​Od przyszłego roku w Polsce będzie siedem nowych miast - zakłada projekt rozporządzenia MSWiA, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Prawa miejskie mają otrzymać m.in. trzy miejscowości w województwie lubelskim.

Projektowane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie zmian w podziale terytorialnym państwa, uwzględniające wnioski, które od samorządów wpłynęły do resortu spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o zmiany granic gmin i miast, nadania statusu miasta miejscowościom i zmiany siedziby władz gminy.

Nowe miasta w Polsce

Zgodnie z projektowaną regulacją, od 1 stycznia przyszłego roku siedmiu miejscowościom zostanie nadany status miasta. 

Miastami staną się trzy miejscowości w województwie lubelskim: Końskowola, Kurów i Wąwolnica. 

Status miasta uzyskają także: Kazanów, Kobylnica, Sobków i Zaniemyśl.

Zmiany granic miast i gmin

Projekt zakłada również, że od przyszłego roku nastąpi siedem zmian dotyczących ustalenia granic gmin: pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, oraz pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.

11 zmian będzie dotyczyło ustalenia granic miast. W tym przypadku - jak czytamy na stronach wykazu prac rządu, oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn. Natomiast jedna zmiana dotyczy zmiany siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 r.

Miasto - większy prestiż

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. 

Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.