Jak napompować balon dzięki reakcji chemicznej i jak wyruszyć na Księżyc, już nie balonem, ale kosmiczną rakietą Apollo - tego wszystkiego dowiecie się podczas odlotowych 6. urodzin Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium EC1 Łódź.
Z okazji urodzin w Planetarium EC1 i CNiT przygotowano atrakcje, które mogą zainteresować osoby, które jeszcze nie odwiedziły EC1, ale także skłonić pozostałych do ponownej wizyty. W końcu, jak przystało na centrum nauki, wciąż jest wiele do odkrycia!
W planie na sobotę - 6 stycznia - znalazły się m.in.: oprowadzania fabularne, podczas których przewodnicy i zwiedzający mogą wcielić się w role pracownic i pracowników dawnej elektrociepłowni, wycieczki śladem ludzkiej fascynacji elektrycznością: od podziwiania błyskawic po tworzenie generatorów energii elektrycznej.
W laboratoriach będzie można napompować balony w drodze reakcji chemicznej, a nawet zamienić niebieską herbatę (tak!) w kulki molekularne. Na wystawie CNiT EC1 pojawi się także gra, w której nagrodami będą drobne upominki wykonane w lokalnym warsztacie, a więc niepodrabialne i unikatowe.
Planetarium EC1 z kolei zaprasza na premierę pokazu "Capcom Go". Opisuje on historię programu Apollo, w ramach którego amerykańscy astronauci sześciokrotnie wylądowali na Księżycu.
Widzowie dowiedzą się, jak wiele problemów trzeba było rozwiązać w ramach przygotowań do lotów; jak wyglądała współpraca astronautów z obsługa naziemną w Centrum Kontroli misji oraz jak wykorzystano wiedzę i zdobyte doświadczenie w dalszej eksploracji kosmosu.
Centrum rozwija stałe wystawy, które poruszają istotne i budzące emocje zagadnienia naukowe i cywilizacyjne - mówi kierowniczka Centrum Nauki i Techniki EC1 Magdalena Kosiada-Sylburska. Wykorzystuje angażujące metody współpracy i włączania publiczności w proces tworzenia oferty.
W tym roku wystawa "Przetwarzanie energii", w części bazującej na historycznej elektrowni, zostanie znacząco rozbudowana z mocnym akcentem o humanistyczny aspekt. Centrum chce opowiadać o nauce w poruszający i ciekawy sposób i dalej otwierać drzwi do interaktywnych doświadczeń oraz inspirujących spotkań, które pomagają lepiej rozumieć świat.
Również Planetarium ma w planach produkcję kolejnego, autorskiego pokazu, którego premiera ma odbyć się jesienią 2024.