Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu pojawił się z wizytą u rosyjskich żołnierzy, walczących na Ukrainie - donosi agencja RIA Nowosti. Zanim Jewgienij Prigożyn zrezygnował z marszu swojej Grupy Wagnera na Moskwę, rosyjskie służby specjalne groziły, że zrobią krzywdę rodzinom dowódców grupy - przekazał dziennik "Daily Telegraph", powołując się na brytyjskie źródła bezpieczeństwa. Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku rosyjskich ataków na Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim oraz wieś Myropilla w obwodzie sumskim - poinformowały: szef władz obwodu na Telegramie oraz prokuratura generalna. Poniedziałek był 488. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje zbieraliśmy w naszej relacji z 26.06.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:31

Prezydent Rosji Władimir Putin po swoim wystąpieniu zorganizował robocze spotkanie z szefami najważniejszych rosyjskich organów - poinformowała agencja Interfax.

W rozmowach wzięli udział m.in. minister obrony Siergiej Szojgu i szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow. Rosjanom pokazano zaledwie 34 sekundy z tego spotkania.

23:06

W sieci pojawiło się nagranie z eksplozji na autostradzie w rosyjskim obwodzie woroneskim podczas przemieszczania się kolumny Grupy Wagnera w kierunku Moskwy. Niewykluczone, że jest to materiał z ataku rosyjskiego lotnictwa na wagnerowców.

22:40

Członkostwo Szwecji w NATO, sytuacja w Ukrainie i w Rosji po buncie szefa Grupy Wagnera były wśród najważniejszych tematów rozmów premierów państw nordyckich i Kanady podczas zakończonego dziś spotkania na Islandii.

Jest nadzieja, że rozmowy między chwilą obecną a szczytem NATO (11-12 lipca br. - przyp. red.) w Wilnie przyniosą pozytywne skutki - powiedział premier Kanady Justin Trudeau, pytany w Reykjaviku o możliwość skutecznych nacisków na Turcję i Węgry w sprawie zakończenia przez te kraje procesu ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO.

Trudeau powiedział, że rozmowy premierów dotyczyły również sytuacji w Ukrainie i konsekwencji dla Rosji, które może przynieść bunt szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Zastrzegł, że bunt Prigożyna uważany jest za wewnętrzną sprawę Rosji.

Zastanawiamy się z uwagą, jakie są możliwe implikacje dla Ukrainy i Europy Wschodniej. Myślimy o Łotwie, gdzie stacjonują kanadyjscy żołnierze. Wiemy, że tą kwestią Rosjanie będą się zajmować w najbliższych dniach - powiedział Trudeau.

22:22

W czerwcu intensywność rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę była wyraźnie zmniejszona. Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki ocenił, że przyczyną jest brak zagranicznych komponentów do produkcji rakiet, których zapasy się wyczerpały.

22:05

Członkowie partii Jedna Rosja otrzymali wytyczne, by przemilczać akt buntu szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Zawarto je w instrukcjach dotyczących kontaktów z wyborcami - poinformował ukraiński portal Unian.

21:48

Władimir Putin wygłosił wieczorem specjalne orędzie. Prezydent Rosji w krótkim wystąpieniu podziękował Rosjanom za "powściągliwość, jedność i patriotyzm" w obliczu sobotniego buntu Grupy Wagnera. Zwrócił się też do samych wagnerowców - zapewnił ich, że jeśli chcą jechać na Białoruś, to nie będzie stawał im na przeszkodzie.

21:30

Nie wiemy, co się stanie z Grupą Wagnera, ale będziemy nadal pociągać ją lub jej następcę do odpowiedzialności - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Dodał też, że USA przekazały Rosji dwie wiadomości: że oczekują ochrony amerykańskich dyplomatów oraz że uważają bunt Jewgienija Prigożyna za wewnętrzną sprawę Rosji i nie zamierzają w nią ingerować.

