Litografie Pabla Picassa można już oglądać w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. To prace pochodzące z cyklów podejmujących temat wojny i pokoju oraz przedstawiające scenki z corridy.

REKLAMA

Wystawę, która prezentowana jest w głównej siedzibie muzeum, Ratuszu, można oglądać do 7 lutego.

Jak powiedziała jedna z kuratorek wystawy, Anna Topolewicz, muzeum szukało wystawy, która mogłaby wzbudzić zainteresowanie i prezentowałaby sztukę, której jeszcze w tej instytucji nie było. Podkreśliła, że obok nazwiska Picassa, warto zwrócić uwagę na bardzo ciekawe prace.

Na wystawie prezentowane są mniej znane prace artysty - litografie. Picassa po obrazach rozpozna każdy, a my skupiliśmy się na mniej znanej dziedzinie sztuki, czyli na litografii. W trakcie swojej działalności artystycznej stworzył ok. 200 takich prac - mówiła Topolewicz.

Podkreśliła, że wystawa skupia się na dwóch kluczowych tematach, które wywarły znaczący wpływ na życie artysty i jego dzieła: wojnie i pokoju oraz walkach byków.

Białostocką ekspozycję otwiera cykl litografii "Los Toros", obrazujących walki byków, które powstały w latach 60. ubiegłego wieku. Kuratorka powiedziała, że corrida była częstym motywem powracającym w twórczości Picassa. Pokazywała jego fascynację mitologią, kulturą Hiszpanii, ale też tauromachią (czyli corridą - przyp. red.) - dodała.

W oddzielnej przestrzeni prezentowany jest cykl "Wojna i pokój", gdzie w jednej części sali można obejrzeć prace dotyczące pokoju, w drugiej - wojny. To prace z lat 50. ubiegłego wieku, które wykonane zostały w znanej paryskiej drukarni - Atelier Mourlot. Kuratorka podkreśliła, że te litografie były "manifestem artysty przeciwko wojnie, jej okrucieństwu, ale też świadectwem jego działalności na rzecz pokoju".

Cyklowi towarzyszą fotografie. W części dotyczącej pokoju - pokazujące zaangażowanie Picassa na rzecz pokoju, jak m.in. jego udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się w 1948 roku we Wrocławiu. Natomiast w części poświęconej wojnie można zobaczyć kilka zdjęć zrobionych artyście podczas malowania jednego z najsłynniejszych obrazów "Guernica", uważanego za manifest Picassa przeciw wojnie.

Wystawie w białostockim ratuszu będą towarzyszyć warsztaty, zaplanowano też oprowadzania kuratorskie.

Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Epicentrum Art Gallery.