Andrzej Duda objął urząd prezydenta RP. Kilka minut po godzinie 10 złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Po południu przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. Uroczystości zakończyły się przemówieniem Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim. Wydarzenia związane z przekazaniem urzędu głowy państwa relacjonowaliśmy dla Was na bieżąco w relacji minuta po minucie!
Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckim: Bardzo nam potrzeba takiej swoistej odnowy; bycia razem nie tylko w momentach kryzysowych. 10 kwietnia 2010 roku umieliśmy być razem, potem ktoś nas podzielił.
Naprawa Polski jest możliwa, zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby zrealizować to, co obiecałem - dodał.
Andrzej Duda do ministra Siemoniaka: Z całą pewnością panie ministrze będę z panem współpracował ws. planu modernizacji polskiej armii. I dodał: Musimy mieć silną armię, która będzie w stanie w każdej chwili stanąć w obronie ojczyzny.
Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Ceremonia ma charakter symboliczny. Duda jest bowiem zwierzchnikiem sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu prezydenta, czyli od zaprzysiężenia.
Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie prezydent Duda przyklęknął przed sztandarem i go ucałował. Następnie na maszt wciągnięto proporzec prezydenta, który symbolizuje jego zwierzchnictwo nad wojskiem. Proporzec ma kolor czerwony z białym wizerunkiem orła pośrodku oraz białym wężykiem generalskim w obramowaniu.
Szef MON Tomasz Siemoniak do prezydenta Dudy: Zwracam się do pana prezydenta o wsparcie w dalszej modernizacji wojska i poprawę warunków służby żołnierzy.
Prezydent Andrzej Duda wyruszył z Pałacu Prezydenckiego na plac Piłsudskiego, gdzie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Po zakończeniu uroczystości Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Para prezydencka została uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego. Na dziedzińcu na parę prezydencką oczekiwała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa z Siedlec, która zagrała hymn.
Zebrany przed pałacem tłum ludzi powitał prezydenta i jego małżonkę brawami oraz okrzykami "Andrzej Duda" oraz "Witaj w domu". Nad głowami zgromadzonych powiewają biało-czerwone flagi, widać transparenty m.in.: "Andrzej Duda naszym prezydentem", "Andrzej Duda prezydent polskich spraw", "Habemus Presidentem", "Polacy, idziemy drogą śp. Lecha Kaczyńskiego". Zebrani śpiewają też pieśni patriotyczne.
Prezydent Duda wraz z małżonką zamieszka w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu - podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski.
Para prezydencka - Agata i Andrzej Dudowie - są w drodze do Pałacu Prezydenckiego, gdzie zostanie uroczyście powitana przez szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego.
W pałacowej kaplicy prezydent Duda złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Prezydent Duda przejdzie następnie do swojego gabinetu.
Prezydent Andrzej Duda odebrał na Zamku Królewskim odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. To dla mnie wielki zaszczyt, że stałem się kawalerem dwóch największych w Polsce orderów, o wielkiej tradycji niepodległej Polski - powiedział podczas uroczystości.
Na Zamku Królewskim rozpoczęła się uroczystość przekazania prezydentowi Andrzejowi Dudzie odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.
W sieci wciąż mocno komentowany jest incydent, jaki miał miejsce w czasie orędzia Andrzeja Dudy w Sejmie. Na słowa prezydenta: "Wiele dzieci dzisiaj nie dojada, zwłaszcza na obszarach wiejskich" część posłów z ław Platformy Obywatelskiej zareagowała buczeniem. Po wszystkim pytani o tę sytuację przez dziennikarzy politycy PO odpowiadali, że... nie było to buczenie, tylko głośne, żywiołowe komentarze.
Zobaczcie ten moment na nagraniu wideo:
O godzinie 14:00 na Zamku Królewskim rozpocznie się uroczystość przekazania Andrzejowi Dudzie odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.
Prezydent z tytułu wyboru na urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się również Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.
