Mobilny gabinet badań tomograficznych wyruszył w trasę z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Lekarze będą badać płuca palących tytoń mieszkańców mniejszych miejscowości regionu.
To pierwszy taki program w Polsce - przekonuje szpital. Jego lekarze odwiedzą z mobilnym gabinetem osiem powiatów: lubelski, chełmski, kraśnicki, janowski, parczewski, łęczyński, biłgorajski i włodawski.
Dzięki temu mieszkańcy miejscowości oddalonych od Lublina będą mogli zbadać swoje płuca, aby sprawdzić, czy nie rozwija się w nich nowotwór. To właśnie wczesne rozpoczęcie leczenia daje szansę na całkowite pokonanie raka.
Z trwającego 10 minut nieinwazyjnego badania mogą korzystać osoby w wieku od 55 do 74 lat, które przez ostatnie 20 lat paliły nie mniej niż paczkę papierosów dziennie. Medycy nazwali to wskaźnikiem "20 paczkolat": czyli paczka dziennie przez 20 lat, albo pół paczki przez 40 lat itd.
Do badań będą mogli być również zakwalifikowani młodsi pacjenci (mający co najmniej 50 lat), o ile występują u nich dodatkowe czynniki ryzyka, chociażby nowotwór u kogoś z bliskiej rodziny, włóknienie płuc lub narażenie na substancje rakotwórcze.
Do piątku włącznie Mobilne Centrum Niskodawkowej Tomografii Komputerowej będzie dostępne w Tarnogrodzie. W przyszłym tygodniu (od poniedziałku do piątku) medycy będą stacjonować w Milejowie-Osadzie. W następnych tygodniach odwiedzą kolejno: Parczew, Janów Lubelski, Kraśnik, Niemce i Chełm.
Badanie jest bezpłatne, nie trzeba się do niego wcześniej przygotowywać, nie trzeba być też na czczo.