Ponad 500 interwencji przeprowadzili od północy strażacy w Małopolsce. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Krakowa, Suchej Beskidzkiej, Myślenic, Wieliczki i Oświęcimia. Strażacy usuwają wodę z zalanych piwnic i posesji, udrażniają przepusty i usuwają połamane gałęzie drzew – poinformował rzecznik małopolskiej PSP Hubert Ciepły.
Sytuacja w Małopolsce zaczęła stabilizować się po godzinie 16.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W Makowie Podhalańskim mężczyzna, który wypompowywał wodę pompą elektryczną we własnym domu, został porażony prądem i trafił do szpitala.
Wójt Wiśniowej jeszcze wczoraj o g. 21.00 wprowadził na terenie gminy pogotowie przeciwpowodziowe. W wyniku obfitych opadów deszczu zostały zalane m.in. sklepy, piwnice, zatkany przepust na drodze gminnej nad szkołą podstawową.
Od naszych słuchaczy mamy sygnały, że intensywne opady spowodowały zalanie wielu dróg lokalnych w powiecie olkuskim, m.in. w gminie Trzyciąż.
Tak wyglda po ulewach Porbka w Maopolsce (gmina Trzyci). https://t.co/CiZOuqe5MK(F.h.u Kiwior Pomoc Drogowa 24/7) pic.twitter.com/JTgxrWb1yi
RMF24plJune 4, 2024
A taki film otrzymaliśmy od mieszkańca Suchej:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W Krakowie miejska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna odnotowała około 30 interwencji związanych z wypompowywaniem wody z zalanych jezdni.
W stolicy Małopolski wezbrane wody rzeki Wilga zalały przejście podziemne Łagiewnicka-Zakopiańska.
Po intensywnych opadach deszczu podnis si poziom wody w Wildze. Jako zabezpieczenie powodziowe suy przejcie podziemne agiewnicka-Zakopiaska. pic.twitter.com/pbHPF8UXt9
krakow_plJune 4, 2024
Większość szlaków turystycznych zamknął Ojcowski Park Narodowy.
Do odwołania zamknięto:
- Jaskinię Ciemną,
- parking pod Maczugą Herkulesa w Pieskowej Skale,
- szlaki turystyczne na terenie OPN z wyjątkiem odcinka szlaku: dojścia do J. Łokietka od strony Czajowic oraz do zamku w Ojcowie i ekspozycji od strony drogi powiatowej.
Parking "Pod Zamkiem" w Ojcowie jest czynny. IMGW podało, że na stacji hydrologicznej "Ojców" na rzece Prądnik zanotowano wzrost poziomu wody o 160 cm. Wody było tam tylko o 1 cm mniej niż w trakcie rekordowego pomiaru z 1969 r.
Tak wygląda ostrzeżenie hydrologiczne dla Krakowa i okolic przygotowane przez IMiGW.
Kolor pomarańczowy oznacza "wezbranie rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych", a czerwony "wezbranie rzek z przekroczeniem stanów alarmowych".
Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone przez wójta gminy Wiśniowa oraz starostę myślenickiego.
Strażacy nie musieli ewakuować mieszkańców, ale jedna osoba została poszkodowana. W Makowie Podhalańskim mężczyzna, który wypompowywał wodę pompą elektryczną we własnym domu został porażony prądem i trafił do szpitala.
Najwięcej pracy strażacy mieli w Krakowie (ponad 150 interwencji), Suchej Beskidzkiej (ponad 70), Myślenicach (ponad 60), Wieliczce i Oświęcimiu (po ponad 30). Zajmowali się udrażnianiem przepustów, usuwaniem połamanych drzew i gałęzi, pompowaniem wody z zalanych posesji i budynków. Z powodu intensywnych opadów deszczu były utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. W Wieliczce autobusy nie przejeżdżały pod zalanym wiaduktem, a w Krakowie zalany był przez moment przejazd pod wiaduktem na ul. Prądnickiej.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł ostrzeżenie meteorologiczne o silnym deszczu z burzami dla Małopolski do III - najwyższego - stopnia.
Wydane zostało ono dla 17 powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, gorlickiego, krakowskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, suskiego, tarnowskiego, tatrzańskiego, wadowickiego i wielickiego oraz Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. Opady mogą być bardzo silne i wynieść nawet od 90 mm do 110 mm na m kw.
Do III stopnia zostało także podniesione ostrzeżenie hydrologiczne o wezbraniach z możliwym przekroczeniem stanów ostrzegawczych w dopływach Wisły oraz Czarnej Orawy. Jak poinformowało IMiGW gwałtownie wzbierają wody w rzekach na południu Polski m. in. na Skawie, Skawince, Stryszawce, Sole, Czarnej Orawie i Rudawie, nawet o 70-130 cm w ciągu 3 godzin.
W związku z niesprzyjającą sytuacją pogodową odbyło się doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, z udziałem I wicewojewody małopolskiej Elżbiety Achinger i II wicewojewody Ryszarda Śmiałka. Oprócz przedstawicieli służb, instytucji i straży w sztabie uczestniczyli także starostowie oraz dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Obecni byli też przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Wody Polskie poinformowały, że wszystkie zbiorniki mają zdolność retencyjną, a Zarząd Dróg Wojewódzkich i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, że wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w Małopolsce są przejezdne.
#IMGWlive 04.06 | 12:55Gwatowne wezbrania wystpuj na rzekach na poudniu Polski m. in. na Skawie, Skawince, Stryszawce, Sole, Czarnej Orawie i Rudawie o 70-130 cm/3 godziny.UWAGA na podtopienia, awarie, utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prdu.#hydro pic.twitter.com/HDtbljSyOz
IMGWmeteoJune 4, 2024
Według prognoz po południu opady mają słabnąć.