W pobliżu międzynarodowego lotniska w Pskowie w północno-zachodniej Rosji doszło do licznych eksplozji - donoszą rosyjskie kanały na Telegramie. Lotnisko miało zostać zaatakowane przez drony. Agencja TASS poinformowała o co najmniej czterech uszkodzonych samolotach transportowych Ił-76. Władze okupacyjne w Tokmaku w obwodzie zaporoskim są przewożone do innego miejsca w związku z przybliżaniem się frontu - przekazał ukraiński mer okupowanego Melitopola, powołując się na relacje mieszkańców tego miasta. Okupacyjne władze rosyjskie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie, chcąc powołać do wojska 40 tys. osób - poinformowało Przedstawicielstwo Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieramy w relacji z 29.08.2023 r.
W pobliżu międzynarodowego lotniska w Pskowie w północno-zachodniej Rosji doszło do eksplozji - donoszą rosyjskie kanały na Telegramie.
Telegramowy kanał Baza przekazał, że lotnisko zostało zaatakowane przez co najmniej dziesięć dronów; kanał Mash twierdzi, że dronów było 20. Inny z kanałów na Telegramie - Shot - poinformował, że płonie zbiornik z paliwem.
Rosyjska agencja TASS przekazała, że uszkodzony zostały cztery samoloty transportowe Ił-76. Nie wiadomo, jak poważne są to szkody.
Ukraińska reprezentacja w Dota 2 odmówiła dalszej gry w fazie play-off mistrzostw świata Dota 2, które odbywają się w Rumunii pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Esportu (IESF).
28 sierpnia IESF uchyliła swoją decyzję zakazującą rosyjskim graczom udziału w międzynarodowych zawodach pod flagą Federacji Rosyjskiej.
Stacje Pierwyj kanał i NTV w wieczornych wiadomościach nie poinformowały o pogrzebie byłego szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna na cmentarzu w Petersburgu.
Wyniki sondażu Instytutu Studiów Spraw Społecznych wskazały, że 66 proc. badanych opowiedziało się za dymisją premier Estonii Kai Kallas w związku ze skandalem wiążącym jej męża z rosyjskim biznesem.
W ubiegłym tygodniu telewizja ERR poinformowała o kontynuowaniu przez firmę transportową, której współwłaścicielem jest mąż premier, współpracy z podmiotami rosyjskimi. Partie opozycyjne oraz największe estońskie dzienniki wezwały Kallas do złożenia dymisji. Ona sama uznała, że "nie widzi potrzeby rezygnowania ze stanowiska, gdyż nie zrobiła nic złego".
Mąż Kallas w oświadczeniu skierowanym do mediów zobowiązał się do sprzedaży swoich udziałów w firmie i zrezygnowania ze wszystkich piastowanych w niej funkcji. Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KAPO) Estonii zaznaczyło, że "działania firm powiązanych z mężem premier nie złamały nałożonych na Rosję sankcji".
Premier Kallas odmówiła w poniedziałek stawienia się przed komisją parlamentarną, mającą wyjaśnić związki jej męża z rosyjskim biznesem.
Rosja i Chiny od połowy XIX wieku spierają się o położoną na Dalekim Wschodzie Wielką Wyspę Ussaryjską. W 2008 roku kraje zawarły porozumienie, na mocy którego podzieliły się wyspą po połowie. Po 15 latach ten stan rzeczy postanowili zmienić Chińczycy, którzy na oficjalnych mapach rosyjską połówkę wskazali jako swoje terytorium.
Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedzi w październiku Chiny w ramach pierwszej wizyty zagranicznej od wystawienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu jego aresztowania - podał Bloomberg. Rosyjski przywódca ma uczestniczyć w Forum Pasa i Drogi.
Jak informuje agencja, powołując się na trzy źródła, Władimir Putin zdecydował się przyjąć zaproszenie na forum, które w marcu wystosował prezydent ChRL Xi Jinping podczas wizyty w Moskwie.
Będzie to pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Rosji odkąd w marcu br. Międzynarodowy Trybunał Karny wystawił nakaz aresztowania rosyjskiego dyktatora w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne dotyczące wywozu ukraińskich dzieci do Rosji. Z powodu nakazu Wladimir Putin zrezygnował z wizyty w Republice Południowej Afryki i udziału w szczycie BRICS; zrezygnował również z wizyt w Turcji i Indiach. W tym drugim kraju miał uczestniczyć w szczycie G20.
Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski opublikował wieczorem na X (dawniej Twitter) podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za nowy pakiet pomocy wojskowej. O nowej, wartej 250 mln dolarów, transzy pomocy poinformował wcześniej sekretarz stanu USA Antony Blinken.
"Jestem wdzięczny narodowi amerykańskiemu, Kongresowi i osobiście prezydentowi Josephowi Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy" - napisał Wołodymyr Zełenski.
"Artyleria, rakiety, amunicja do (systemów) HIMARS, sprzęt do rozminowywania - tego potrzebują nasi żołnierze. Wolności trzeba chronić i ta ochrona się wzmacnia" - podkreślił prezydent Ukrainy.