21:23

10 200 osób uznano za zaginione bez wieści od początku wtargnięcia Rosji na Ukrainę w lutym zeszłego roku - poinformował Główny Urząd Śledczy ukraińskiej policji w odpowiedzi na zapytanie organizacji obrony praw człowieka Zmina.

Ukraińska policja od 24 lutego 2022 roku wszczęła 16 tys. postępowań karnych w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności i zniknięciem w wyniku użycia przemocy 8 800 osób cywilnych.

W kwietniu pełnomocnik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko podał, że ponad 7 tys. ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych, przy czym ponad połowa z nich najpewniej jest w rosyjskiej niewoli.

Rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec poinformował zaś 10 czerwca, że w rosyjskiej niewoli znajduje się obecnie prawe 22 tys. cywilnych Ukraińców.

21:11

Siły rosyjskie koncentrują swe wysiłki na wschodniej części Ukrainy, gdzie w ciągu doby doszło do 35 starć; tymczasem wojsko ukraińskie przesunęło się o 1,5 km na kierunku melitopolskim na południu - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy i inne źródła wojskowe.

"Przeciwnik w dalszym ciągu koncentruje zasadnicze wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim i marjińskim" - podał sztab generalny na Facebooku.

W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przypuściły na Ukrainę 36 ataków lotniczych oraz 17 razy ostrzelały jej terytorium z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Ostrzelano m.in. wioskę Nowy Komar w obwodzie donieckim, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a jedna odniosła obrażenia - powiedziała portalowi Suspilne rzeczniczka prokuratury obwodu donieckiego Anastasija Miedwiediewa.

Tymczasem na południu siły ukraińskie przesunęły się na kierunku melitopolskim o 1,5 km - podał Wałerij Szerszeń, rzecznik sił obrony na kierunku taurydzkim.

20:54

Amsterdamskie muzeum Hermitage, które rok temu zerwało współprace Rosją, zmieniło nazwę z Hermitage Amsterdam na muzeum H'ART.

Muzeum w Amsterdamie po zeszłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę zerwało więzi z kolekcją Ermitażu w Petersburgu - przypomniała agencja AFP - teraz zaś ogłosiło partnerstwo z renomowanymi galeriami w Londynie, Paryżu i Waszyngtonie. Placówka nawiązała współpracę z British Museum, Centre Pompidou i Smithsonian American Art Museum.

Artystą, który zostanie przedstawiony podczas pierwszej wielkiej wystawy zaplanowanej na połowę przyszłego roku w partnerstwie z francuskim centrum Pompidou będzie Wassily Kandinsky. Urodzony w Rosji twórca wyemigrował do Francji, gdzie zmarł w 1944 roku. W 2025 roku muzeum zorganizuje zaś dużą wystawę we współpracy z ważną prywatną kolekcją sztuki holenderskiej, na której znajdzie się między innymi 17 płócien Rembrandta.

Muzeum Hermitage, obecnie już H'ART, w Amsterdamie zostało otwarte w 2009 roku, a w jego inauguracji wziął udział ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Każdego roku prezentowało na dwóch wystawach obiekty z kolekcji należącej do Ermitażu. Skończyło się to w lutym ubiegłego roku. Placówka w Amsterdamie zakończyła relację, oświadczając, że "z inwazją rosyjskiej armii na Ukrainę granice zostały przekroczone; wojna niszczy wszystko".

20:46

"Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy" - oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku.

20:42

Prezydent Rosji Władimir Putin musi teraz ponownie zmotywować swoich żołnierzy i odzyskać przychylność rozczarowanych wagnerowców - ocenił prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, cytowany przez telewizję CNN.

19:40

Jasno daliśmy do zrozumienia, że nie mieliśmy nic wspólnego z tym, co się stało w Rosji. To była część walki wewnątrz rosyjskiego systemu - powiedział Joe Biden. Prezydent USA po raz pierwszy publicznie skomentował ostatnie wydarzenia w Rosji. 

