Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził doniesienia amerykańskich mediów w sprawie przekazania Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że uzbrojenie defensywne znajdzie się w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej o wartości 1,85 mld dolarów.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w opublikowanym na stronie Departamentu Stanu komunikacie zaznaczył, że dzisiejsza wizyta w Waszyngtonie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ma podkreślić, iż Stany Zjednoczone trwale angażują się na rzecz narodu ukraińskiego.

"W ciągu ostatnich trzystu dni Kreml bezskutecznie próbował wymazać Ukrainę z mapy. Teraz Rosja próbuje zamienić zimę w broń, chcąc zamrozić i zagłodzić ukraińskich cywilów oraz zmusić ukraińskie rodziny do opuszczenia domów. W odpowiedzi prezydent Joe Biden ogłosi dziś, że Stany Zjednoczone dostarczą nowe i dodatkowe zdolności militarne, które pomogą Ukrainie bronić się przed trwającym brutalnym i niesprowokowanym atakiem Rosji" - powiedział Blinken, cytowany w komunikacie.

"Zgodnie z pełnomocnictwem udzielonym przez Prezydenta, uprawniam do przekazania Ukrainie amerykańskiej broni i sprzętu po raz 28. od sierpnia 2021 roku. Pomoc w wysokości 1 miliarda dolarów zapewni Ukrainie rozszerzoną obronę powietrzną i zdolność do precyzyjnego rażenia, a także dodatkową amunicję i sprzęt, którego Ukraina tak skutecznie używa do obrony na polu walki" - podkreślił sekretarz stanu USA.

"Departament Obrony ogłasza dziś również dodatkowe 850 mln dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy" - napisano w komunikacie.

W oświadczeniu podkreślono, że dzisiejsza pomoc po raz pierwszy obejmuje system obrony powietrznej Patriot, zdolny do zestrzeliwania pocisków manewrujących, pocisków balistycznych krótkiego zasięgu i samolotów z pułapu znacznie wyższego, niż przekazywane wcześniej systemy obrony powietrznej.

Zauważono jednocześnie, że łączna pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy od początku istnienia administracji prezydenta Joe Bidena, wraz z najnowszym pakietem, wynosi już 21,9 mld dolarów.

Prezydent Joe Biden spotka się w środę wieczorem w Białym Domu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, który opuścił Ukrainę po raz pierwszy od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na jego kraj.

Co dokładnie znajdzie się w najnowszym pakiecie wojskowym?

Ukraiński przywódca będzie mógł bez wątpienia wrócić do kraju z bardzo dobrymi informacjami. Pentagon opublikował bowiem szczegóły ogłoszonego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 1,85 mld dolarów.

Jak podał w komunikacie amerykański resort obrony, na część pakietu pochodzącą z magazynów sił zbrojnych USA złoży się m.in. bateria (osiem wyrzutni) systemu obrony powietrznej Patriot wraz z amunicją, dodatkowe rakiety do systemów HIMARS, 500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich Excalibur, 30 moździerzy kalibrów 120 mm, 82 mm i 60 mm, 37 pojazdów opancerzonych Cougar, 120 pojazdów HMMWV (Humvee), 2,7 tys. granatników, a także rakiety przeciwradarowe HARM i "precyzyjna amunicja lotnicza".

Ta ostatnia pozycja to prawdopodobnie zestawy JDAM, pozwalające na przekonwertowanie zwykłych bomb lotniczych w precyzyjnie naprowadzane pociski.

Dodatkowo, w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative, USA zakupią dla Ukrainy 45 tys. sztuk amunicji kalibru 152 mm i 122 mm używanej w systemach produkcji rosyjskiej i sowieckiej, 50 tys. rakiet Grad, 100 tys. sztuk amunicji czołgowej, terminale do komunikacji satelitarnej oraz usługi logistyczne i szkolenia.

Ukraińcy powinni łatwo opanować obsługę Patriotów

Systemy obrony powietrznej Patriot, które Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie, mogą pomóc znacząco wzmocnić naszą obronę powietrzną i stworzyć rozbudowany system obrony przeciwrakietowej - powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat w rozmowie z "Radiem Swoboda".

To jest bardzo potrzebne Ukrainie. Bo o Patriotach od dawna myśleliśmy w naszej strategii dalszego rozwoju sił powietrznych - powiedział Ihnat.

Według niego, ukraińskie wojsko będzie w stanie dość łatwo opanować obsługę Patriotów. Kompleksy zachodnie są nowoczesne, wiele rzeczy w nich jest zautomatyzowanych, wiele elementów czynnika ludzkiego zostało odrzucone. Dlatego przekwalifikowanie się na te systemy nie jest dużym problemem. Chociaż zajmuje to trochę czasu - powiedział Ihnat.

System Patriot "game changerem"?

Portal niemieckiego dziennika "Bild" napisał w środę, że "najnowocześniejszy amerykański system obrony powietrznej Patriot może być przełomem dla obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją".

"Amerykański przywódca ma dla Zełenskiego prezent powitalny, który nie spodoba się Rosjanom" - stwierdza "Bild" i zauważa, że "Zełenski zabiegał od miesięcy o przekazanie systemu, ale Waszyngton wahał się do samego końca".

Jak podkreśla "Bild", to "istotny przełom dla Ukrainy, będący w stanie całkowicie zmienić układ sił, szczególnie w wojnie w powietrzu".

"Ukraina jest obecnie w stanie lepiej niż kiedykolwiek bronić się przed swoim agresywnym sąsiadem. Amerykański gest zmniejszy zagrożenie dla terroru rakietowego ze strony Putina, wymierzonego przeciwko infrastrukturze energetycznej i niewinnej ludności cywilnej" - dodaje "Bild".

"Jeśli partnerzy z NATO podążą za USA i zintensyfikują dostawy systemów obrony powietrznej z Zachodu, Ukraina może wkrótce zostać objęta gęstą siecią systemów obronnych na dużych obszarach kraju" - zauważa "Bild".

"W rezultacie system Patriot może stać się 'game changerem', decydującym czynnikiem zwrotnym w ramach obrony Ukrainy" - stwierdza "Bild".

Potwierdziły się doniesienia amerykańskich mediów

We wtorek 13 grudnia CNN poinformowała jako pierwsza, że administracja prezydenta USA Joe Bidena finalizuje plan przekazania Ukrainie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Doniesienia następnego dnia skomentowała ambasada Rosji w Waszyngtonie, która w opublikowanym oświadczeniu napisała, że ewentualne przekazanie Ukrainie Patriotów "doprowadziłoby do nieprzewidywalnych konsekwencji i zagroziłoby światowemu bezpieczeństwu".

Na te słowa w czwartek 15 grudnia odpowiedział rzecznik prasowy Departamentu Obrony USA Patrick Ryder. Stany Zjednoczone nie pozwolą, by rosyjskie komentarze dyktowały pomoc w zakresie bezpieczeństwa, jaką administracja prezydenta Joe Bidena zapewnia Ukrainie - powiedział.