Tysiące ludzi zebrały się przy trasie przemarszu pary prezydenckiej z Archikatedry św. Jana Chrzciciela do Zamku Królewskiego. Sympatycy głowy państwa skandowali: "Andrzej Duda" i "Nasz prezydent". Część z nich trzymała biało-czerwone flagi, niektórzy mieli na sobie stroje ludowe.
Para prezydencka została przywitana na Zamku Królewskim przez jego dyrektora prof. Andrzeja Rottermunda.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda opuścili warszawską archikatedrę i idą do Zamku Królewskiego, gdzie odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.
Przed Archikatedrą św. Jana Chrzciciela zgromadziły się tysiące sympatyków prezydenta Andrzeja Dudy:
Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii:
Są zadania, którym poświęcając nasze życie, odpowiadamy na wezwanie, by czynić z życia dar dla innych. Niewątpliwie do takich, do jednych z najważniejszych, do najistotniejszych, należy służba dobru wspólnemu.
Abp Polak podkreślił, że oprócz bezwarunkowego szacunku dla osoby ludzkiej troska o dobro wspólne "domaga się również - jak nam zwraca uwagę papież - szczególnej troski o rodzinę". Tylko w ten sposób można przecież patrzeć w przyszłość. Każda rodzina, przypomniał nam papież Franciszek, jest komórką społeczeństwa, ale rodzina wielodzietna jest komórką bogatszą, bardziej żywotną i inwestowanie w nią jest w pełni korzystne dla państwa - mówił.
Jak dodał, "troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, a mianowicie poczucia bezpieczeństwa i stabilności". Nie wolno ich bezmyślnie narażać przez nieprzemyślane działania, a zwłaszcza przez uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny naszego człowieczeństwa. Trzeba natomiast odważnie ich strzec i bronić, starając się o to, aby wykluczyć to wszystko, co może powodować społeczne frustracje i rodzić przemoc - podkreślał prymas.
Zwracając się do prezydenta Dudy powiedział, że wypełnianie zobowiązań wynikających z przysięgi złożonej przed Zgromadzeniem Narodowym "staje się dla pana prezydenta praktycznym wyrazem troski o wspólne dobro, służbą dobru wspólnemu, a przez to - jak mówił papież Franciszek - ‘doskonałą formą miłości’".
Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda podczas mszy w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela:
Abp Stanisław Gądecki: "Kościół pragnie jedynie kształtować i oświecać sumienia wiernych, a zwłaszcza tych, którzy poświęcają się działalności politycznej, by ich wysiłki przyczyniały się zawsze do integralnego postępu człowieka i dobra wspólnego". Kościół "nie pragnie uczestniczyć w rządzeniu Polską, a niewątpliwie jedynie nakłada na wiernych moralny obowiązek wierności przekonaniom - obowiązek wpisany w ich sumienie, które jest jedno i niepodzielne".
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki do uczestników mszy św. w archikatedrze warszawskiej: Upraszajmy dla prezydenta "ducha miłości do ojczyzny" i "ducha pokory".
Abp Gądecki: Kierujemy teraz nasze myśli ku Bogu, prosząc Go o wszelkie błogosławieństwo dla pana prezydenta, a razem z nim o wszystkie konieczne dary Ducha Świętego, aby mógł on jak najowocniej w obszarze swoich specyficznych zadań angażować się ze wszystkich swoich sił w poszukiwanie i urzeczywistnianie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej wspólnoty obywatelskiej naszej ojczyzny, abyśmy wszyscy mogli żyć w szczęściu i pokoju dla Boga i ojczyzny.
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy to "dobra zapowiedź dobrej prezydentury" - oceniła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. To było orędzie, w którym wybrzmiały bardzo ważne słowa dotyczące budowania wspólnoty, jedności. Andrzej Duda to podkreślał w kampanii wyborczej, podkreślił to i dzisiaj, więc widać, że to jest ten cel, do którego on będzie dążył - mówiła.