Przeczytaj więcej na ten temat:

18:54

Wielka Brytania musi być gotowa na upadek reżimu Władimira Putina - ostrzegają wysoko postawione źródła w brytyjskim rządzie. To jeden z głównych tematów, o jakich donoszą media na Wyspach Brytyjskich.

18:36

Nawet jeśli Ukraina wygra wojnę, zagrożenie ze strony Rosji pozostanie - ostrzegł szef sztabu generalnego brytyjskiej armii, gen. Patrick Sanders. Podkreślił, że mimo wydarzeń minionego weekendu, rosyjskie wojska nadal utrzymują pozycje.

18:34

Sprzęt, który przekazała Ukrainie polska Państwowa Straż Pożarna, dostarcza wodę pitną na tereny zalane po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze i służy do gaszenia pożarów wywołanych przez rosyjskie ataki - powiedział PAP Ołeksandr Chorunży, rzecznik ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

18:04

Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku rosyjskich ataków na Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim oraz wieś Myropilla w obwodzie sumskim - poinformowały: szef władz obwodu na Telegramie oraz Prokuratura Generalna.

Po obiedzie raszyści uderzyli w Nikopol z ciężkiej artylerii. Trafili w prywatne przedsiębiorstwo. Zabili dwoje jego pracowników - 51-letnią kobietę i 50-letniego mężczyznę - podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego na południowym wschodzie kraju Serhij Łysak.

Trzecia osoba została ranna i przewieziono ją do szpitala. Trafiony obiekt uległ uszkodzeniu.

Z kolei Prokuratura Generalna powiadomiła na Telegramie o śmierci kobiety, której dom we wsi Myropilla w obwodzie sumskim na północnym zachodzie kraju został ostrzelany przez siły rosyjskie z artylerii. Kobieta odniosła ciężkie obrażenia i zmarła w szpitalu.

17:47

Rosja jest nadal nieobliczalna i niezależnie od tego, gdzie jest i co robi Jewgienij Prigożyn, nasze granice pozostają mocno obstawione - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.

17:23

Jewgienij Prigożyn zabrał głos po przerwanym w sobotę marszu na Moskwę. Szef najemników przekazał, że 1 lipca Grupa Wagnera miała przestać istnieć "w wyniku intryg". Dodał, że niewielu chętnych wagnerowców zdecydowało się podpisać kontrakt z ministerstwem obrony.

15:29

Węgry po raz kolejny nie poparły wypłaty kolejnej transzy z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju państwom członkowskim w wysokości około 500 mln euro, podając jako powód umieszczenie przez Ukraińców na czarnej liście węgierskiego banku OTP. O sprawie poinformował minister spraw zagranicznych Węgier.

14:51

Bunt Grupy Wagnera kierowanej przez Jewgienija Prigożyna jest początkiem końca reżimu prezydenta Rosji Władimira Putina - uważa rosyjski opozycjonista Garri Kasparow, zaznaczając, że lider Kremla w sobotę osłabił swój wizerunek po opuszczeniu Moskwy.

14:36

Niemcy opowiadają się przeciwko planom Unii Europejskiej dotyczącym wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy, obawiając się prawnych i finansowych konsekwencji takiego kroku - pisze "Financial Times". Powstałby precedens, który mógłby zostać wykorzystany np. przez domagającą się reparacji wojennych Polskę - powiedział gazecie jeden z niemieckich urzędników.

14:33

Siły ukraińskie zlikwidowały i opanowały stanowisko wroga na zachodnim brzegu kanału Doniec-Donbas - powiadomił dowódca ukraińskich Sił Lądowych gen. Ołeksandr Syrski.

