Wakacje to dobry moment, by spędzić więcej czasu ze swoim zwierzęciem. Można zabrać go ze sobą. Wtedy konieczne jest przygotowanie go do podróży i pobytu poza domem. Gdy nie może wyjechać z nami, powinniśmy mu zapewnić jak najlepszą opiekę. Jak? O tym dowiecie się z naszego wakacyjnego niezbędnika!
Gdy wyjeżdżacie na wakacje, najlepiej zabrać swojego czworonoga ze sobą. Wtedy macie gwarancję, że jest pod dobrą opieką i nie tęskni. Pakując walizki na taki wyjazd, musicie też spakować zwierzaka. Co powinniście zabrać? Przede wszystkim miski na jedzenie i wodę. Ta ostatnia powinna być pod ręką w czasie podróży, żeby w każdej chwili można było nalać wody psu czy kotu w czasie postoju.
Przyda się też przenośne posłanie - ulubiona poduszka, koc. "Zapach domu" pozwoli zwierzęciu łatwiej przystosować się do nowego miejsca. Pomocna będzie też w tym jego ulubiona zabawka. Na spacery na pewno potrzebna będzie też smycz i kaganiec. Ośrodki wypoczynkowe mają różne regulaminy - czasem wymagają, żeby po terenie ośrodka, na plaży pies spacerował tylko na smyczy i w kagańcu. Poza domem potrzebna będzie też ważna książeczka szczepień naszego pupila.
Psy szybko znajdą sobie wygodne miejsce w samochodzie. Trzeba tylko zadbać, żeby nie zrobiły sobie krzywdy przy gwałtownym hamowaniu. Można np. kupić specjalne szelki - rodzaj uprzęży dla większych psów lub siatkę ochronną dla małych piesków - zaleca lekarz weterynarii Przemysław Kowalczyk. Chodzi o to, żeby pies nie przeszkadzał w czasie prowadzenia samochodu i nie zrobił sobie krzywdy przez przypadek. Koty należy przewozić w specjalnych kontenerach. To rodzaj pojemnika z drzwiczkami, dziurkami, żeby kotek miał jak oddychać. Taki plastykowy lub wiklinowy pojemnik stawiamy na podłodze samochodu lub w bagażniku, ale tak, żeby w trakcie jazdy nie mógł się przewrócić albo przemieszczać po aucie - dodaje weterynarz.
Jeśli nie możecie zabrać psa czy kota na wakacyjny wyjazd, bo np. hotel nie przyjmuje gości ze zwierzętami lub wasz pupil nie lubi podróżować, trzeba zadbać o opiekę zastępczą. O ile z małymi zwierzątkami typu: żółw, chomik, myszka czy fretka nie będzie większych problemów, żeby znaleźć im opiekuna u przyjaciół, o tyle z psami i kotami już może być trudniej. Najłatwiej będzie zacząć od rodziny - być może mama lub dziadek zgodzi się zająć przez tydzień naszym kotem - radzi lekarz weterynarii. Gdy wyczerpiecie źródła rodzinne i nie znajdziecie opiekuna, zapytajcie przyjaciół, znajomych, którym ufacie. Jeśli się zgodzą, nie tylko zawieźcie do nich pupila, ale też jego ulubione jedzenie, miski, posłanie i w przypadku kota także kuwetę. Koty nie lubią zmiany miejsca, bo właśnie do miejsca się przywiązują, więc najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby, żeby ktoś znajomy odwiedzał kota w naszym mieszkaniu - dodaje.
Dobrze jest przekazać krótki instruktarz, co lubi nasz zwierzak, jakie ma zwyczaje. Jeśli nie uda się znaleźć opiekuna wśród rodziny i znajomych, pozostaje hotel dla zwierząt. Ceny zaczynają się od 18 złotych za dobę za psa i od 8 złotych dla kota lub innego małego zwierzaka. Pamiętajcie jednak, żeby nie sugerować się ceną, ale sprawdzić, jakie są warunki oraz opieka. Najlepiej sprawdzić to osobiście wcześniej, porozmawiać ze znajomymi, ewentualnie przeczytać opinie na forach internetowych. Wcześniej trzeba jednak dokładnie przestudiować regulamin hotelu dla zwierząt i sprawdzić, jak musi być przygotowany nasz pupil, żeby mógł być gościem w placówce. Zawsze niezbędne są podstawowe dane o szczepieniach, jakim został poddany wasz pies.
Pociągami można przewozić psy - małe w specjalnych kontenerach podróżnych; duże tylko na smyczy i w kagańcu. Zgodę na podróż waszego zwierzaka w danym przedziale muszą wyrazić współpasażerowie. Większemu psu trzeba wykupić bilet.