętnych.

Przywódcy zgodzili się również, że aby jakiekolwiek porozumienie w sprawie zakończenia wojny było trwałe, musi zapewniać suwerenność i bezpieczeństwo Ukrainy, a Kijów musi uczestniczyć we wszelkich negocjacjach pokojowych.