14:30

Można postawić tezę, z dość dużym prawdopodobieństwem, że będziemy obserwowali kolejne próby testowania tego, na ile Putin jest w stanie się obronić. Można założyć, że pojawią się naśladowcy Prigożyna i że będą kolejne próby obalenia Putina - powiedział w rozmowie z PAP.PL wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

13:53

Wbrew wcześniejszym słowom rzecznika Kremla, śledztwo w sprawie Jewgienija Prigożyna nie zostało umorzone. Gazeta Kommiersant i agencja Ria podały, że śledztwo w sprawie buntu zainicjowanego przez szefa Grupy Wagnera wciąż trwa.

13:48

Ruch po stronie Jewgienija Prigożyna pokazał, że sytuacja w Rosji jest dalece niepewna. Rosja pokazuje, że jest państwem nieobliczalnym i dlatego nasza wspólna postawa w odniesieniu do problemów rosyjskich jest taka ważna - mówił w Bratysławie po szczycie V4 premier Mateusz Morawiecki.

13:45

Sprzęt medyczny, techniczny, agregaty, uzyskany od strony polskiej w Rzeszowie będzie jeszcze dziś przekazany w te miejsca na Ukrainie, gdzie jest on najbardziej potrzebny - zapewnił szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.

13:10

Umowa między Prigożynem a Putinem zakłada, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef sztabu Walerij Gierasimow tracą stanowiska. Zastąpią ich Aleksiej Diumin i Siergiej Surowikin. Tak twierdzą informatorzy Jacopo Iacoboniego z dziennika "La Stampa" ze środowiska wagnerowców.

13:05

Reakcja Polski na sytuację w Rosji była odpowiednia. Polskie władze, ale też polskie służby, podjęły szereg kontaktów z naszymi partnerami. Byliśmy w bieżących kontaktach, wymienialiśmy się ocenami i identyfikowanymi wydarzeniami w Rosji - powiedział w Studiu PAP sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

12:53

Nie ma na razie informacji o systemowym przegrupowaniu i przemieszczaniu się najemniczej Grupy Wagnera na Białoruś - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

Jusow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, zaznaczył, że faktyczne ustalenia mogą być inne niż te ogłoszone publicznie i należy obserwować "dalsze kroki, w tym za zmianami kadrowymi na terenie Rosji i losami uczestników tych procesów". Przedstawiciel HUR ocenił również, że Łukaszenka "wykorzystał sytuację w interesach swoich i swojego reżimu, i że umocnił swoją pozycję".

12:46

Mapy przedstawiają aktualną sytuację w Ukrainie. Obszary zaznaczone na różowo to tereny znajdujące się pod rosyjską okupacją.

12:42

Fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen zauważyła, że wydarzenia w Rosji w trakcie weekendu pokazały, iż władza Władimira Putina nie jest tak silna, jak się wydawało.

"W państwach autorytarnych często zdarza się, że wszystko wydaje się być bardzo stabilne, aż pewnego dnia nic już nie jest stabilne. I spodziewam się takiego rozwoju sytuacji w Rosji" - powiedziała dziennikarzom.

12:36

Niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza (BND) najpewniej nie wiedziała o zbliżającej się eskalacji konfliktu między szefem najemniczej Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem a Władimirem Putinem. "Rząd niemiecki był dość zaskoczony dramatycznym rozwojem sytuacji w Rosji. BND najwyraźniej zawiodła jako system wczesnego ostrzegania" - pisze portal tygodnika "Spiegel".

Amerykańskie służby wywiadowcze już w połowie czerwca wiedziały, że Prigożyn planuje brutalną akcję w Rosji - poinformował "Washington Post". "Wątpliwe jest, czy i kiedy amerykańskie informacje dotarły do niemieckiego wywiadu zagranicznego" - pisze portal.

12:29

Jak poinformował przewodniczący rosyjskiej Państwowej Komisji Ustawodawstwa i Budownictwa Państwowego Paweł Kraszeninnikow: Grupa Wagnera nie będzie już mogła podpisywać kontraktów z więźniami.

