W najbliższy weekend w Opolu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które co roku przyciąga rzesze mieszkańców i turystów. Mowa o Jarmarku Franciszkańskim, na którym będzie można nie tylko kupić unikatowe rękodzieło, ale także odkryć bogactwo kultury franciszkańskiej.

Tegoroczny Jarmark obchodzony jest pod hasłem uwielbienia z okazji Jubileuszu 800-lecia Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu świętego. Stygmatyzacja miała miejsce w 1224 r. na górze La Verna we Włoszech, kiedy św. Franciszek otrzymał rany Jezusa na swoim ciele. Doświadczenie to miało ogromny wpływ na życie i nauczanie świętego, a także na rozwój ruchu franciszkańskiego.

Weekend pełen występów

Wydarzenie obfituje w różnego typu występy artystyczne, które łączą ze sobą aspekty kulturalne i historyczne. W sobotę na scenie zaprezentuje się orkiestra dęta z parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, a na wieczór uwielbienia zaprosi grupa muzyczna 3DNI 3NOCE. Dodatkowo w ogrodzie klasztornym odbędzie się plenerowy pokaz filmu "Święty Franciszek z Asyżu".

W niedzielę natomiast czas umili zespół LOS COMPANIEROS z muzyką z Peru, Boliwii i Ekwadoru, Akademia Tańca Irlandzkiego SALAKE z Gliwic, laureaci 7. Przeglądu Piosenki Religijnej "Śpiewaj Panu Ziemio Cała" oraz Wspólnota Dawid z Opola.

Podczas Jarmarku na scenie zaprezentują się również zespoły i pracownie działające na co dzień w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu, takie jak: Zespół Pieśni i Tańca OPOLE, Studio EM, zespoły taneczne PECH i ADENA, a Studio Piosenki DEBIUT zaprosi opolan do świata muzyki z filmów Disneya. Z kolei "Muzyka przy świecach" to koncert arii barokowych i improwizacji organowych w wykonaniu Magdaleny Czekaj (sopran) i Macieja Lamma (organy), który odbędzie się w kościele oo. franciszkanów.

Rękodzieło i regionalne przysmaki

Poza występami na Jarmarku Franciszkańskim będzie można skosztować regionalnych przysmaków i kupić oryginalne przedmioty rękodzielnicze. Na uczestników będą czekać franciszkańskie krówki oraz pajdy chleba ze smalcem i ziołami przygotowane przez członków opolskiej wspólnoty.

Tradycyjnie podczas wydarzenia będzie można przekroczyć zamkniętą klasztorną furtę i zwiedzić na co dzień niedostępny kompleks, który jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. W programie są także animacje dla dzieci oraz rodzinne warsztaty edukacyjno-artystyczne.