W Nadleśnictwie Babki (woj. wielkopolskie) odchowało się w tym roku dziewięć piskląt bociana czarnego (Ciconia nigra). Młode ptaki zostały właśnie zaobrączkowane.
Z dziewięcioma pisklętami bociana czarnego Nadleśnictwo Babki może się pochwalić najlepszym wynikiem, jeżeli chodzi o tegoroczny przychówek tego chronionego ptaka w całej poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Bocian czarny w Polsce jest objęty ochroną gatunkową (...). Dodatkowo wokół jego gniazd wyznaczane są strefy ochronne. Strefa ochrony całorocznej obejmuje obszar o promieniu 200 metrów od gniazda, natomiast strefa ochrony okresowej - 500 metrów - mówi dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Dzięki utrzymywaniu stref ochronnych wokół gniazd ptaki mają zapewniony spokój w trakcie sezonu lęgowego, co przyczynia się - jak zwracają uwagę leśnicy - do wzrostu populacji bociana czarnego w polskich lasach.
Pracownicy Nadleśnictwa Babki wraz z dr. hab. inż. Tadeuszem Mizerą, koordynatorem Regionu Wielkopolskiego Komitetu ochrony Orłów, przeprowadzili obrączkowanie młodych bocianów czarnych. Podczas akcji trzeba było dostać się do gniazd i zdjąć ptaki na ziemię.
Przed zaobrączkowaniem piskląt dokonuje się pomiarów podstawowych parametrów ciała - długości dzioba, skrzydeł, sterówek oraz masy ciała. Pomiary te pozwalają określić wiek piskląt a niekiedy również płeć - informuje Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy poznańskiej dyrekcji lasów.
Jak wyjaśnia, u bocianów czarnych nie występuje wyraźny dymorfizm płciowy, choć samce mogą być nieco większe od samic. Młode osobniki przypominają już upierzeniem dorosłe, lecz miejsca, które u dorosłych mają czarną barwę - u młodych przyjmują kolor bardziej brązowy i są mniej błyszczące - uzupełnia Tomasz Mackowiak. Pisklęta bocianów czarnych mają żółtawe dzioby, które są czarne u ich krewniaków - bocianów białych. Dopiero z czasem oba gatunki uzyskują charakterystyczne czerwone ubarwienie dziobów.
Obrączkowanie ptaków jest stosowanym od ponad 100 lat sposobem ich znakowania. Dodatkowo bociany otrzymują drugą obrączkę - "obserwacyjną", białą, z kodem alfanumerycznym, co w Polsce wprowadzono po 1989 r.
Zapis na białej obrączce jest możliwy do odczytania za pomocą lornetki, lunety i aparatu fotograficznego nawet z odległości 300 metrów. Klasyczna obrączka metalowa pozwala identyfikować ptaki w dowolnym miejscu na świecie - uzupełnia Tomasz Maćkowiak.
Oznakowane bociany zostały wniesione do gniazd. Dane trafią do bazy krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków, która znajduje się w w Gdańsku - Górkach Wschodnich.
W Nadleśnictwie Babki mamy łącznie 17 stref ochronnych (dla gatunków takich jak: kania ruda, kania czarna, bielik, bocian czarny), z których sześć stworzonych jest właśnie dla bociana czarnego. Zaobserwowano nowe gniazda, co oznacza, że znakomicie się u nas czują - podkreśla Robert Okińczyc, nadleśniczy Nadleśnictwa Babki.