12:23

12:12

12:10

W środku nocy cztery rosyjskie rakiety spadły na ukraińską Drużkiwkę. Dwie uderzyły w obiekty infrastruktury krytycznej, dwie kolejne w domu prywatne. Miejscowość została pozbawiona dostępu do wody.

Rosyjski ostrzał zniszczył też domy prywatne w innych miejscowościach obwodu donieckiego.

12:01

Po podjętej przez Jewgienija Prigożyna próbie buntu przeciwko Władimirowi Putinowi Wielka Brytania musi przygotować się na scenariusz nagłego upadku Rosji - ostrzegają wewnętrzne oceny brytyjskiego rządu, które ujawnia dziennik "The Times".

Jak pisze gazeta, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę brytyjscy urzędnicy uważali, że wojna może doprowadzić do niepokojów politycznych w Rosji, ale tempo weekendowych wydarzeń sprawiło, że dyplomaci pośpiesznie przygotowują się na inne scenariusze.

"The Times" cytuje też Johna Foremana, byłego brytyjskiego attache obrony w Moskwie, który ocenił, że perspektywa obalenia Putina przez Prigożyna jest "najgorszym scenariuszem". "Trzeba uważać, czego się pragnie. Prigożyn nie jest jakimś liberalnym, miłującym pokój demokratą. To faszysta" - powiedział.

11:52

Zanim Jewgienij Prigożyn zrezygnował z marszu swojej Grupy Wagnera na Moskwę, rosyjskie służby specjalne groziły, że zrobią krzywdę rodzinom dowódców grupy  - przekazał dziennik "Daily Telegraph", powołując się na brytyjskie źródła bezpieczeństwa.

Według tych źródeł, oddziały Grupy Wagnera liczyły tylko 8 tys. najemników, a nie 25 tys., jak twierdziły, i prawdopodobnie skazane były na porażkę przy jakiejkolwiek próbie zdobycia rosyjskiej stolicy.

Cytowane źródła wywiadowcze uważają też, że rosyjskie władze będą próbowały teraz włączyć bojowników Grupy Wagnera do regularnej armii, tak aby odsunąć dowódców tej formacji.

11:33

Destabilizacja Rosji byłaby bardzo niebezpieczna dla Europy - ostrzegł minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn, odnosząc się do około 6 tys. głowic nuklearnych będących w posiadaniu Moskwy.

W sobotę najemnicy należącej do Jewgienija Prigożyna Grupy Wagnera zajęli sztab rosyjskiej armii w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. 

11:06

Minister Poulsen podkreślił w wywiadzie dla nadawcy publicznego DR, że szkolenia ukraińskich pilotów na F-16, które Dania zdecydowała się przeprowadzić wraz z Holandią potrwają 6-8 miesięcy. Zajęcia w bazie lotniczej Skrydstrup na południu Półwyspu Jutlandzkiego mają rozpocząć się w sierpniu.

"Teraz będziemy zastanawiać się nad przekazaniem konkretnej darowizny w postaci myśliwców F-16 oraz ile takich maszyn moglibyśmy przekazać" - podkreślił Poulsen.

Jednocześnie, według szefa resortu obrony Danii, wcześniejsze wycofanie F-16 ze służby oznaczać będzie ograniczenie zadań duńskich sił powietrznych w ramach NATO. Rolę tę będą musiały przejąć inne państwa sojusznicze. "Dania nie może robić wszystkiego" - zaznaczył Poulsen.

10:48

Dania wycofa ze służby samoloty F-16 już w 2024 roku, a nie jak zakładano do 2027; przekazanie tych myśliwców Ukrainie jest coraz bliżej - poinformował w poniedziałek minister obrony Troels Lund Poulsen.

Z informacji, jaką duński resort obrony przekazał parlamentowi, wynika, że rezygnacja z F-16 będzie możliwa dzięki wcześniejszemu wprowadzeniu myśliwców nowszej generacji F-35A. Pierwsze maszyny mają trafić do Danii jesienią tego roku, a dostawy zakończyć się w 2025 roku.

