Ponad jedna trzecia słabo zna prawo pracy, co czwarty potrzebuje wiedzy na temat umów o pracę i cywilnych, a dla 80 proc. głównym źródłem informacji jest internet - to wyniki sondażu przeprowadzonego przez Państwową Inspekcję Pracy wśród osób dopiero zatrudnionych lub przygotowujących się do wejścia na rynek pracy w wieku 16-25 lat. Prawie 80 proc. z nich miało w swoim otoczeniu kontakt z pracą na czarno, a o 10 proc. mniej z opóźnieniami w wypłatach wynagrodzeń.
Aż 33 proc. badanych określiło swoją wiedzę o prawie pracy jako bardzo niską lub raczej niską. Średnio orientuje się w przepisach 52 proc. 14 proc. uważa, że ich wiedza jest raczej wysoka, a jedynie 1 proc., że bardzo wysoka. Znajomość prawa szczególnie niska jest w grupie wiekowej 16-20.
Nawet w grupie osób z wyższym wykształceniem niewielu badanych oceniło swoją wiedzę na ten temat jako wysoką. Aż 92 proc. osób uznało natomiast, że prawo pracy powinno pojawiać się w ramach zajęć w szkole.
Zdaniem badanych w pierwszej kolejności w szkole powinny być omawiane zagadnienia dotyczące rodzajów umów o pracę i umów cywilnoprawnych (80 proc.). Na drugim miejscu (70 proc.) znalazły się zasady wynagradzania za pracę. Ponad połowa uważa, że warto byłoby zwracać uwagę na sposoby rozliczania czasu pracy oraz informacje o zakresie obowiązków pracownika. Podobna ilość badanych wymieniła także zasady bezpiecznego wykonywania pracy, ochrony zdrowia w pracy, sposoby walki z dyskryminacją i mobbingiem oraz radzenie sobie ze stresem.
Dla aż 80 proc. badanych głównym źródłem informacji na temat prawa pracy jest internet. Na drugim miejscu wymienili stronę internetową PIP (60 proc.), a na trzecim książki i prasę (35 proc.). Zaledwie 10 proc. czerpie wiedzę od nauczycieli.
Według 93 proc. ankietowanych potrzebne jest przeprowadzanie kampanii informacyjnych o prawie pracy. Najczęściej jako miejsca, w których powinno się je realizować, wskazywali szkołę/uczelnię (ponad 70 proc.), telewizję (70 proc.), prasę i portale informacyjne (prawie 60 proc.).
Mimo krótkiego stażu pracy, aż cztery piąte badanych oświadczyło, że zetknęło się z naruszeniami prawa w miejscu zatrudnienia. Prawie 80 proc. z nich miało w swoim otoczeniu kontakt z pracą czarno, 70 proc. z brakiem wypłat lub opóźnieniami wynagrodzeń, a 65 proc. z pracą w nadgodzinach bez wynagrodzenia.
Sondaż przeprowadzono na zlecenie Państwowej Inspekcji Pracy w formie kwestionariusza udostępnionego na jednym z ogólnopolskich portali internetowych. Objęto nim grupę losowo wybranych 400 osób w wieku 16-25 lat - zatrudnionych lub przygotowujących się do wejścia na rynek pracy.
Wszystkie informacje na temat prawa pracy i pracy sezonowej znajdziesz na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.