Niezwykle rzadki okaz tego ptaka zaobserwowano w dolinie Bogdanówki (powiat myślenicki, Małopolska). Bocian czarny w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

REKLAMA


Bocian czarny (Ciconia nigra) jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, prowadzi skryty tryb życia. Ten wyjątkowej piękności ptak jest bliskim krewnym powszechnie znanego bociana białego (Ciconia ciconia). Należy do rodziny bocianowatych Ciconiidae i rzędu brodzących Ciconiiformes. Osiąga około 80 - 90 cm długości, 200 cm rozpiętości skrzydeł i 2,5 do 4,5 kg masy ciała - podaje portal bocian.org.pl

Jego waga nie przekracza trzech kilogramów. Jego charakterystyczną cechą są długie czerwone nogi, długa szyja i ostry dziób.

Czarne bociany. Jakie tereny najbardziej lubi?

Bocian czarny gniazduje w rozległych, starych podmokłych lasach, przeplatanych rzekami i mokradłami. Swoje gniazda buduje wysoko w koronie drzewa, umiejscawia je również na skałach czy pod nawisami skalnymi w obszarach górskich.

Europejskie bociany czarne zimują w Afryce na południe od Sahary, populacje azjatyckie - w Azji Południowej i Południowo-Wszchodniej. Przylot na lęgowiska przypada na przełom marca i kwietnia. Odlot na koniec sierpnia i wrzesień.

Do lęgów przystępuje w kwietniu lub maju. Wysiadywanie trwa około 35 dni. Młode przebywają w gnieździe 2 miesiące (około 60 dni) - opuszczają je na początku sierpnia. Zniesienie liczy od 3 do 5 jaj, z czego najczęściej wychowuje się 2 lub 3 młode.

Ciekawostką jest, że odlatuje miesiąc później niż bocian biały. Zimuje w Afryce. Żywi się głównie płazami i owadami.

W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Należy pamiętać, iż jest to gatunek niezwykle płochliwy, a spotykając go powinniśmy uważać, aby uniknąć niepokojenia tego pięknego zwierzęcia.