Zespół AGH Space Systems zwyciężył w konkursie International Rover Challenge 2023 w Indiach. To zaliczane do jednych z największych na świecie studenckie zawody łazików planetarnych. Po czterech dniach rywalizacji reprezentanci krakowskiej uczelni pokonali w finale 17 drużyn z całego świata.
Krakowski zespół powtórzył sukces z 2020 r., kiedy to po raz pierwszy wygrał zawody IRC w Indiach. Tym razem odbyły się one w Bangalore.
Łazik "Kalman" wystartował w kilku konkurencjach. Pierwsza z nich polegała na pobraniu z kilku miejsc wyznaczonych przez sędziów próbek gleby do późniejszej analizy i sprawdzeniu, czy znajdują się w nich formy życia. Wyniki analizy należało przedstawić sędziom w postaci prezentacji.
W kolejnej konkurencji trzeba było udowodnić, że łazik działa bardzo precyzyjnie. Operatorzy, posługując się wyłącznie obrazem z kamer na chwytaku i masztach łazika, musieli za pomocą manipulatora 6DOF obsłużyć szereg przycisków, przełączników i uchwytów i umieścić wyznaczony obiekt w szufladzie. Później, sterując łazikiem, przeszukali teren symulujący powierzchnię Marsa i precyzyjnie ułożyli odnalezione przedmioty we wskazanych przez sędziów miejscach.
"Kalman" musiał też w sposób autonomiczny przejechać po nieznanym wcześniej terenie, gdzie jedynym drogowskazem były czarne strzałki. Robot musiał nie tylko zapamiętać kierunek, ale także dotrzeć od strzałki do strzałki, omijając napotkane na drodze przeszkody. Jak podała uczelnia, choć niespodziewane problemy techniczne, uniemożliwiły łazikowi przejazd przez cały tor, sędziowie docenili wiedzę studentów z AGH, przyznając im maksymalną ilość punktów za przedstawione rozwiązania.
W czasie zawodów zespół musiał wygłosić prezentację na temat zarządzania projektem, zastosowanych rozwiązań inżynieryjnych oraz pomysłów na komercjalizację robota planetarnego, przy założeniu, że kolonizacja Czerwonej Planety już się rozpoczęła. Ostatnim zadaniem dla "Kalmana" polegało na znalezieniu ukrytych w terenie przedmiotów, sfotografowaniu ich i dostarczeniu trzech z nich we wskazane przez sędziów miejsca.
Ciężka praca dała zamierzone efekty i dzisiaj możemy w pełni cieszyć się ze zwycięstwa naszej drużyny. Zawsze wkładamy całe serce w nasze projekty, jednak bez okazywanego nam wsparcia nie bylibyśmy w stanie osiągnąć takiego wyniku. Dziękujemy za towarzyszenie nam w tej podróży i obiecujemy, że jeszcze nieraz będziemy mieć wspólne powody do radości! - mówią członkowie AGH Space Systems.