Krakowski urząd miasta przypomina, że aby zagłosować w wyborach samorządowych, należy mieć zameldowanie na terenie miasta albo złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

REKLAMA

Urząd Miasta Krakowa (UMK) przypomina, że "w spisach wyborców w wyborach samorządowych znajdą się wyłącznie ci wyborcy, którzy są ujęci w danym obwodzie głosowania na stałe".

"W wyborach tych nie możesz jednorazowo zmienić miejsca głosowania ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby zmienić komisję wyborczą, w której głosujesz, musisz zaktualizować swój stały adres w Centralnym Rejestrze Wyborców" - informuje urząd.

Można to zrobić poprzez:

"Spodziewamy się, że szczególnie ta druga procedura będzie się cieszyć dużą popularnością w ostatnich dniach przed wyborami. Wiąże się ona jednak z koniecznością przeprowadzenia postępowania, w którym organ gminy potwierdza, że wnioskodawca mieszka pod wskazanym adresem, a które kończy się wydaniem decyzji o ujęciu w stałym obwodzie głosowania. Termin na wydanie decyzji wynosi zaledwie 5 dni" - przypomina UMK.

Urzędnicy podkreślają, że "w tym momencie" nie obserwują jeszcze znaczącego wzrostu zainteresowania tymi usługam. Wszelkie informacje o obowiązujących w wyborach samorządowych procedurach zmiany miejsca głosowania dostępne są w BIP.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

O wyborach samorządowych w Krakowie:

Gdzie składać wnioski papierowe?

Wnioski papierowe można składać we właściwych referatach Wydziału Spraw Administracyjnych od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:40-18:00:

  • adresy w dzielnicach I-VII (Śródmieście, Krowodrza) - aleja Powstania Warszawskiego 10;
  • adresy w dzielnicach VIII-XIII (Podgórze) - ul. Wielicka 28A;
  • adresy w dzielnicach XIV-XVIII (Nowa Huta) - os. Zgody 2.

"Z uwagi na spodziewaną wysoką frekwencję i dużą liczbę wniosków składanych bezpośrednio przed wyborami, prosimy aby nie zwlekać z tymi czynnościami do ostatniej chwili. Zmiany bowiem nie zachodzą automatycznie, a każdy wniosek musi zostać rozpatrzony przez urzędnika, który wprowadza stosowne dane do Centralnego Rejestru Wyborców w obowiązujących terminach ustawowych" - apeluje Urząd Miasta Krakowa.

Osoby, które nie są pewne tego, czy są ujęte we właściwym stałym obwodzie głosowania, mogą to samodzielnie sprawdzić za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji.