Dwie osoby cywilne zginęły w wyniku rosyjskich ataków w niedzielę w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin. W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym-wschodzie Ukrainy doszło do strzelaniny między kadyrowcami a Rosjanami - poinformował Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta. Amerykańskie władze przyznają, że rozmowy pokojowe między Ukrainą a Rosją powinny rozpocząć się pod koniec 2022 roku; sugerował to wcześniej przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Mark Milley, a teraz część urzędników się z nim zgadza - pisze Politico. Niedziela jest 543. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 20.08.2023 r.
Ukraina jak do tej pory dostała tylko 60 czołgów Leopard zamiast obiecanych kilkuset. Takie informacje podał brytyjski tygodnik "The Economist", powołując się na źródło w Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy.
Bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 został zniszczony we wczorajszym ataku dronów na lotnisko wojskowe w obwodzie nowogrodzkim. Maszyny tego typu były wykorzystywane przez Rosję podczas inwazji na Ukrainę. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia uszkodzonego samolotu.
Rząd Korei Płd. planuje wesprzeć państwowe i prywatne firmy mające odbudowywać ze zniszczeń wojennych oraz modernizować infrastrukturę transportową oraz sektor energetyczny Ukrainy. Koszt odbudowy i rozbudowy tych sfer ukraińskiej gospodarki szacowany jest na 140 miliardów dolarów - podał portal dziennika "Korea Times", powołując się na informacje z południowokoreańskich ministerstw.
Dania przekaże Ukrainie 19 samolotów F-16 - poinformowała premier tego kraju Mette Frederiksen.
Serbia zapewni szlak transportowy, jeśli Ukraina wypowie porozumienie w sprawie tranzytu gazu ziemnego z Rosji - poinformował minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
Dwie osoby cywilne zginęły w wyniku rosyjskich ataków w niedzielę w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin.
Pierwsza ofiara to 60-letnia kobieta, która poniosła śmierć, gdy rosyjskie wojska ostrzelały z czołgu jej dom we wsi Kozackie, na wschodnim brzegu Dniepru. W zdarzeniu tym ranna została inna, 45-letnia kobieta, którą hospitalizowano.
Kolejny zabity to mieszkaniec Nowoberysławia. "Około godziny 15.30 okupanci zrzucili z drona dwa ładunki wybuchowe na człowieka, który szedł ulicą Nowoberysławia. W wyniku odniesionych ran 33-letni mężczyzna zginął na miejscu" - napisał Prokudin na Telegramie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wylądował na lotnisku wojskowym w Skrydstrup w południowej Jutlandii, gdzie szkoleni mają być ukraińscy piloci na samolotach wielozadaniowych F-16.
Główna siła wybuchu rakiety, którą Rosja ostrzelała w sobotę Czernihów, skierowana była na ludzi spacerujących w centrum miasta - oświadczył Jurij Biełousow, szef departamentu przeciwdziałania zbrodniom wojennym w Prokuraturze Generalnej Ukrainy.
Szef niemieckiej firmy zbrojeniowej Rheinmetall Armin Papperger powiedział, że przed 2014 rokiem jego koncern prowadził rozmowy z rządem RFN na temat tego, czy należy współpracować z Rosją. Jego zdaniem w tamtym czasie, czyli przed aneksją Krymu przez Rosję, było to mocno wspierane przez rząd ze względu na dostawy gazu i wspólną walkę z dżihadystycznym Państwem Islamskim.
Rząd Danii w wydanym dziś komunikacie potwierdził, że przekaże Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16.
"Holenderskie władze zgodziły się dostarczyć Ukrainie 42 myśliwce F-16 po ukończeniu szkolenia przez ukraińskich pilotów i inżynierów" - poinformował na Telegramie Wołodymyr Zełenski. Jak natomisat podaje Reuters - premier Holandii Mark Rutte podczas przemówienia nie sprecydował ile maszyn otrzyma Kijów.
Głównym tematem rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Holandii Markiem Ruttem w bazie holenderskich sił powietrznych w Eindhoven jest kwestia dostawy samolotów F-16.
Kreml planuje zasiedlić 300 tys. Rosjan w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - pisze utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy portal Sprotyw.
Kilka tysięcy osób ma wziąć udział w dzisiejszym festiwalu kultury ukraińskiej w Kolonii. W tym samym czasie w centrum miasta planowana jest prorosyjska kawalkada samochodowa, która ma przejechać także obok miejsca imprezy. Według policji, prywatna osoba zarejestrowała 1000 uczestników z 200 samochodami pod hasłem "Pokój z Rosją".
Zarejestrowano dwie kontrdemonstracje przeciwko prorosyjskiej paradzie. Duże siły policji mają zostać rozmieszczone, aby zapobiec starciom - informuje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Według stacji WDR, osoba prywatna, która zarejestrowała paradę, to kobieta, która zorganizowała już kilka tego typu wydarzeń dla społeczności rosyjskiej. Niedawno miała zostać skazana na karę grzywny za poparcie rosyjskiej wojny agresji.
Władimir Putin zaatakował Ukrainę już w 2014 roku i w tamtym czasie Zachód - w tym Holandia - nie odważył się przywołać go do porządku - napisał w weekendowym wydaniu dziennik "NRC". Teraz płacimy wysoką cenę za tchórzostwo - dodała gazeta.
Przedstawiciele Polonii i organizacji Memoriał nie zostali wpuszczeni na teren cmentarza ofiar represji stalinowskich w Lewaszowie pod Petersburgiem; brama była zamknięta, a drogę zagrodzili im proputinowscy aktywiści - przekazał PAP konsul generalny RP w Petersburgu Grzegorz Ślubowski.
Pogotowie energetyczne wyeliminowało skutki ataku ukraińskich dronów na podstację Sudża, w wyniku którego bez prądu było ponad 5,5 tys. osób - poinformował gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt.
Gubernator nie informował wcześniej o ataku dronów.
Współpracownicy Aleksieja Nawalnego zapowiedzieli na dziś protest pod hasłem "Putin to zabójca". Nagranie jednego z wieców odbywających się w stolicy Gruzji, Tbilisi, opublikowała niezależna rosyjska stacja telewizyjna Dożd.
W Biełogorsku w rosyjskim obwodzie amurskim niezidentyfikowani sprawcy zniszczyli banery poświęcone rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Podczas rosyjskiego bombardowania Mariupola w 2022 roku zginęło co najmniej 101 dzieci - są to dane oficjalnie podane przez okupacyjną administrację, do których dotarły ukraińskie władze.
Mariupolska rada miejska napisała, że dzięki ruchowi oporu udało się zdobyć listę zabitych dzieci w obwodzie donieckim w 2022 roku.
Okupanci potwierdzili, że w Mariupolu zginęło 101 dzieci podczas bombardowania miasta przez rosyjskie wojska. 87 zwłok zidentyfikowano.
Mariupolska rada miejska podkreśliła, że podczas oblężenia Mariupola zginęło co najmniej 147 dzieci.
Według Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji wskutek rosyjskiej agresji zginęło na Ukrainie 503 dzieci.
Rosyjskie wojsko ostrzelało miejscowości Zołota Bałka w obwodzie chersońskim - poinformowała obwodowa administracja państwowa. W efekcie ranny został 69-letni mężczyzna.
"The Washington Post" pisze, że ukraińskiemu wojsku prawdopodobnie "wyczerpią się możliwości kontrofensywy". Dziennikarze zauważyli, że po ponad dwóch miesiącach ofensywa została zatrzymana, a natarcie Ukraińców ogranicza się do kilku miejscowości; w tym samym czasie wojska rosyjskie posuwają się naprzód na północy.
W obwodzie wołyńskim trwają działania mające na celu wzmocnienie ochrony granicy państwowej Ukrainy.