Politechnika Krakowska wzbogaciła się o światowej klasy laboratorium badawcze. Warte blisko 7 mln złotych Wydziałowe Laboratorium Badawcze powstało na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Mogą z niego korzystać badacze i studenci z innych wydziałów i zewnętrznych jednostek naukowych.

REKLAMA

Mamy nadzieję, że inwestycja w tak nowoczesny sprzęt badawczy przyczyni się do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju badań naukowych na naszym wydziale i uczelni. Chcemy też z wykorzystaniem nowej infrastruktury rozwijać współpracę z przemysłem - mówi dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Impulsem do wielomilionowej inwestycji był dynamiczny rozwój zespołów badawczych WIiTCh. Dzięki temu wydział otrzymał wysoką ocenę jakości działalności naukowej.

Światowej klasy sprzęt

W nowym laboratorium można będzie wykonać badania metodą wysokorozdzielczej skaningowej mikroskopii elektronowej, jakościową i ilościową analizę składu fazowego metodą proszkowej dyfrakcji rentgenowskiej, pomiary metodą SAXS, XRR, a także wysokotemperaturowe pomiary metodą proszkowej dyfrakcji rentgenowskiej.

W laboratorium znajduje się nowoczesny, światowej klasy sprzęt.

Nowy mikroskop skaningowy pozwala na powiększenie badanych próbek nawet o milion razy, ma rozdzielczość do pół nanometra, a w niskiej próżni ok. 1 nanometra. Badania wykonywane z jego pomocą mogą być wykorzystane w wielu dziedzinach nauki i przemysłu - podkreśla dr inż. Artur Jaroń, opiekun Wydziałowego Laboratorium Badawczego WIiTCH.

Szeroki zakres badań

Zakres badań, które będzie można podejmować w nowym laboratorium, jest bardzo szeroki - obejmuje tematy z obszarów technologii i inżynierii chemicznej, katalizy, chemii, w tym chemii farmaceutycznej, a także biotechnologii przemysłowej, nanotechnologii i nanomateriałów, inżynierii materiałowej, fizyki, bioinżynierii, inżynierii środowiska.

W nowym laboratorium będzie można podejmować - na niezwykle zaawansowanym poziomie badawczym - najbardziej aktualne wyzwania naukowe - podkreśla prof. Zbigniew Wzorek, prodziekan WIiTCh ds. nauki. Od projektów związanych z technologiami energooszczędnymi - badaniami alternatywnych źródeł energii czy zagospodarowani odpadów w celach energetycznych, przez badania z zakresu bioremediacji środowiska naturalnego, procesów wytwarzania szerokiej gamy nanomateriałów oraz ich kompozytów, opracowywania nowych substancji aktywnych, służących do produkcji leków, opracowywania receptur ekologicznych kosmetyków, odkrywania nowych metod celowanego transportu leków - po modelowanie procesów i reaktorów chemicznych oraz mikrobiologicznych - wymienia prodziekan WIiTCh.

Z laboratorium będą mogli korzystać także studenci i doktoranci, prowadzący badania w ramach swoich prac dyplomowych i doktorskich.