"Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - alert RCB o takiej treści otrzymali dzisiaj mieszkańcy Małopolski. Został on wysłany w związku z akcją szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, która rozpocznie się już w sobotę 23 września. Szczepionki zrzucane zostaną z samolotów w lasach, na polach i łąkach oraz będą rozkładane ręcznie w parkach.
"Uwaga! W dn. 23.09-3-10 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - taką informację otrzymali dzisiaj na telefony komórkowe mieszkańcy Małopolski. Alert RCB został rozesłany w związku z akcją szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.
Uwaga Alert RCB"Uwaga! W dn. 23.09-3.10 z samolotw bdzie zrzucana szczepionka dla lisw przeciw wcieklinie. Nie dotykaj kapsuki i nie dopuszczaj do niej zwierzt domowych". SMS o tej treci zosta wysany do odbiorcw na terenie wojewdztwa maopolskiego. pic.twitter.com/duqjnlA0W4
RCB_RPSeptember 22, 2023
Akcja potrwa od soboty 23 września do wtorku 3 października.
Szczepienie obejmie całe województwo. Na terenach zurbanizowanych szczepionka wykładana będzie ręcznie.
Szczepionki są niewielkie. To brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości kilkuset metrów.
Wojewódzki lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić ich z ziemi. Jeśli zrobi to człowiek, praktycznie staną się bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą już kostki.
Przynęta na zewnątrz kostki nie jest niebezpieczna dla człowieka. W przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki należy jednak niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Trzeba natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynem.
Służby weterynaryjne zaleciły, by w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.
Wszelkich informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy wojewódzkiego inspektoratu weterynarii w Krakowie pod numerem telefonu (12) 293 10 00.