10:26

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało również zdjęcia Siergieja Szojgu z generałami biorącymi udział w "specjalnej operacji wojskowej". Nie wiadomo jednak, czy do spotkania doszło w Rosji, czy na okupowanych terenach Ukrainy.

10:16

Siergiej Szojgu pojawił się publicznie pierwszy raz od sobotniego buntu Prigożyna. W niedzielę wizytował jedno z wysuniętych stanowisk dowodzenia armii rosyjskiej.

Na nagraniu rosyjskiego ministerstwa obrony nie ma informacji, gdzie i kiedy zostało wykonane. Nie wiadomo też czy do wizyty doszło w Rosji, czy na okupowanych ukraińskich terenach.

09:47

W ramach szerzej zakrojonej kontrofensywy, działania wojsk ukraińskich nabrały impetu w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ramach wielobrygadowej operacji siły ukraińskie poczyniły postępy zarówno na północnej, jak i południowej flance miasta.

Jak oceniono, niewiele jest dowodów na to, że Rosja utrzymuje jakiekolwiek znaczące rezerwy sił lądowych na poziomie operacyjnym, by mogła je wykorzystać do wzmocnienia obrony przeciwko wielu zagrożeniom, przed którymi stoi obecnie w szeroko rozdzielonych sektorach, od Bachmutu do wschodniego brzegu Dniepru, oddalonego o ponad 200 km.

09:31

Do 48 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po eksplozji w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce.

09:16

Ukraiński Związek Piłki Nożnej (UAF) zwrócił się do FIFA i UEFA z apelem o pozbawienie rosyjskiej federacji członkostwa w tych organizacjach - poinformowano w oświadczeniu.

"Zwracamy uwagę na szczegóły kolejnych nielegalnych działań Rosji przeciwko państwu ukraińskiemu i piłce nożnej" - można przeczytać w liście UAF do piłkarskich organizacji międzynarodowych.

"Są to próby włączenia klubów piłkarskich z Krymu do rozgrywek mistrzostw Rosji. Zgoda na prowadzenie takich działań faktycznie świadczy o lekceważeniu stanowisk oraz decyzji FIFA i UEFA" - głosi dokument.

08:50

Siły ukraińskie zdobywają teren na północy i południu Bachmutu. Jednocześnie brytyjski wywiad informuje, że Rosjanie nie dysponują w tym rejonie wojskami, które pozwoliłyby na przełamanie sytuacji.

08:30

Pojawiają się pierwsze podsumowania rezultatów trwającej kontrofensywy ukraińskiej. Od początku działań odbito z rąk Rosjan 130 km kwadratowych terytorium na południu kraju - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Jak twierdzi Malar rosną także straty wroga. Rosyjskie wojska okupacyjne stawiają silny opór, ale ponoszą jednocześnie duże straty w ludziach, uzbrojeniu i sprzęcie - informuje wiceminister i dodaje, że w ostatnim tygodniu straty Rosjan były osiem razy większe niż w przypadku Ukraińców.

07:58

Ratownicy zakończyli akcję poszukiwawczą w wieżowcu w dzielnicy Solomianskyi w Kijowie, przekazał szef Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy Serhij Kruk.

"Ratownikom udało się ewakuować 24 osoby z 25-piętrowego domu zniszczonego przez atak wroga. Niestety pięć osób zginęło. Moje szczere kondolencje" - mówi.

07:55

Trzynaście wrogich celów powietrznych, w tym dwa pociski rakietowe Kalibr i siedem dronów Shahed, zestrzeliła ostatniej nocy nad Ukrainą obrona powietrzna - powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w poniedziałek rano.

Armia rosyjska wystrzeliła w sumie trzy Kalibry z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym. Ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego na Ukrainę skierowano osiem Shahedów.

