Lokalne podtopienia, drzewa lub konary na jezdniach oraz uszkodzone dachy - to skutki burz, które przechodzą nad Małopolską. Przed silnym deszczem, wiatrem i gradem ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał dla większości Polski ostrzeżenia drugiego stopnia o burzach. Mapa komunikatów IMGW dostępna jest TUTAJ.
Jak napisał w mediach społecznościowych Urząd Miasta Krakowa, "dość konkretnie rozpadało się nad Krakowem i trochę grzmi".
Lokalne media przekazały, że skutki burzy widać m.in. w gminie Gołcza w powiecie miechowskim i w rejonie Bochni.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Poważna burza przeszła również m.in. nad Nowym Targiem.
Jak powiedział PAP rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. kpt. mgr Hubert Ciepły, "główne działania to usuwanie połamanych gałęzi i powalonych drzew z chodników i dróg, pompowanie wody z zalanych piwnic". Do godz. 16.00 wpłynęło także 15 zgłoszeń o uszkodzonych dachach. Interwencji cały czas przybywa - przekazał.
Nawałnica zaczęła się na południu Małopolski ok. godz. 13.00, przechodząc przez Podhale w kierunku północnym. Około godz. 16.00 dotarła do Krakowa. W Nowym Targu z bloku mieszkalnego przy ul. Szaflarskiej silny podmuch wiatru zerwał poszycie dachowe.
Tatrzański Park Narodowy (TPN) po godz. 15 w mediach społecznościowych opublikował nagranie burzy w rejonie Morskiego Oka.
TPN przekazał, że przed wyruszeniem w Tatry należy sprawdzić komunikat turystyczny.
Jak przypomina, "gdy mimo wszystko burza nas zaskoczy, nie wolno się chować do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę". "Należy usiąść na plecaku i, podkurczając nogi, zwinąć się 'w kłębek'. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć - nie siadać obok siebie" - przestrzega Tatrzański Park Narodowy.
Aktualne mapy pogodowe dotyczące burz i temperatury dostępne są tutaj: