Zima znowu dała o sobie znać. Co więcej, to będzie trudny weekend dla mieszkańców południowej oraz wschodniej Polski. Synoptycy prognozują miejscami intensywne opady śniegu. Będzie też mocno wiało. Możliwe są zawieje śnieżne.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał ostrzeżenie przed możliwymi opadami śniegu, obowiązujące od popołudnia w piątek do soboty rano. W regionie miejscami może spaść od 15 do 30 cm śniegu.
Dzi od 11:00 na poudniowym wschodzie kraju obowizywa bd ostrzeenie na intensywne opady niegu 1 i 2 stopnia.Prognozowane s opady niegu powodujce miejscami przyrost pokrywy nienej o 15 cm do 20 cm, a w obszarze ostrzee 2 stopnia nawet do 30 cm.#IMGW pic.twitter.com/QtN30x0eRm
IMGWmeteo20 stycznia 2023
Na południu Małopolski ostrzeżenie obowiązuje od godz. 13 i w tych powiatach synoptycy spodziewają się też największych opadów śniegu - od 20 do 30 cm. W pozostałej części regionu mają one wynosić od 15 do 20 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.
Śnieg w Małopolsce zaczął intensywnie padać w czwartek.
W czwartek na Podhalu kierowcy utknęli w korkach spowodowanych opadami śniegu. Na zakopiance wiele aut nie mogło poradzić sobie na zaśnieżonych podjazdach.
Oficjalne dane mówią o tym , że wczoraj wieczorem, średnia warstwa śniegu w Zakopanem wynosiła 46 cm. W Tarach znacznie więcej, bo na Kasprowym Wierchu warstwa białego puchu miała ponad 130 centymetrów. Wczoraj - w ciągu kilku godzin - przybyło jeszcze ponad 20 cm śniegu - informuje nasz reporter Maciej Pałahicki.
Kolejne opady zapowiadane są w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę.
W sobotę w Zakopanem grubość białej pokrywy może osiągnąć nawet 70 cm a w Tatrach może sięgnąć dwóch metrów.
W grach pokrywa niena wynosi ju ponad 130 cm. W Zakopanem przybyo niegu o 19cm i pokrywa wynosi ju 43cm. Uwaga w najbliszych godzinach niegu bdzie wci przybywa w grach pokrywa moe nawet siga do 200 cm wysokoci.F: #IMGW Trzebunia pic.twitter.com/GyYgmLr34H
IMGWmeteo20 stycznia 2023
Kraków w piątek o poranku:
#Krakow Kilka centymetrw niegu i zrobio si biao. Zima przypomniaa o sobie, a kolejna dostawa biaego puchu ju wieczorem. Ulice s czarne i mokre, trwa odnieanie chodnikw i cieek rowerowych @MeteoprognozaPL @IMGWmeteo fot. @grzyb_grzyb pic.twitter.com/ymoH2rSfNF
krakow_pl20 stycznia 2023
W piątek nie powinno padać w północno-zachodniej części kraju - w Wielkopolsce, na Kujawach aż po Mazury.
Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od minus 2 stopni Celsjusza na obszarach podgórskich, 0 stopni miejscami na krańcach wschodnich, do 3 stopni Celsjusza nad samym morzem.
Na zachodzie Polski prognozowany jest wiatr słaby, zmienny. Na wschodzie, zwłaszcza na południowym wschodzie, wzmagać się będzie do umiarkowanego, okresami porywistego.
W nocy z piątku na sobotę sporo się będzie działo w pogodzie. "To za sprawą nasuwającego się niżu. Zaznaczy on swoje oddziaływanie zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Tam zachmurzenie będzie na ogół całkowite" - podkreślił synoptyk IMGW. "Natomiast na zachodzie kraju można już liczyć na przejaśnienia, a na północnym zachodzie nawet na rozpogodzenia, z tym że tam miejscami możliwe mgły, lokalnie marznące, ograniczające widzialność do ok. 300 metrów" - powiedział.
"We wschodniej połowie kraju miejscami występować będą opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Tam przybędzie białego puchu o 10 cm, a lokalnie nawet o 15 cm. Zrobi się zimowo, śnieżnie. Słabiej popada też na krańcach południowych" - zaznacza Jakub Gawron. "Nad ranem na krańcach wschodnich, zarówno Lubelszczyzny, Podlasia, jak i wschodniego Mazowsza, lokalnie mogą się pojawić opady deszczu ze śniegiem, a nawet marznącego deszczu powodującego gołoledź. Warunki na drogach mogą być bardzo trudne" - mówi synoptyk.
We wschodniej połowie kraju, zwłaszcza tam, gdzie będą intensywne opady śniegu, wzmagać się będzie wiatr. "W porywach będzie osiągać do 55 km/h i miejscami będzie powodować zamiecie śnieżne. Wiatr wiać będzie głównie z kierunków północnych" - podał synoptyk IMGW.
Temperatura minimalna wyniesie od minus 7 stopni Celsjusza w obszarach podgórskich do 0 stopni miejscami na krańcach wschodnich i plus 2 stopni Celsjusza na wschodnim wybrzeżu.
W sobotę strefa z opadami powinna przemieścić się stopniowo na zachód. Zacznie tam intensywniej padać śnieg.