Oprócz tego Rosjanie z kierunku północnego wypuścili jeszcze cztery drony (prawdopodobnie uderzeniowe) nieustalonego typu. Wszystkie zostały zniszczone - podała strona ukraińska.

07:48

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował dane o rosyjskich stratach wojskowych według stanu na 26 czerwca.

Rosjanie mieli stracić 225 580 żołnierzy, 4031 czołgów, 7820 wozów bojowych i 4055 systemów artyleryjskich.

07:36

Prigożyn domagał się też dymisji Walerija Gierasmiowa, głównodowodzącego specjalną operacją wojskową na Ukrainie, którego oskarżał o opieszałość.

Chodzi m.in. o brak dostaw amunicji na czas, brak wyposażenia żołnierzy, brak jasnych decyzji, co w efekcie miało doprowadzić do śmierci wielu żołnierzy na froncie w tym ludzi z grupy Wagnera.

Szojgu tymczasem nadal szefuje resortowi obrony, a Gierasimow - jak donoszą kanały społecznościowe - ma wrócić do Rostowa nad Donem, skąd kieruje działaniami.

Nie wiadomo natomiast gdzie jest sam Prigożyn. Od soboty jego aktywność w internecie ucichła. Były dyrektor CIA ostrzegł przywódcę grupy Wagnera, aby "był bardzo ostrożny przy otwartych oknach" - nawiązując do Rosjan, którzy zginęli w niejasnych okolicznościach.

07:32

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu pojawił się z wizytą u rosyjskich żołnierzy, walczących na Ukrainie - donosi kremlowska agencja Ria.

To pierwszy od soboty sygnał o wyraźnej aktywności szefa rosyjskiego resortu obrony i znak, że jedno z wyraźnych żądań Jewgienija Prigożyna - nie zostało spełnione.

Przywódca grupy Wagnera, który wzniecił sobotnią, trwającą niecałą dobę rebelię przeciwko Kremlowi, już od pewnego czasu domagał się dymisji szefa rosyjskiego MON

07:27

07:15

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie koncentrują swoje główne wysiłki na kierunkach Łyman, Bachmut i Marinka, wczoraj stoczono 36 bitew.

W kierunku Kupiańska Rosjanie przeprowadzili ofensywę w rejonie na zachód od Krzywoszywki w obwodzie ługańskim i nie odnieśli sukcesu. Na kierunkach zaporoskim i chersońskim Rosjanie skupiają główne wysiłki na zapobieganiu postępowi żołnierzy ukraińskich. Bezskutecznie próbowali odbudować utracone pozycje w Nowodarówce obwodu zaporoskiego.

06:34

Nocą w Odessie miały być słyszane wybuchy.

06:21

Zakończony po niespełna dobie bunt najemników Prigożyna i porozumienie ich dowódcy z Kremlem, może być niepokojącym sygnałem dla Kijowa - ocenił w wywiadzie dla telewizji Sky News były dowódca brytyjskiej armii, generał  Richard Dannatt.

Generał Dannatt ocenia, że pełna podległość wagnerowców pod rosyjski resort obrony, która jest jednym z elementów zawartego wczoraj porozumienia, daje więcej możliwości Kremlowi.

Brytyjski wojskowy jest zdania, że pozycja Putina po sobotniej rebelii jest w społeczeństwie znacznie osłabiona i może chcieć ją odbudować przez kolejną próbę szturmu na Kijów. Narzędziem do tego mogą stać się skupieni wokół Prigożyna najemnicy.

Jeżeli Prigożyn rzeczywiście przebywa na Białorusi, możliwe że stamtąd zostanie przeprowadzony atak na Ukrainę.

06:13

Australia przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej o wartości około 74 mln USD - zapowiedział szef australijskiego rządu  Anthony Albanese .

W rządowym pakiecie pomocy, o którym poinformował premier Anthony Albanese, znajdą się pojazdy wojskowe - 28 pojazdów opancerzonych, 14 specjalnych pojazdów operacyjnych, 28 średnich ciężarówek i 14 przyczep - napisał Reuters.