Pytana o moment, gdy po słowach Dudy o głodnych dzieciach na sali rozległo się buczenie, Szydło podkreśliła, że były to potrzebne słowa: Ja również jeżdżę po Polsce, spotykam się z ludźmi i wiem, że są takie miejsca, że jest w Polsce bardzo wiele dzieci, które są głodne, i jest po prostu bieda w wielu rodzinach. To trzeba dostrzegać. Jeżeli politycy dzisiaj, siedzący tu w ławach parlamentarnych, o tym nie wiedzą, to warto, by sami ruszyli w Polskę.
Przemówienie było dobre, konsekwentnie podkreślono konieczność zasypywania podziałów, których jest w Polsce zbyt wiele (...). To była dobra zapowiedź dobrej prezydentury - podsumowała Beata Szydło.
Chór odśpiewał w archikatedrze Mazurka Dąbrowskiego.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda są już w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Rozpoczyna się msza.
Andrzej Duda zmierza na mszę w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Jak informował wcześniej rzecznik Kurii Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński, mszy będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Obecni będą również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Lech Wałęsa: "Dobrze mówił, choć parę rzeczy trzeba było wyżej, niżej, a tego nie było".
Aleksander Kwaśniewski: "Wiele zapowiedzi, które prezydent Duda dzisiaj złożył, jest interesujących".
Zebraliśmy dla Was komentarze były prezydentów po orędziu Andrzeja Dudy. Przeczytajcie!
Bronisław Komorowski po zaprzysiężeniu i orędziu Andrzeja Dudy:
Dziś jest dzień pana prezydenta Andrzeja Dudy i byli prezydenci nie powinni niczego komentować. Komentarze mogą być, że tak powiem, do twarzy dziennikarzom i aktywnym politykom. Ale ja chciałbym uszanować dzień prezydenta Andrzeja Dudy.
Zebraliśmy dla Was archiwalne fotografie, dokumentujące moment składania przysięgi przez kolejnych prezydentów RP. Zobaczcie:
Pierwsza Rodzina RP uchwycona w kadrze - prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą, z tyłu po prawej ich córka Kinga Duda:
Po uroczystości zaprzysiężenia prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą pożegnał byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żonę Annę Komorowską:
Sejm udostępnił na YouTube nagrania całego przemówienia Andrzeja Dudy. Zobaczcie:
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w sali plenarnej Sejmu:
Zbieramy dla Was pierwsze opinie, uwagi polityków, dziennikarzy i komentatorów. Przeczytajcie:
Czego zabrakło w wystąpieniu prezydenta Dudy?
Lech Wałęsa: "Kartki".
Rodzice i córka Andrzeja Dudy - Jan Tadeusz Duda i Janina Milewska-Duda oraz Kinga Duda, a także posłanka PiS Małgorzata Sadurska w sali plenarnej Sejmu:
Para prezydencka opuściła salę plenarną Sejmu.
Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska: Zamykam obrady Zgromadzenia Narodowego.
Andrzej Duda: Mam poczucie ogromnego zobowiązania i wielkiej odpowiedzialności. W czasie kampanii wielokrotnie słyszałem: "Niemożliwe". Proszę państwa, wiele jest możliwe, jeżeli działamy wspólnie. Andrzej Duda obejmuje dzisiaj urząd prezydenta Rzeczypospolitej. Wierzę, że się uda. Dziękuję bardzo!
Andrzej Duda: Trzeba podtrzymywać łączność z młodymi, którzy wyjechali z kraju i chcieliby wrócić. Musimy o nich dbać.
Andrzej Duda: Wielu Polaków chciałoby wrócić do kraju. Trzeba ich wspierać.
Zobaczcie, jak Andrzej Duda składał przysięgę prezydencką:
Andrzej Duda: Polityka międzynarodowa to przede wszystkim poprawne stosunki z sąsiadami. Trzeba szukać tego, co wspólne, tego, co łączy. Dobre stosunki są gwarancją spokoju i bezpieczeństwa.
Andrzej Duda o sytuacji międzynarodowej: Potrzebujemy większej obecności NATO.
Moment złożenia przez Andrzeja Dudę przysięgi prezydenckiej:
Część sali buczeniem zareagowała na słowa prezydenta Dudy o wiejskich dzieciach, które nie dojadają.