Dramatyczna walka z czasem na komendach policji w Polsce i w Chorwacji. Dzięki szybkiej reakcji pochodzącej ze Skarżyska-Kamiennej 43-latki, a także tamtejszych mundurowych, udało się uratować 14-latka, który mieszka na północy Chorwacji.

REKLAMA

Niecodzienna interwencja rozpoczęła się w czwartek wieczorem w Komendzie Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie).

14-latek chciał pomóc swojemu rówieśnikowi

Mundurowi przekazali, że "dramatyczne wydarzenia miały swój początek wczoraj wieczorem, ale prawdziwa walka o ludzkie życie rozpoczęła się przed godziną 22 w skarżyskiej jednostce policji".

"Do stanowiska służby dyżurnej zgłosiła się 43-letnia skarżyszczanka na stałe mieszkająca w Albanii. Kobieta przyszła w towarzystwie swojego 14-letniego syna, który przed okienkiem dyżurnego otworzył laptopa i roztrzęsiony prowadził korespondencję ze swoim internetowym kolegą z Chorwacji" - relacjonuje skarżyska policja.

Jak informują funkcjonariusze, "okazało się, że będący w bardzo złym stanie psychicznym Chorwat zamierza odebrać sobie życie".

"Policjanci z pomocą 14-latka przy okienku ustalili jego adres, numer telefonu i natychmiast rozpoczęli działanie. Zastępca dyżurnego instruował chłopaka z laptopem, co ma pisać swemu koledze, aby 'grać na zwłokę'" - podaje KPP w Skarżysku-Kamiennej.

Czerwona nota

Tamtejszy dyżurny połączył się z oficerem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji, a ten błyskawicznie powiadomił biuro Interpolu w Zagrzebiu. "Jak w każdym przypadku zagrożenia życia, sytuacji nadano najwyższą, czerwoną notę. Znakomita współpraca policjantów na szczeblu krajowym i międzynarodowym zdała egzamin i przyniosła sukces" - informuje policja ze Skarżyska-Kamiennej.

"Skarżyscy policjanci otrzymali informację zwrotną, że pomoc w porę dotarła do nastoletniego Chorwata, który trafił pod opiekę lekarzy" - relacjonuje KPP.

Tamtejsza policja podała, że sprawą zajmował się podkom. Ireneusz Borowiec, który "całkiem niedawno znalazł się z czołówce ogólnokrajowego konkursu policjantów służby dyżurnej". Podczas służby towarzyszył mu zastępca - mł. asp. Marcin Jedynak.

"Oczywiście na najwyższą pochwałę zasługuje także postawa 14-latka i jego matki, którzy nie zlekceważyli zagrożenia mimo odległości ponad tysiąca kilometrów" - dodają mundurowi.

Nachodzą cię myśli samobójcze? Wydaje Ci się, że znajdujesz się w sytuacji bez wyjścia? Pamiętaj, że są osoby, które chcą i mogą Ci pomóc. Dyżurują telefonicznie lub on-line:

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka Możesz też napisać maila lub porozmawiać na czacie.

116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych

800 800 605 - całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców

W sytuacji zagrożenia życia dzwoń pod numer 112 albo jedź na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego