Deputowani do parlamentu są zamieszani w afery korupcyjne - podały służby śledcze w Kijowie. 100 tys. ukraińskich żołnierzy przeszło zagraniczne przeszkolenie. Ukraina wdraża i będzie wdrażać wszystkie zalecenia Unii Europejskiej - zapewni prezydent Zełenski. Wojska rosyjskie "zebrały odpowiednie rezerwy" i przystępują do działań ofensywnych w okolicach Bachmutu - powiedział rzecznik dowództwa sił lądowych Ukrainy Wołodymyr Fitio. Jak zaznaczył, Rosjanie próbują odzyskać utracone wcześniej pozycje i skupili ataki na Kliszczijiwkę, wieś położoną na terenach odzyskanych we wrześniu przez siły ukraińskie. W tym artykule znajdziesz najważniejsze wydarzenia związane z wojną w Ukrainie z wtorku 21 listopada.
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) przekazało we wtorek, że wykryte zostały afery korupcyjne, w które zamieszani są deputowanych do Rady Najwyższej (parlamentu). Według śledczych wartość oszustw to 1 mld hrywien.
Sprawdza się czarny scenariusz dla Ukrainy. Od momentu wybuchu wojny w Izraelu, dostawy amunicji z USA dla Kijowa spadły o 30 proc. Prezydent Czech Petr Pavel uważa, że w obecnej sytuacji, gdy Rosja otrzymuje sprzęt od sojuszników z Korei Północnej i Iranu, przetrwanie przez Ukrainę zimy może być trudne.
Papież Franciszek powiedział we wtorek, że naród ukraiński "broni swojej tożsamości". Musimy być blisko w tym wielkim cierpieniu i modlić się za ten naród, modlić się, aby zapanował pokój - mówił papież po projekcji filmu dokumentalnego Jewgienija Afinewskiego "Wolność w ogniu. Wojna Ukrainy o wolność " w Watykanie.
W pokazie w watykańskiej Auli Synodu uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
Po projekcji i minucie modlitwy w milczeniu za ofiary konfliktu papież podziękował za świadectwo wielkiego bólu i powiedział: Wojny są zawsze porażką.
Widzieliśmy to okrucieństwo, ten naród, który broni swojej tożsamości. Musimy być blisko w tym wielkim cierpieniu i modlić się za ten naród, modlić się, aby zapanował pokój - podkreślił Franciszek.
Armia rosyjska zrzuciła dzisiaj 28 bomb na rejon berysławski. Jeden z pocisków trafił prywatny dom. Pod jego gruzami zginął 65-letni właściciel budynku - poinformowały ukraińskie władze.
O konieczności dalszego wspierania Ukrainy w wymiarze energetycznym mówił we wtorek podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych formatu G7+ wiceszef MSZ Wojciech Gerwel. Przypomniał o roli Polski jako ważnego hubu logistycznego w przesyłaniu pomocy dla walczącej Ukrainy.
"W wydarzeniu, którego współgospodarzami byli sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef dyplomacji Japonii Iwao Horii, uczestniczyli przedstawiciele dwudziestu jeden państw oraz organizacji. W trakcie rozmów minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przedstawił aktualną sytuację na Ukrainie oraz bieżące potrzeby, powstałe w wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną" - przekazało polskie MSZ.
Według stanu na 21 listopada ponad 100 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy ukończyło szkolenie w ośrodkach szkoleniowych ponad 30 krajów partnerskich.
Takie dane przekazał podczas odprawy zastępcy szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Oleksandr Kyrylenko.
Rosyjskie rakiety uderzyły we wtorek w budynki administracyjne portu w Odessie. Według ukraińskiego dowództwa wojskowego pociski trafiły w "otwartą powierzchnię, budynki administracyjne i infrastrukturę portową".
Jak przekazano na Telegramie, Rosja użyła pocisków rakietowych Х-31.
Polska będzie niezłomnie stała z wami ramię w ramię i będzie was wspierała w walce z agresorem - zapewnił prezydent Andrzej Duda w nagraniu skierowanym do Ukraińców w 10. rocznicę rozpoczęcia proeuropejskich protestów na głównym placu w Kijowie.