"Australia jest niezachwiana w potępieniu działań Rosji i chęci przeciwstawienia się im oraz w pomocy Ukrainie w osiągnięciu zwycięstwa" - powiedział Albanese, cytowany przez Reutersa.

06:07

Nagranie Jewgienija Prigożyna, gdy w sobotni wieczór opuszczał Rostów. Jeden z mężczyzn zapytał szefa grupy Wagnera, co myśli o skutkach swoich działań i marszu na Moskwę: Dobre wyniki! Wszyscy są pełni energii! — odpowiedział Prigożyn.

05:53

"Rozmawialiśmy (też) o ostatnich wydarzeniach w Rosji i o tym, jak mogą one wpłynąć na przebieg działań wojennych i sytuację bezpieczeństwa w regionie. Opowiedziałem (przezydentowi Dudzie) o sytuacji na froncie i o zagrożeniu, jakie stwarzają okupanci w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej" - czytamy w komunikacie.

Jak poinformował ukraiński przywódca, rozmowa z prezydentem Polski Andrzejem Dudą była ostatnią z rozmów, jakie przeprowadził w niedzielę. Wcześniej rozmawiał m.in. z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

05:48

Zbliżający się szczyt NATO, który odbędzie się 11 i 12 lipca w Wilnie, był jednym z tematów niedzielnej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy - poinformował wieczorem Wołodymyr Zełenski na Telegramie.

"Uzgodniliśmy nasze stanowiska w przededniu szczytu NATO w Wilnie i innych wydarzeń międzynarodowych" - podkreślił Zełenski.

05:38

Po opadnięciu wody okupanci próbują wrócić na swoje pozycje na lewym brzegu Dniepru, ale ich działania utrudniają ich własne miny, które rozniosła woda - powiedziała rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu kraju Natalia Humeniuk, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Dodała, że zanim Rosjanie z powrotem zajmą tereny na lewym brzegu, muszą je najpierw rozminować.

Rzeczniczka zwróciła też uwagę, że rosyjscy okupanci mają duże problemy związane z infekcjami jelitowymi, co jest spowodowane spożywaniem nieoczyszczonej wody. Z powodu kłopotów logistycznych mają też problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości wody zdatnej do picia.

05:30

Portal Ukrainska Prawda przypomniał w kontekście największej elektrowni jądrowej w Europie, że we wtorek szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow powiedział, iż Rosjanie zaminowali teren wokół elektrowni i niektóre jej elementy. W czwartek prezydent Zełenski informował, że Rosja prawdopodobnie przygotowuje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego w elektrowni jądrowej w Zaporożu, co może doprowadzić do uwolnienia promieniowania. Amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną, uznał taki scenariusz za "mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy".

Zełenski dodał w wieczornym wystąpieniu, że w rozmowach ze światowymi przywódcami wymieniał się również ocenami tego, co dzieje się w Rosji (w kontekście nieudanego puczu - red.), i że wszyscy podobnie postrzegają rozwój sytuacji i wiedzą, jak na nią reagować.

05:08

Uwaga, jaką świat przykłada do zagrożenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, jest wciąż niewystarczająca - powiedział w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym przekazie wideo.

Ukraiński przywódca powiedział, że rozmawiał w niedzielę o zagrożeniach w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej z prezydentem USA Joe Bidenem, premierem Kanady Justinem Trudeau i prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

"Możemy i musimy podjąć - wszyscy razem na świecie - bardzo konkretne kroki, aby zapobiec jakimkolwiek incydentom radiacyjnym" - powiedział Zełenski.

Dodał, że "równie niewystarczająca była reakcja na wysadzenie przez Rosjan elektrowni wodnej w Nowej Kachowce i celową próbę rosyjskich terrorystów zniszczenia tamy na innym zbiorniku - w Krzywym Rogu".